Kas Yapmak İçin En Etkili Mineraller

/ 16 Ekim 2015 / 8.889 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut için MinerallerSağlıklı bir vücut ve uzun soluklu bir hayat için spor veya egzersiz yapmak en çok tavsiye edilen yöntemlerden olmuştur. Her insanın kendi isteğine göre bir sporla ilgilenmesi vücudunun genç ve dinamik kalmasını, sağlıklı olmasını sağlayacaktır. İşte bunu bilen gençlerin hem biraz sağlık, hem karizma hem de kaslı bir vücut için tercih ettikleri son zamanlardaki favori sporları vücut geliştirme. Sizler de bu makalemizi okumaya başladığınıza göre benim gibi vücut geliştirme sporuyla ilgilenen veya ilgilenmeye başlayacak olan gençlerden birisiniz.

Bugünkü makalemizde ağırlık çalışarak kas yapmak isteyen sporcuların ihtiyaç duydukları ve kas kütlesinin artmasını sağlayan minerallerin neler olduğunu ele alacağız. Vücut geliştirme sporuna başlayan gençlerin en çok keyif aldığı.. hobilerinden bir tanesi de dergilerden ünlü vücutçuların fotoğraflarına bakmak ve baktıkça daha fazla heveslenmektir. Aslında bu spora ilk başlayanlar ile o fotoğraflarına bakıp heveslendiğiniz dev sporcular arasında çok bir fark yoktur. Elbette ki onlar daha büyük ağırlıklarla, daha çok antrenmanlarla çalışıyorlar. Ancak sabırlı davranıp sıkı çalışıp iyi beslenirseniz, sizin de öyle olma şansınız çok yüksek. İşte bugün sizlere o dev vücutçuların yaptığı ancak bu spora ilk başlayanların pek uygulamadığı oldukça önemli bir konudan bahsedeceğiz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Antrenman Programı

 

Mineraller Ne İşe Yarar?

Kas yapmak için oldukça önemli olan mineraller düzenli olarak vücutçular tarafından kontrol edilmektedir. Ancak ilk başlayanlar bunu ya hiç yapmazlar ya da çok uzun aralıklarla yaparlar. Özendiğimiz vücutçular yedikleri yemeklerin kalorilerinden tutun, yemeklerin miktarlarına, protein miktarlarına ve en önemlisi de minerallerine kadar her detayı araştırmaktadırlar. Sizin için kalorisi yüksek gıdalar minerallerden daha önemli olabilir kas yapmak için ancak o dev vücutçular için mineraller kalori miktarından çok daha önemlidir. Çünkü mineraller vücuttaki fizyolojik fonksiyonların yerine getirilmesini, kas dokusunun desteklenmesini, büyümeyi hızlandırmayı vb. sağlamaktadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Vücudun Gelişmesini Engelleyen 4 Faktör

Vücut geliştirme sporunda çok daha iyi yerlere gelmek, büyük yollar katetmek ve özendiğiniz o dev sporcular gibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken 10 mineral vardır. Küçük bir test ile vücudunuzdaki mineral miktarını ölçtürebilirsiniz. İşte vücut geliştirme sporuyla ilgilenen bir sporcunun vücudunda olması gereken en önemli 10 mineral:

 

Vücut Geliştirmek İçin En Etkili 10 Mineral

1) Potasyum

Kas hücrelerimizde bulunan ve sodyumla birleşerek vücuttaki su dengesinin sağlanmasında oldukça önemli olan bir elektrolittir. Sinirler üzerindeki elektrik akımının düzenlenmesinde rol oynayan potasyum, kas yapımında da oldukça etkilidir. Günde ihtiyaç duyulan potasyum ihtiyacı 500 mg’dır.

2) Bakır

Sandığımızdan çok daha önemli olan bakır yoğun egzersiz döneminde kan akışını arttırılmasını sağlamaktadır. Oksijenin taşınması ve kullanılması işine de yarayan bakır, vücutçular için yüksek antrenman esnasında ihtiyaç duyulan minerallerden biridir. Günlük ihtiyaç duyulan bakır oranı 1000-1500 mg’dir.

3) Vanadyum

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

İnsan vücudu için demirin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Kanımızın renginin kırmızı olmasını sağlayan demir bizim için ne kadar önemliyse vanadyum da deniz canlıları için o kadar önemlidir. Denizanasının kanının renginin yeşil olmasını sağlayan vanadyum minerali insan vücuduna girdiğinde kasların güçlü ve glikojen depolayıcı özelliğine sahip olmasını sağlamaktadır. Günlük ihtiyaç duyulan vanadyl sülfat miktarı 10 mg’dir.

4) Demir

Yukarıda da söylediğimiz gibi demir oksijenin taşınmasında ve kanımızın kırmızı renkte olmasında etkilidir. Vücut geliştirme sporuyla arasında olan ilişki ise şudur ki kaslarınızın oksijene duyduğu ihtiyaç demir sayesinde karşılanmaktadır. Setler arasında toparlanmak aerobik sistemle ilişkilidir. İşte kaslarınıza oksijen ne kadar yoğun giderse setler arasında toparlanmanız o kadar iyi olur. Günlük ihtiyaç duyulan demir miktarı 10-15 md’dir.

5) Fosfor

Vücudumuzda yoğun olarak bulunan minerallerden biri olan fosfat egzersiz metabolizmasıyla direkt ilişkilidir. Vücudumuz için enerji üreten ATP ve Kreatin Fosfat moleküllerinin parçalarından biri olan fosfat kalsiyumla beraber çalışmaktadır. Bu nedenle fosfat ile kalsiyum oranlarınızın birbiriyle dengeli olması çok önemlidir. Günlük alınması gerekilen fosfat miktarı 1000 mg’dir.

mineraller

6) Sodyum

Vücut sporcularının iyi bildiği sodyum minerali, vücuttaki sıvıların düzenlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Vücutta tutulacak olan sıvı miktarı sodyum minerali tarafından belirlenmektedir. Yani fazla sodyum olan vücutta şişme tehlikesi olabilir. Normal beslenmenizle rahatlıkla karşılayabileceğiniz sodyum ağırlık çalışmaları için çok önemlidir. Sinirlerdeki iletişimde ve kasların kasılmasında yardımcımız olan sodyum günde 2300-2500 mg kadar vücuda alınmalıdır.

7) Krom

Sporcuların diğer insanlara göre daha fazla ihtiyaç duyduğu bir diğer mineral ise kromdur. Krom insülinin glikozu, amino asitleri ve yağları hücrelere taşımasında görevlidir. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler için insülinin çok önemlidir. Çünkü hücreler ne kadar insüline duyarlı olursa besinler yağ olarak değil de kas ve enerji olarak depolanır. Günlük ihtiyaç duyulan krom miktarı 200-400 mg’dir.

8) Çinko

Büyüme için oldukça önemli olan çinko sadece vücutçular için değil, çocuklar, hamile kadınlar, bebekler ve ergen çocuklar için de oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin yüksek yoğunluklu antrenman çalışmaları sonrasında çinko kaybı meydana gelmektedir. Bu normal bir beslenmeyle karşılanamadığı için çinko değeri çok önemlidir. Günlük ihtiyaç duyulan çinko miktarı 11-15 mg’dir.

9) Kalsiyum

Vücudun ihtiyaç duyduğu ve çokça bulunan minerallerden birisi de kalsiyumdur. Fosfor ile denk olması gereken kalsiyum miktarı sporcular tarafından takip altında olmalıdır. Çünkü vücutçu sporcuların beslenme diyetlerinde ağırlıklı olarak protein bulunmaktadır. Protein ağırlıklı olarak fosfor içerdiği için vücut fosfor açısından zengin olur. Ancak kalsiyum daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunur ve bu ürünler vücutçu diyetlerinde çok az bulunur. Bu nedenle takip edilmesi ve kalsiyum alınması çok önemlidir. Kas kasılmasını ve kemiklerin onarılmasını sağlayan kalsiyum günlük 1000-1500 mg kadar alınmalıdır.

10) Magnezyum

Performansın en yüksek noktada olmasında bire bir etkili olan magnezyum terle birlikte dışarı atılan bir mineraldir. Bu nedenle sporculardaki magnezyum kaybı çokça meydana gelebilmektedir. Vücut için enerji üretmekte ve protein sentezinde önemli rol oynayan magnezyum vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin beslenmeleriyle pek karşılanmıyor. Çünkü diyetleri magnezyum besinlerini ihtiyacı karşılayacak kadar içermiyor. Yapılan araştırmalara göre magnezyum takviyesi alan sporcuların almayanlara göre bacak kaslarının daha çok güçlendiği gözlemlenmiştir. Günlük ihtiyaç duyulan magnezyum miktarı 400- 500 mg’dir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
ZMA Nedir Ne İşe Yarar ?

Spora ister yeni başlamış olun; isterseniz uzun zamandır ilgileniyor olun, her zaman normal gıdaların yeterli olmadığı dönemler olacaktır. Çalışmalarınızın daha...

Kapat