Hipertrofi Nedir? Hipertrofi Temelli Antrenman Nedir?

/ 28 Haziran 2018 / 4.416 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Hipertrofi spor dünyasında kasların güçlenmesi ve büyümesi olarak bilinir. Kasların nasıl daha güçlü bir hale getirilebileceğinin araştırılması ve buna yönelik çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Fit görünmek ve daha da fazla kas son yıllarda insanların çok üzerinde durduğu ve önemsediği konulardan biri. Bunun için her geçen gün yeni yeni egzersiz türleri, ilaçlar ve daha bir sürü şey ortaya atılıyor. Öncelikle şu çok iyi bilinmelidir ki, kasların büyümesi güçlenmesi o kadar kolay ve hızlı bir süreç değildir. Uzun yıllar ve disiplin gerektirir, çok çalışmanız ve kendinizi zorlamanız gerekir. Tam da bu noktada eğer bunu gerçekten istiyor iseniz, hipertrofi nedir? sorusunun cevabını da öğrenmeniz gerekir.

Hipertrofi Temelli Antrenman

Bu antrenman kasların güçlenmesine ve büyümesine yönelik oldukça zorlu çalışmalar ile yapılır. Kasların büyümesi için, kasların son derece zorlayan bir prensiple yapılır. Yani en basit şekliyle yüksek kiloda ağırlık ve sık set tekrarları ile kasları olabildiğine zorlayarak yapılan bir antrenman programıdır. Kasları büyütmede uygulanabilecek en gelişmiş ve artık son noktadır. Bu antrenmanı atletler olimpik ağırlık kaldırışı yapanlar için özel olarak hazırlanmıştır. Ama tabi profesyonel olmayan sporcuların da uygulayabileceği bir antrenmandır. Mutlak profesyonel destek alarak yapılmalı, asla bilinçsiz olarak başlanmamalıdır. Antrenmanın temelini oluşturan bu prensipler şu şekildedir:

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

  1. Normal antrenmanlara oranla daha yüksek ağırlıklarla çalışılmalıdır.
  2. Bu ağırlıkların vücudunuzda ki kas kütlelerine etki edebilmesi için kas dokularına uygulanacak direncin gerekli sıklıkta olması gerekir.
  3. Antrenman esnasında kaslarınız ağırlık düzenine adapte olacağından bir süre sonra aynı ağırlıkla çalışmanıza rağmen kas büyümesi yavaşlar ve durur. Bu nedenle antrenmanın üzerine eklenerek sürdürülmesi gerekir. Daha fazla ağırlık daha çok tekrar gibi.
  4. İnsan vücudunun kaldırabileceği azami bir ağırlık sınırı bulunduğundan bir süre sonra o azami noktaya geldiğinizde, yine kasların büyümesi duracağından buna önlem olarak da antrenman programında arada sırada azaltarak tekrar artırarak ilerlemeniz gerekiyor.

Hipertrofi Temelli Antrenman İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son derece zorlu olan bu antrenmanın getirileri çok iyi olduğu gibi götürüleri de büyük önem taşıyor. Bilinçsiz ve yanlış yapıldığında çok ciddi sakatlanmalara kalıcı hasarlara yol açabilecek bir spor antrenmanıdır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  1. Öncelikle tendon ve kaslarınızı kaldıracağınız yüksek ağırlıklara alıştırmalı ve bu duruma hazırlamanız gerekiyor. Mutlaka öncesinde kaslarınızı ısıtmalı ve öyle başlamalısınız.
  2. Bu ve benzeri antrenmanlar sabır gerektirir bu nedenle acele etmemeli ve vücudunuzu bu düzene yavaş yavaş hazırlamalısınız. Daha önce hiç spor yapmamış veya çok ağır spor yapmamış birinin bir anda yüksek ağırlıklar ve sık setler ile spor yapması çok ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır.
  3. Bu antrenmanda en iyi etkiyi almak adına sadece belli kas gruplarını değil tüm kas gruplarını çalıştıracağınız bileşik antrenman düzeninde çalışın.

Vücut geliştirme teknikleri ile ilgili yardımcı makalemizi aşağıdan inceleyebilirsiniz;

Vücut Geliştirme Teknikleri | Hızlı Kas Yapma Antrenmanı

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirme Teknikleri
Vücut Geliştirme Teknikleri | Hızlı Kas Yapma Antrenmanı

Vücut geliştirme teknikleri, hareketlerin nasıl yapılacağından daha önemli bir konudur. Kişilerin metabolizmaları farklılık göstereceğinden, hareketler farklı kişilerde farklı sonuçlar doğurabilmektedir....

Kapat