İyi Bir Vücuda Sahip Olanların Çok İyi Bildiği 6 Alışkanlık

/ 5 Aralık 2017 / 5.040 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Görünümün iyi olması tüm insanlık tarafından kabul gören bir durumdur. Ev, araba, yol vb gibi her şeyde iyi görünenlere sahip olmak isteriz ya da onları kullanmak isteriz. Bu durum insanın doğasında bulunuyor. Dış görünümdeki güzelliğin her çeşidi olduğu gibi en çok dikkat ettiğimiz de kendimizdeki görünümdür. Dış görünümün iyi olması insanda hem özgüven yaratır hem de başkasında görülen iyi görünüm bir haz uyandırır. Burada iyi görünümün karşılıklı olumlu etkisinden bahsediyoruz. Dış görünüme sahip olmanın ilk şartı iyi bir fiziğe sahip olmaktan geçiyor. Bu kişiye büyük bir özgüven kazandırırken, kıyafet seçimi hususunda da oldukça kolaylık sağlar.

İyi bir vücuda sahip olabilmek hayalini kurmak kadar kolay değildir elbette. Bazı insanlara imrenerek bakarız ve “ne güzel yaa” deriz. Fakat sadece ona sorduğumuzda ne emekler harcadığını öğrenebiliriz. Bu emeklerin harcanmasını kolaylaştırmak için doğal yollardan iyi bir fiziğe sahip olan insanlar da bulunuyor. Bunun için bazı alışkanlıkları yaşam felsefesi haline getirmeli ve başarıya ulaşmakta aceleci olmamalıyız.

Vücudunu başarılı bir görüntüye ulaştırabilmiş insanların hayatlarında rutine bağlanan şeyler bulunur. Bu rutinlerin devamı halinde fiziksel kalitenin de kalıcılığı sağlanmış olur. Bu yazımızda sizler için iyi bir vücuda sahip olabilmek için edinmenizde fayda olan alışkanlıklardan bahsetmek istedik. Bu yönde yaptığımız çeşitli araştırmaların sizlere yararlı olmasını temenni ederiz.

Doğal yollardan iyi bir vücuda sahip olanların alışkanlıklarına göz atalım;

 

 

1. Azimlidirler

Azimli olmak, iyi bir vücuda sahip olabilmenin en önemli koşuludur diyebiliriz. Çünkü hedefinize giden yolda sizin o yoldan ayrılmamanızı sağlayacak en temel gereksinimdir. Hayatımızda çeşitli şeyler için kullanabileceğimiz bu azim duygusunun uygulanmasının en zor olduğu bölümlerden birisi ise vücut kontrol mekanizmasıdır.

Kilo almak ya da fit görünümünüzün bozulması, iyi bir vücuda sahip olmaya oranla çok ama çok kolay gerçekleşmektedir. İpin ucunu kaçırmamak için kullanabileceğimiz azim duygusu, aynı zamanda kilo vererek iyi bir vücuda sahip olmak isteyenler tarafından da kullanılabiliyor. Bu duygu motivasyonumuzu da üst seviyede tutmamıza yardımcı oluyor.

Doğal olarak iyi fiziğe sahip olan insanlar üzerinde ve onlarla birlikte yaptığımız incelemeler neticesinde, fiziğin iyi olması için azimli olmanın bir yaşam felsefesi haline gelmesi gerektiğini anladık. Evet, bu oldukça basit gözükebilir. Fakat bunu uzun süreler uygulamak için neler yapmalıyız? İşte bunun için size birkaç önerimiz bulunuyor;

 • Öncelikle iyi bir vücut ile yaşamayı aklımıza koymalıyız.

 • Faydalı alışkanlıklar edinmeliyiz.

 • Gerçekçi olup, hatalarımız ile yüzleşmeliyiz.

 • Yaşam standartlarının farkında olarak hayattan keyif almalıyız.

 • Kendimiz ile ilgili şüphe duymayı bir an önce bırakmalıyız.

 • Mümkün olduğunca stresten uzak yaşayıp, olası stres durumlarından etkilenmemeyi öğrenmeliyiz.

 • Eleştiri ya da yaptıklarıyla bizi negatifleştirmeye çalışan insanlardan uzak durmalıyız.

 

 

2. Diyete İhtiyaç Duymazlar | Nasıl Besleneceklerini Bilirler

Günümüzde hemen herkes kilo ve vücut ile ilgili bazı bilgilere sahiptir. Bu bilgiye sahip olanların yüksek bir kesimi de beslenmenin kilo kontrolü üzerinde çok etkili olduğunu biliyor. Fakat bazen sadece bilmek yetmez. İyi bir vücuda sahip olan insanların çoğu vücut geliştirmede beslenmenin kıymetini bilirler. Bu yüzden de doğal olarak iyi bir fiziğe sahip olabiliyorlar.

Bize göre beslenmenin farklı kategorileri bulunuyor. Bunlar;

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 • Beslenmenin içeriği (Yararlı-Zararlı besin seçimi)
 • Beslenmenin zamanlaması
 • Besin değerlerinin dengelenmesi

Bu dengelerin sağlanmasına ek olarak yapılabilecek birkaç şey akabinde iyi bir vücudun olmaması işten bile değildir. Şimdi de iyi vücuda sahip insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre beslenme hususunda dikkat edilmesi gereken diğer şeylere göz atalım;

 • Besinlerin kalori, yağ, protein ve karbonhidrat seviyelerine göre beslenmeyi öğrenmeliyiz.

 • Tamamiyle hayatımızdan çıkarmamız gereken ya da nadiren tüketebileceğimiz besinleri belirlemeliyiz.

 • Yapılan spora uygun besin ve beslenme zamanlamasını iyi ayarlayabilmeliyiz.

 

 

3. Düzenli Bir Hayatları Olur

İnsan metabolizması gereği belli başlı şeylere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların düzenli bir şekilde gerçekleşmesi ise metabolizmik mükemmeliyeti de beraberinde getiriyor. İyi bir vücut için hemen her her kategoride düzeni sağlamamız gerekiyor. Doğal yollardan iyi bir vücuda sahip olanların yaptığı en iyi şeylerden birisi, düzenin hayata geçirilebilmesidir. Bunun sağlanması sonrasında iyi fizik kendisini koruyacaktır. Peki düzenli hayattan kasıt nedir? Bunları sizler için maddeler halinde inceledik.

 • Düzenli bir iş ve ev hayatı (Giriş çıkış saatleri belli olan)

 • Düzenli bir şekilde seyreden beslenme programı

 • Düzenli uyku

 • Düzenli egzersiz ya da spor yaşamı

 

 

4. Fit Arkadaşları Vardır

Belli başlı bir durumun başarılabilmesi için birçok insan emsallerinden  faydalanır. Emsal olması, insanın görsel hafızasının azmini etkilemesine yol açar ve bu da başarı oranını arttırabilir. Emsal alma ile ilgili olarak zihinlerimizi birazcık kurcalayalım isterseniz. Araba alırken mesela resim, video etkilidir. Fakat onun gerçeğini görmemiz bizi daha çok iştahlandırır. Aynı şekilde bir arkadaşımızın çok lüks bir evi varsa aynısından bizim de olsun isteriz. Küçük eşyalarda bile durum aynıdır. Birinde gördüğümüz bir cüzdan veya saatten biz de almak isteriz.

Başkasında gördüğümüz şeyleri isteme hazzından yola çıkarak etrafımızda iyi vücutlu insanların olması bizi motive edecektir. Belki de azcık bile kilo aldığımız zaman onlar gibi görünmediğimiz için utanabiliriz bile… Doğal yollardan iyi vücuda sahip olanlarda doğal olarak iyi bir vücuda sahip olma isteğinin sebeplerinden birisi de etraflarında fit arkadaşlarının olmasıdır.

 

 

5. Antrenman Yapmanın Yararlarını Bilirler

İyi bir vücut için spor yapmanın gerekliliğini hiç tartışmasız herkes kabul eder. Bu kaçınılmaz gerekliliğin en büyük sebeplerinden birisi de çağımızın durağan bir vaziyet almasıdır. Gerek iş gerekse de ev yaşamında artık az hareket eder hale geldik. Bu sebeple iyi bir vücut için gerekli hareketlerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde ek bir çaba harcayarak yapılması gerekiyor.

Yapılacak antrenmanların türü kişiden kişiye ya da amaca göre değişiklik gösterebilir. Fakat doğru olan tek şey ise doğal yollarla iyi bir vücuda sahip olanların vücut geliştirme antrenman programına verdikleri önemin çok büyük olmasıdır.

 

 

6. İyi Bir Vücudun Gereksinimlerini Bilirler ve Ona Göre Yaşarlar

Başlığımızın en büyük özelliği, kendinden önceki başlıkları da içeriyor olmasıdır. Önceki başlıkların önemine değindiğimiz gibi iyi vücut sahibi insanlar da bunların önemini bilir ve ona göre yaşarlar. İyi vücuda sahip olan insanlar planlı yaşamanın bilincine ulaşmıştır. Ayrıca bu yaşamın sürdürülebilmesi için hiçbir şeyin aksatılmaması gerektiğini iyi bilirler. Yaşamlarındaki düzen, beslenmelerindeki kalite ve antrenmanlarındaki süreklilik… Bunların hepsi iyi vücut gereksinimi olup, yaşama entegre edilmesi gereken faktörlerdir.

Image by Instagram / Pt. Efe Yazıcı & Pt. Gürcan Kılıç

 

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Definasyon Dönemi Nedir Nasıl Yapılır ?

Definasyon genel olarak orta veya ileri düzeyde vücut geliştirme ile uğraşan kişilerce yapılmakta olup temelini protein odaklı beslenme programları oluşturmaktadır....

Kapat