Hızlı Kas Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

/ 8 Mayıs 2018 / 8.668 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişi spor ile ilgilenmektedir. Fakat sporu sağlığın haricinde bir de fiziksel görüntü açısından oldukça fazla önemseyen ve bu yolda daha kısa sürede daha kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen ve düzenli olarak spor yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Hızlı kas gelişimi için yapılması gerekenler nelerdir? İşte bu soru ile ilgili merak ettiğiniz tüm cevapları yazımızın devamında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Hızlı Kas Gelişimi

1.Ağırlık Miktarlarına Önem Verin

Spor yapanların ve bu sporun sonucu olarak muhteşem ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenler vazgeçilmezi ağırlık çalışmaktır. Fakat çalıştığınız ağırlıkların oranı ve süresi vücudunuzun kas kütlesini direkt olarak doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple daha kaslı bir vücut hayal ediyorsanız, her şeyden önce dikkat etmeniz gereken nokta ağırlık miktarlarınız ve buna bağlı olarak ağırlık çalışma sürelerinizdir.

Ağırlık miktarınızın artışı ve sürenin uzaması kesinlikle bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Gerekirse spor hocanıza danışabilir ve sağlığınıza zarar vermeden ağırlıkların miktarını artırabilir ve de daha uzun süreli efektif çalışmalar yapabilirsiniz. Burada ağırlıkların artırılmasından kasıt, daha önceden çalıştığınız ve vücudunuzun bu ağırlıklara alıştığını hissettiğiniz ağırlıklardan vazgeçmek ve bunun yerine egzersizin sonuna doğru vücudunuzu az da olsa yoran ve bu şekilde kaslarınızın daha etkili şekilde çalışmasını sağlayan ağırlıklara geçiş yapmaktır.

#Acemi Ağırlıkçıların Ustalaşması İçin Gereken 6 Hareket

2.Yiyip İçtiklerinize Önem Verin

Yeme içme alışkanlıkları spor yapan her kişi için oldukça önemlidir. Fakat eğer ağır spor yapıyor ve bu kapsamda kas kütlenizi artırmayı hedefliyor iseniz, kesinlikle önce yeme içme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Yeme içme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ilk başta sanki bir diyet uygulaması gibi gözükse de aslında durum bundan tamamen farklıdır. Almanız gerekenden daha az besin almanız egzersizleri yaparken bu aralarda vücudunuzun yeterli enerjiyi sağlayamamasına ve sizin güçsüz kalmanıza sebep olacaktır. Bununla beraber, yeterli besini alamaz iseniz bu durumda ne kadar ağırlık çalışırsanız çalışın vücudunuzun istediğiniz kas kütlesine ulaşamadığını görürsünüz.

Tüm bunların yanı sıra günlük protein alımınıza da oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Fakat bu proteinleri mümkün olduğunda dışarıdan takviye edici gıdalar ile değil doğal olarak yediğiniz besinlerden almanız oldukça önemlidir.

#Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

3.Çeşitli Egzersizlere Yönelin

Vücudunuzun kas kütlesini artırmak istiyorsanız, vücudunuzda bulunan tek bir bölge yerine tüm vücut bölgelerinize yoğunlaşarak birleşik kas çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Aksi halde vücudun tek yerine yapılan çalışmalar örneğin sadece vücudunuzun bacak bölgesinin ya da omuz bölgesinin kaslanmasına ve diğer bölgelerin daha az kaslı durmasına sebep olacaktır. Bu şekilde istenilen ve hayali kurulan kaslı ve fit vücuda sahip olmak mümkün olmayacaktır.

Birleşik kasları çalışmak aynı anda vücudunuzun pek çok farklı kasını çalıştıracağı için hem yağ yakımını kolaylaştıracak hemde aynı zamanda tüm vücudunuzun kaslanmasını sağlayacaktır.

#Vücut Ağırlığı ile Forma Girebileceğiniz 7 Bomba Egzersiz

4.Antremanlarınızı Kayıt Altına Alın

Kayıt altına almaktan kasıt, her gün ne antreman yaptığınızı, bu antrenmandan kaç set ve kaç tekrar yaptığınızı düzenli olarak tuttuğunuz bir defterinizin olmasıdır. Bununla beraber günümüzde pek çok akıllı telefon uygulaması da tasarlanmıştır. Dilerseniz bu telefon uygulamaları sayesinde de antreman günlüğünüzü her gün düzenli olarak tutabilirsiniz. Bu sayede hem daha gün içerisinde ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini görebilir, hem de bir önceki gün hangi bölgedeki kaslarınıza yönelik çalıştıysanız bir sonraki gün bu kas kütlesine çalışmamanız, vücudunuzun başka bir bölgesini çalıştırmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

#Antrenman Programı Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

5.Düzenli Ve Planlı Olun

Hayatın her alanında düzenli ve planlı olmanın kişiye getirileri oldukça fazladır. Plansız ve düzensiz yaşayan bir kişi hayatının hiçbir alanında başarılı olamaz. Buna sporda dahildir. Spor yaparken planlı olmak, her günün egzersizinin daha önceden hazırlanması ve belirlenmesi ve bununla birlikte o gün çalışılan egzersize göre yemek planının yapılmasıdır. Tabi ki tüm bunlar yapılırken egzersiz öncesindeki beslenme ve hareketlilikte unutulmamalıdır. Bu plan çerçevesinde hareket ederek spor yapar iseniz, kısa sürede vücudunuzda bulunan kas kütlesini artırmanız mümkündür.

Eğer yukarıda anlatılan tüm şeyleri denediğinizi fakat yine de spordan istediğiniz sonucu alamadığınızı düşünüyor iseniz, düzenli ve planlı bir spor yaşamına geçip geçmediğinizi kontrol etmek size büyük faydalar sağlayacaktır. Eğer kısa sürede yoğun fayda almak istiyorsanız, planlı bir spor hayatına geçerek bahanelerden kurtulun.

 

İlgili makaleler bunlara da bir göz atın…

Kas Yapma | Bomba Gibi Kaslara Sahip Olmak İçin Hızlı Kas Yapma Teknikleri

Vücut Geliştirme Teknikleri | Hızlı Kas Yapma Antrenmanı

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Crossfit Nasıl Yapılır
Crossfit Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gittikçe popüler olma yolunda ilerleyen crossfit antrenman çeşidi, özellikle günlük aktiviteleriniz için esneme, atletik bir forma sahip, ağırlık ve kardiyo...

Kapat