Her gün spor yapmak zararlı mı ?

/ 4 Mayıs 2018 / 20.285 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Obezite ve ağır yaşamların gün geçtikçe yayıldığı toplumumuzun en büyük sorunu hareketsizliktir. Hareketsiz yaşam sonucunda pek çok hastalık meydana çıkmaktadır. Çözümü ise oldukça kolay; spor yapmak. Hemen her gün gazetelerde televizyonda spor eğitmenlerinin verdiği demeçler ve yeni metotlar gündeme gelmekte. Ancak burada önemli olan bu sporlar ve egzersizler kimler için uygun, hangi yaş grubuna hitap ediyor ve ne sıklıkla yapılmalı sorularının net cevabını bulmaktır.

Kaç gün spor yapılmalı, her gün spor yapmak zararlı mı soruları gündeme gelmektedir. Bu sorulara verilecek cevapta sporun hangi amaç için yapıldığı ve yapılan sporun türü önemlidir. Her birey özeldir ve vücudu, metabolizması kendisine has özellikler barındırmaktadır. Bu açıdan spor yapmaya karar veren bireylerin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı bir uzmana başvurularak öğrenilmelidir. Bunun ardından düzenli bir şekilde spor yapmaya başlamalıdır.

 Her Gün Spor Yapmanın Zararları

Profesyonel bir futbolcu, yüzücü, vücut geliştirme uzmanı veya lisanlı herhangi bir sporu yapan kişiler için her gün spor yapmak önerilmemektedir.

  • Kaslar her gün spor yapımı sonucunda kendisini tamir edemeyerek fazlaca stres hormonu salgılanmaktadır.
  • Ağır egzersiz ve sporlar yapan kişilerin her gün spor yapması sonucunda ev, sosyal hayat, iş, hayat kalitesi bozulabilir ve bağışıklık sistemi olumsuz bir şekilde etkilenebilir.
  • Beslenme açısından da vücut reaksiyon göstererek bazı tepkimelere yol açabilir.
  • Her spor dalının spora zamanlama olarak bakması farklı hale gelme durumu göz ardı edilmemelidir, örneğin yüzme ile ilgilenenler her gün yüzmesi, vücut çalışanların devamlı ağırlık çalışması gibi gibi…
  • Spor yapmanın katmanları olmalı her gün yürüyüş yapmayın demiyoruz ! vücut gereksinimlerine göre hareket etmelisiniz.
  • Vücut geliştirme sporu ile uğraşanların, çok fazla kalori yaktıklarını biliyoruz, bunu her zaman devamlı hale getirmek vücut yapısı bozacak, düzensiz yapılmaz ise gelişim yerine süreç artık boyut değiştirir hale gelir.
  • Denge sorunu, metabolizma artık hızlı çalışacağından vücut kendini artık ona göre ayarlamaya çalışacak, devamlı tempo size zarar verir.

 Neden Her Gün Spor Yapılması Öneriliyor?

Spor yapma faaliyetinin yaşam rutini haline dönüşmesi için bir alışkanlık haline gelmesi gerekmektedir. Bu bağlamda her gün yürüyüş yapmaya başlayan birey gün aşırı yürüyüş yapan kişiye göre daha kısa bir süreç içinde alışkanlık kazanacaktır. Zira her gün yürüyüş yapmaya başlayan kişi için 30 günlük bir süreç sonunda bu spor günlük bir ihtiyaç haline gelecektir. Sportif aktiviteler yapılırken verilen ara ne kadar uzar ise spordan vazgeçilme oranı da o derecede artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Hangi Sporu Haftada Kaç Gün Yapmak Gerekir?

Bireyin spor düzenini belirlemek için en önemli husus sporun ne amaçla yapıldığıdır. Bu bağlamda sağlıklı bir vücut ve yaşam için yapılan yürüyüşler, egzersiz sporları, koşu ve yüzme gibi sporların her gün yapılmasında bir zarar yoktur. Ancak her gün yapılan bu sporun süresi de oldukça önemlidir. Spora yeni başlayan bir birey her gün yürüyüş yapabilir, yüzme ve çeşitli egzersizleri yapabilir. Birey bu aktivitelere yeni başladığı için yapacağı spor süresinin 10 ile 20 dakika arasında olması gerekmektedir.

 

Gebelikte Egzersiz ve Spor

Spora Gitmeyi Kolaylaştıracak 9 Etkili Yöntem

Vücut Geliştirme Sporunun Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
yağ oranını düşürmek
Vücut Yağ Oranı Nasıl Düşürülür? | Basit ve Etkili 5 Yöntem

Vücut yağ oranını düşürmek... Bunu son zamanlarda sürekli duyuyoruz. “Yağ oranını düşürmek neden bu kadar önemli olsun” diye düşünenler olabilir....

Kapat