Kalori Ne Demek? Ne İşe Yarar ?

/ 4 Eylül 2018 / 3.335 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kalori Nedir?

Kalori, kaynağını genellikle besinlerden karşıladığımız bir enerji biçimidir. Yediğimiz besin maddeleri, verdikleri enerji miktarı ile doğru orantılı olarak kalori içerir. Vücut ısısını arttırmak için her gün belli bir miktar kalori almamız gerekiyor. Kalori miktarı, besin maddelerinin alımında, pişirilmesinde ve hatta yenmesinde bile değer kaybeder. Bu nedenle özellikle de yeşil sebzelerin faydalarından daha çok yararlanabilmek için buhar ile onları haşlamalı ve çok pişirmeden tüketmelisiniz. Karbonhidratların sadece %9’u sindirilerek kana karıştığından besinlerin tüketildiği zaman ne kadarının yağ ne kadarının karbonhidrat olarak vücuda yansıyacağını hesap edebilirsiniz.

 

Kalori Ne işe yarar?

Kalori, vücudun ısı miktarını ve enerji dengesini sağlayan çok önemli bir faktördür. Aynı zamanda pek çok sağlık sorununun önüne geçilmesinde yardımcı olur. Aldığınız enerji ile yaktığınız enerjinin birbirine denk olması, daha sağlıklı bir yaşam sürmenize de yardımcı olur. Vücudun enerji dengesi, vücudun kütle ağırlığı ve boy ile doğrudan orantılıdır. Harcadığınız enerji miktarı, aldığınızdan daha fazla ise kilo kaybı kaçınılmaz sonuçtur.

Vücut bu gibi durumlarda enerji açığını kendi dokularından karşılamaya çalışır ve kilo kaybına neden olur. Bu da daha sonra güçsüz ve halsiz hissetmenize, çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Eğer aldığınız kalori miktarı yaktığınızdan daha fazla ise, bu durumda da tam tersi yaşanır ve alınan bu enerji fazlalığı vücutta yağ dokusuna dönüşerek dokularda stoklanır. Bu da obezite ve metabolizma yavaşlaması gibi pek çok soruna neden olabilir.

Kalori Dengesi Nasıl Sağlanır?

Kalori dengesi, besinlerden dengeli ve yeterli miktarda alınarak sağlanır. Sürekli ağırlıklı olarak et ya da sebze yemek, dengenin bozulmasına neden olur. Bu nedenle yediğiniz her besinde ne kadar kalori, yağ ve mineral var bilmeniz önemlidir. Kalori, vücudumuzun çalışması için gerekli olan en küçük yapı taşı olan hücrelerimizin metabolizmamızı çalıştırabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda besinlerden aldığımız kalori, vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında kalp atışı, solunum ve kan dolaşımı gibi hayati faaliyetlerimizin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. İç ve dış salgı bezlerinin çalışmasında etkilidir ve aynı zamanda koşmak, yürümek, konuşmak, çalışmak gibi etkinliklerimizi yapmamıza yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kalori alırken, aldığınız kalori miktarı ile verdiğiniz kalori miktarının orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Pek çok hastalık bu ikili arasındaki orantısızlıktan meydana geldiği için beslenme çok önemlidir. Olabildiğince organik ve sağlıklı besinler tüketerek metabolizmanızın daha sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Günde bir insanın ihtiyacı olan kalori miktarı çalıştığı işe göre de değişkenlik gösterebilir.

“Yediklerinizin Kalorisini Biliyor musunuz?” makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hafif işlerde çalışan 60 kilo bir insan için günde 1600 kalori yeterli olurken, ağır ve vücut enerjisi gerektiren işlerde çalışıyor ise 3000 kaloriye gereksinim duyabilir. Ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok kalori harcarsınız. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız yediğiniz besinlere dikkat ettiğiniz kadar yaptığınız hareketlere de dikkat etmeniz gerekir. Kalori dengesini kendinize göre bir diyet listesi belirleyerek ya da bir diyetisyenden yardım alarak da ayarlayabilirsiniz.

Özellikle de fast food ürünlerinde yoğun miktarda kalori olduğunu unutmamalı ve sağlığa zararlı olduğu için bu gibi besinlerden olabildiğince uzak durmalısınız!

Sağlıklı ve uzun bir yaşam amaçlıyorsanız doğru beslenmeli, bol su içmeli ve bol bol spor yapmalısınız. Bisiklet binmek, yüzmek koşmak ve yürümek gibi faaliyetler gün içinde çok kalori yakmanıza yardımcı olur. Et ve sebze tüketimini orantılı olarak yaptığınızda vücudunuzun geri dönüşleri de sizi sevindirecek ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

 

Kalori ile ilgili diğeri yardımcı makaleler;

Kısa Sürede 500 Kalori Yaktıran 10 Etkili Egzersiz

Kalori Cetveli ile Yediklerinizi Hesaplayın

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kas Yapma
Kas Yapma | Bomba Gibi Kaslara Sahip Olmak İçin Hızlı Kas Yapma Teknikleri

Kas yapma konulu bugünkü makalemizde doğru bildiğiniz yanlışlar ve kas yapma aşamasında olması gereken faktörlerden bahsedeceğiz. insanların dış görünüşleri insan...

Kapat