Hangi Supplement Ne İşe Yarar | Ne Amaçla Kullanılır?

/ 5 Şubat 2018 / 4.369 views / yorumsuz
Hangi Supplement Ne İşe Yarar | Ne Amaçla Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Besin desteği anlamına gelen supplement en başında ilaç değildir ve doğal besin takviyeleri olarak literatüre geçmiştir. Doping, streoid ve hormon içermeyen supplement dünyada yasal olarak kabul görmüştür. Protein ve karbonhidrat gibi besleyici gıdaların özlerini oluşturur ve sporcular için takviye gıda özelliği sağlar. Beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda bu tür ek gıda takviyelerine ihtiyaç duyulabilir. Bu konuda ise çok fazla şehir efsanesi olduğundan konuya detaylı bir açıklık getirmek istedik. Yazımızın içeriğinde hangi supplement ne işe yarar, ne amaçla kullanılır sorusunun cevabı arayacağız. Öncelikle supplementler temelde birkaç farklı çeşide ayrılır. Bu supplement çeşitlerini açıklayarak başlayabiliriz.

 

Protein Tozları

İnsan vücudunun daha sağlıklı ve daha hızlı şekilde gelişebilmesi için proteine ihtiyaç vardır. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için olmazsa olmaz olan protein birçok farklı gıdadan alınabilmektedir. Sağlıklı kas oluşumu ve vücudun işlevlerini yerine getirmek için kullanılan protein tüm sporcuların ihtiyaç duyduğu gibi normal koşullarda da gerekli olan bir besin değerini oluşturuyor.

Sağlıklı bir insanın belli oranlarda protein alması sağlığı açısından oldukça iyi sonuçlar doğuracaktır. Vücut yapısının sağlıklı ve düzenli bir şekilde gelişmesi için spor kadar önemli olan beslenme alışkanlığında ilk sırayı proteinler alacaktır. Spora yeni başlayanlar için önerilecek olan protein deposu besinler; yumurta, tavukgöğsü, kırmızı et, balık ve kuru baklagiller olmaktadır. Bu besinlerden gün içinde tüketilmeli ve gerekli olan protein ihtiyacı karşılanmalıdır. Ancak spor yaptıkça vücut gelişecek ve daha fazla proteine ihtiyaç duyacaktır. Normal gıdalardan vücudun gerektiği kadar protein almak bir noktadan sonra zorlaşabiliyor. Bu noktada protein tozları günlük ihtiyacı karşılamak için ideal bir alternatif oluyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

>>> Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

 

>>> Protein Tozu Kullanımı

 

>>> Protein Tozu Zararları

 

 

Amino Asitler

Proteinlerin temel taşı olan aminoasitler, proteinden ayrı şekilde düşünülmemelidir. Amino asitler bir araya gelerek proteinleri oluştururlar. Amino asit nedir sorusunun cevabı budur. Özellikle vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar ve vücutlarının belli bir kütleye çıkmasını isteyenler için vazgeçilmez bir supplement olan amino asitler, spor sonrasında alınır ve kasların yenilenmesinde bir işlevsellik sağlar. Yorulan ve gelişime açık olan kaslar amino asitler sayesinde ihtiyacı olan besin değerlerini karşılar. Amino asitlerin proteinden ayrı düşünülememesinin nedeni ise; amino asitlerin kaslara fayda sağlayabilmesi için vücuttaki proteinden süzülmesi ve bu şekilde kaslara ulaşması gerekir.

Kütle ve kas oluşumunu hızlandıran ve sporcular için faydalı bir supplement olan amino asitleri, proteinden ayıran tek noktası ise daha şeffaf olmaları ve vücut tarafından daha hızlı sürede sindirilmesidir. Vücut geliştirme sporunda sadece hareketlerin yapılması gelişim için yeterli olmayacaktır. Vücudun istenen oranda gelişmesi için gerekli olan tüm besin değerlerinin amino asit içeren besinlerden karşılanması gerekir. Uzman kontrolünde yeterli düzeylerde alınacak olan amino asitler vücut kas yapısını koruyacak ve gelişimini sağlayarak istediğiniz ölçülere ulaşmada sizlere destek olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Yağ Yakıcı Supplementler

Vücudun daha iyi gelişmesi ve istenen kütleye ulaşılması için bazı dönemlerde kilo almak bazı dönemlerde ise kilo vermek gerekiyor. Yağ yakıcı supplementler spor aktiviteleri sırasında kullanılır. Vücut ısısının arttırılmasını sağlayan bu supplement türü, antrenman sırasında ihtiyaç duyulan enerji için yağ hücrelerini enerjiye çevirir.

Yağ yakıcı supplementler profesyonel sporcular tarafından tercih edildiği gibi zayıflamak isteyen, fitness ile ilgilenen kişiler için de sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. Ayrıca kilo verdirme amaçlı diyet programlarında da uygulanmaktadır. Ancak spor yapmadan sadece yağ yakıcı supplement kullanılarak istenen kiloya kavuşmak mümkün değildir. Yağ yakıcı Supplement sadece spor esnasında işlevini yerine getiren ve yağ yakmaya yarayan bir supplement çeşididir.

 

 

Kilo Aldıran Supplementler

Bazı nedenlerden ötürü sporcuların istedikleri vücutlara ulaşması için kilo alması gerekebilir. Özellikle de daha büyük kütlelere sahip olmak isteyen sporcuların öncelikle kilo alması ve sonrasında bu yağları kasa dönüştürmesi amaçlanır. Aslında vücuttaki yağlar kasa çevrilmez, burada kastedilen yağları yakıp kas oluşumunu daha fazla inşa etmek anlamındadır. Bu tabir yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiği için ondan da bahsetmeden geçemedim.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için bu kilo alımının belli bir süreye yayılması gerekir. Birden bire alınacak kilolar vücudun kas yapısının gelişmesine etki etmeyeceği gibi aynı zamanda sağlıksız bir durum da oluşturabilmektedir. Kilo aldırıcılar aynı zamanda karbonhidrat tozu ismiyle de anılmaktadır. En yararlı ve en çok kilo aldıran karbonhidratların bulunduğu bu supplementler sporcular tarafından tercih edildiği gibi kilo alamayan kişiler tarafından da tercih ediliyor. Vücuttaki yağ oluşumunu önleyen nedenleri ortadan kaldıran kilo aldırıcı supplementler, içeriğindeki besin özleri sayesinde istenen kilolara ulaşmada yararlı olacaktır.

 

 

Performans Arttırıcı Supplementler

Kısa sürelerle başlanan sportif aktiviteler bir süre sonra daha fazla zamana yayılır ve daha fazla yorucu olur. Bu süreç içerisinde sporcuların performanslarında düşüş yaşanacağı gibi kas ağrıları da gözlemlenir. Antrenman sürelerini uzatmak ve daha az yorucu geçmesini sağlamak için sporcular kreatin içeren amino asitleri tercih ederler. Performansın artmasını sağlayan ve daha uzun süre spor yapılmasında yardımcı olan performans arttırıcı supplementler özellikle dozajında kullanılmalı ve kullanım öncesinde vücut kitle indeksine göre yapılacak uzman kontrolünden sonra miktarı ayarlanmalıdır. Bu miktarın üstüne çıkmak ise vücut sağlığı için olumsuz durumlar teşkil edebilir. Bu konudaki tavsiyemiz öncelikle fitness eğitmeninize danışmanız ve kullanım talimatındaki yönergeleri izleyip fazla kullanım yapmamanız olacaktır.

 

 

Vitamin ve Mineral Katkılı Supplementler

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki spor yapan kişilerin vitamin ve mineral ihtiyacı spor yapmayanlara oranla daha fazladır. Vücut gelişimi ve sağlığı için son derece önemli olan mineral ve vitamin alımları normal gıdalarla karşılanmadığı zaman takviye ürünlerle alınabilmektedir.

 

 

SONUÇ

Görüldüğü üzere hangi supplement ne işe yarar, ne amaçla kullanılır sorusunda karşımıza birçok farklı ürün çıkıyor. Bu ürünlerin genelinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise ürünlerin dozajında kullanılmasıdır. Bir diğer önemli husus, hatta en önemli husus ise şudur.

Besin takviyeleri yani supplementler adı üstünde ek gıda takviyeleridir. Beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda tercih etmeniz çok daha etkili olacaktır. Bu yüzden önce beslenmenize özen göstermeli ardından yetersiz kaldığı bu takviyeleri kullanmanız sağlık ve gelişim açısından da oldukça önem arzedecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Yoga Hareketleri İçin Etkili 6 Yöntem

Yoga, bedenden çok zihinde önemli derecede etken olması ön plandadır. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin en büyük problemlerinin başında...

Kapat