Kazein Protein Nedir? | Diğer Proteinlerden Farkları Nelerdir?

/ 15 Ocak 2018 / 3.274 views / yorumsuz
Kazein Protein Nedir? | Diğer Proteinlerden Farkları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Via pictame.com

Kazein süt ve ürünlerinde bulunan bir protein türüdür. İnek sütünden üretilmiş olduğu için başka bir deyişle de süt proteini şeklinde isimlendirilmektedir. Proteinin faydalı olarak bilinmesinin nedeni ise emilim süresinin diğer protein türlerine göre biraz daha uzun olmasıdır. Yaklaşık olarak 8-10 saat bir süre içerisinde emilim işlemi gerçekleşir. Proteinin geç emiliyor olmasından dolayı uzmanlar kazein proteinin akşam yatmadan önce alınmasını önermektedir. Bilindiği üzere insanlar gece protein almadıklarından dolayı kas kaybı yaşarlar ancak kazein proteini geç emildiği için gece boyunca kas kaybınızı da önleyecektir. Peki, kazein proteini hangi gıdalarda var merak ediyor musunuz?

 

Kazein Proteini İçeren Gıdalar

Yukarıda da kazeinin yavaş emildiğinden bahsetmiştik bunun nedenine gelecek olursak mide asidi gibi asidik ortamda topraklaşan ve de yoğunlaşma özelliği taşıyan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de midenin bu proteini sindirmesi uzun zaman alacaktır. İnek sütünde % 80 civarında kazein proteini bulunur.

 

1) Kazein Proteini Tozu

Kazeinin süt proteini olduğunu söylemiştik bu nedenle de süt ürünleri ve whey ile birlikte bulunur. Kazein proteinini süt ürünlerinde bulabileceğiniz gibi aynı zamanda saf olarak da protein tozu şeklinde satın alabilirsiniz. Toz halinde satılmasının nedeni ise vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin kaslarındaki gelişiminin yavaşlamaması içindir. Kazein proteini toz haline getirilme işlemi sırasında süt birçok filtrasyon işlemine tabi tutulur bu işlem esnasında whey, karbonhidrat ve yağdan ayrılır. Düşük bir kalori oranına sahiptir.

 

2) Lor Peyniri

Sanıyorum ki lor peynirini bilmeyen yoktur. İçeriğinde bol miktarda kazein içerir. İhtiyacınız olan düşük yağ ve kalori ihtiyacınızı bu peynirden elde edebilirsiniz. Lor peyniri yapılırken içeriğindeki whey içeriğinin bir kısmı ayrıştırılır. Lor peyniri içeriğindeki whey ve kazein oranına baktığımızda kazeinin oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Lor peynirini kazein proteini için tercih edebilirsiniz. İçeriğindeki miktara bakacak olursak bir su bardağı lor peynir içerisinde yaklaşık olarak 26 gram civarında protein bulunur.

 

3) Peynir

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Günlük hayatta peynirin yerini ve önemini kavramayan yoktur diye düşünüyorum. Özellikle de sabah kahvaltılarında mutlaka peynir, tercih edilmesi gereken bir gıdadır. Özellikle içeriğinde yer alan kazeini başka bir gıdadan alabilmeniz de pek mümkün olmayacaktır. Yani şu şekilde belirtecek olursak gıdalar içerisinde peynir kazein yönünden en zengin üründür. Peynir yapılırken sütün üzerinde peynirin ilk hali topraklaşmış bir halde meydana gelir. Bu aşamadayken ise whey ile laktoz birbirinden ayrılır işte bu karışım süzüldükten sonra peynirin üretim işlemi tamamlanmış olur. Peynir aynı zamanda kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Her insanın peynir tüketimini mutlaka kontrol altında tutması gerekir. Lor peyniri örneğinden de anlaşılacağı üzere peynir, kazein protein ile alakalı en zengin besinlerdendir.

 

4) Süt

Sütün içerisinde yukarıda da belirttiğimiz gibi %80 civarında kazein vardır. Fakat günümüzde sütün UHT işleminden geçmesi esnasında kazein miktarının yitirdiğine inanılır ancak bu doğru bilinen yanlışlardandır. Et ve Süt Kurumunun bu konudaki açıklamaları için tıklayın. Yine de sütü 1-2 gün içinde tüketenlerdenseniz günlük süt almanızı daha çok tavsiye ederiz. Süt her insan için temel bir vitamin ve kalsiyum deposudur. Ancak laktoz hassasiyeti olan kişilerin sütü hazmetmeleri biraz daha güç olacaktır. Eğer bu durumdaysanız o zaman laktozsuz süt ve ürünlerini tercih etmeniz gerekir.

 

 

Kazein ve Diğer Proteinlerin Arasındaki Farklar

Spor yapan kişilerin bu işlem esnasında kaslarında makro denilen yırtıklar oluşmaktadır. Ve bu yırtıklarında mutlaka onarılması gerekir. Eğer ki hem spor yapıyor hem düzenli bir beslenme alışkanlığınız yoksa o zaman kaslarınızın geliştirilmesinde yol alabilmeniz güç olacaktır. 

Protein tozlarına genel anlamda baktığımızda onları 3 grupta inceleyebiliriz. Bunlardan birincisi whey proteini ikincisi kazein proteini son olarak ise soya proteinidir. Whey ve kazein proteinleri süt proteini olarak bilinir çünkü sütten elde edilir. Soya proteini ise bitkilerden alınmaktadır. Genelde vejetaryen olarak beslenen kişiler daha fazla tercih ederler. Özellikle kuru ve taze soya fasulyesinde bol miktarda bulunmaktadır.

Proteinlerin arasındaki en büyük farkların başında emilim süreleri geliyor. Bu da proteinin türüne göre farklı avantajlar sağlıyor. Whey proteinin etkisi diğer iki protein grubuna göre daha hızlıdır fakat bu proteini kullanıyor olmak kaslarınızın en hızlı bir şekilde gelişeceği anlamına gelmeyecektir.

Vücut geliştirme sporcularını ele alacak olursak onlar için şu şekilde bir açıklama yapabiliriz. Eğer ki sporcu günlük yaşamında yaptığı spor kadar vitamin dengesini ayarlayamıyorsa o zaman ne kadar uğraşırsa uğraşsın başarılı bir şekilde kaslarındaki gelişimi tam anlamıyla tamamlayabilmiş olmayacaktır.

  • Whey protein çok kısa sürede etki ettiği için diğerlerinden daha avantajlı bir şekilde görülmüştür ve bu da onun biraz daha üstün olduğu anlamına gelir.

  • Süt için insan sağlığına faydası saymakla bitmez denilebilir. Whey ve kazeinin de kaynağı olduğundan dolayı soya ve karbonhidrattan daha üstün bir kaynak olarak gösterilebilir.

Yukarıda size üç protein grubu hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Uğraştığınız spora veya vücudunuzun yapısına göre ihtiyacınız olan bir protein grubunu tercih ederek yola başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Bir Spor Salonunun Kötü Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Çağımızın son zamanlarını ele aldığımız zaman insanoğlunun spora vermesi gereken önemin daha da artmış olduğunu fark ettik. Birçok insanın bu...

Kapat