Kas Gelişimi İçin Kahvaltı Seçenekleri

/ 7 Kasım 2015 / 28.497 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kas gelişimi için kahvaltıBeslenme açısından her öğünün insan vücudu için önemi oldukça fazladır. Ancak her zaman güne başlarken yaptığımız kahvaltının çok daha titizlikle yapılması gerektiğini duymuşuzdur. Güne zinde başlamak, organların çalışmasını tetiklemek, enerji sağlamak için kahvaltının muhakkak doğru yapılması oldukça önemlidir. Genellikle kahvaltılarımızda ne kadar karbonhidrat, ne kadar protein veya yağ tüketiyoruz buna pek dikkat etmeyiz. Ancak yapılan son araştırmalara göre kahvaltıda tüketilen karbonhidrat miktarı oldukça önemlidir. Özellikle de sporla ilgileniyorsanız yapmış olduğunuz kahvaltınızın gün içerisinde göstereceğiniz performans ve hedefleriniz doğrultusunda hazırlanması gerekir. Tabii ki bu besinlerin sevdiğiniz ve sürekli yiyeceğiniz türden olması da oldukça önemlidir. Benim tavsiyem kahvaltınız yüksek proteinli ve aynı zamanda.. MCT dediğimiz orta zincirli yağları içeren az yağlı besinlerden oluşmalıdır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Protein Ağırlıklı Atıştırmalıklar

 

Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kahvaltıda tüketilen besinlerin kas gelişimi, vücut gelişimi için ne kadar önemli olduğunu Almanya’da yapılan bir araştırma ile sizlere anlatmak istiyorum. Araştırma; kahvaltıda sadece protein ile beslenenler, protein ve karbonhidrat ile beslenenler ve hiç kahvaltı yapmayanların kas ve vücut gelişimleri incelenerek yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre sadece protein içeren besinlerle beslenen kişilerde büyüme hormonunun oldukça yüksek rakamlarda arttığı ancak hem protein hem de karbonhidrat ile beslenen kişilerde ise herhangi bir değişim olmadığı görülmüştür. Sadece proteinle beslenenlerde artan büyüme hormonu insan vücudunda kas gelişimini ve yağ yakımını arttıran oldukça önemli bir hormondur. Eğer yağ yakmak ve kas yapmak istiyorsanız bu tarz bir kahvaltı ile beslenmek sizin için daha ideal olacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Neden Kas Yapamıyorum

Protein içerikli kahvaltı büyüme hormonu seviyesini yükseltirken aynı zamanda stres hormonu kortizol seviyesini de düşürmektedir. Bu da zayıflamak ve kas yapmak isteyen kişilerin lehine olan bir durumdur. Çünkü kortizol hormonu kasların yıkılmasını ve yağ oranının artmasını destekleyen bir hormondur. Bu durumun olmaması tabii ki istenilendir. Az önce sizlere yüksek proteinli ve aynı zamanda MCT yani az yağlı besin içeren bir kahvaltı ile beslenmenizin daha ideal olacağını söylemiştik. Peki nedir bu bahsi geçen MCT.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Anabolik Kahvaltı Listesi

MCT bazı besinlerin içerisinde bulunur ve yapılan incelemelere göre büyüme hormonunu yükselten, metabolizmayı hızlandıran ve enerji olarak yağın kullanılmasını sağlayan özelliklerde olduğu bilinmektedir. MCT içerikli besinler, zayıflamak ve özellikle kas yapmak isteyenler için çok büyük önem arz etmektedir. MCT içerikli olan bu besinleri de güne enerjik bir şekilde başlamak, gün boyunca enerji olarak vücuttaki yağların kullanılmasını sağlamak için kahvaltıda tüketmeniz en doğru olanıdır. İşte sizlere bir diğer tavsiyemiz kas yapıcı yani anabolik ve aynı zamanda MCT içerikli besinlerden oluşan kahvaltı seçenekleri:

  • Yumurta: Oldukça sağlıklı bir besin olması yanında yüksek protein içermektedir.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Vücut için muhteşem etkiye sahip ve istediğimiz gibi MCT açısından oldukça zengin
  • Kırmızı & Beyaz Et: Besin değeri ve protein açısından zengin olan kırmızı veya beyaz eti MCT içeriği olarak zengin olan hindistan cevizi yağı ile pişirirseniz muhteşem bir besin elde edersiniz.
  • MCT Supplementi: Supplement yani ek gıda olan MCT supplementini protein tozuyla ve yemeklerinizde tüketebilirsiniz.
  • Protein Tozu: Suyla veya MCT yağıyla karıştırarak kaliteli bir kahvaltı seçeneği oluşturabilirsiniz. Protein tozu kullanımı konusunda da tavsiye edilen miktarları aşmamanız bilinçli bir şekilde kullanmanız önemli. Bunun yanında tükettiğiniz protein tozunun kaliteli olmasına da mutlaka dikkat edin.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kas Yapmak İçin Haftalık Beslenme Listesi

Kas gelişimi, yağ yakımı için özellikle spor yapanlara tavsiye ettiğimiz bu kahvaltı seçenekleri dışında düşük karbonhidrat ve yağ içerikli ama yüksek protein içerikli besinleri de tüketebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Hızlı Kas Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişi spor ile ilgilenmektedir. Fakat sporu sağlığın haricinde bir de fiziksel görüntü açısından...

Kapat