Glutamin Nedir? | Glutamine Kullanımı ve Faydaları

/ 4 Nisan 2014 / 53.321 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Glutamin; tükettiğimiz besinlerde bulunan 20 çeşit amino asitten sadece birisidir. Vücudumuzda en çok bulunmakta olan amino asittir. Vücudumuzdaki proteinlerin yapı taşları olmaları ile birlikte vücudumuzun fazla amonyağının dışarıya atılabilmesi için de bir görev niteliği görür. Esansiyel amino asit grupları arasında pek anılmasalar da L-glutamin en başta beyin olmak üzere vücudumuz için bir yakıt niteliği taşımaktadır. Spor ile uğraşan atletler ya da ağırlık çalışması yapan insanlar arasında sıkça kullanılır. Ortalama düzey olarak belirlenen dozu kullandıktan sonra, enerji düzeylerini ve kaslarınızın tamir oranını arttırır.

Nitrojen, kaslardaki kazanım için gereklidir. Glutamin ise vücut boyumuzca bu hareketi büyük kısımda destekler. Protein sentezinde hücre seviyesini Glutaminyükselterek ve parçalanmasını engellemeye yönelik aşamalarda bulunur. Bu konuda oldukça önemli bir rol üstlenir. Eğer vücudunuzu geliştirmek için bir takım çalışmalar yapıyorsanız, glutamin insanın büyüme hormonu salgılama yeteneğini geliştirir. Her insanın büyüme hormonu vücudunun yapı metabolize etmesinde yardımcı olarak büyük rol oynar. Böylelikle yeni kas oluşumuna da destek sağlamış olur.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Glutamin Eksikliğinde Vücutta Neler Olur?

Glutamin eksikliğinde.. grip olabilme ihtimaliniz artar. Ayrıca yoğun egzersizin tetiklemiş olduğu stres de yapabilir. Gereğinden fazla seviyede egzersiz yapmak, bağışıklık sistemini aksatabileceği için bir takım eksikliklere de neden olabilir. Ayrıca laktik asit ve amonyak seviyelerini de yükseltir. Amonyak fazla ise, egzersiz sonrasında ya da egzersiz sırasında kasların işlevlerini azaltarak, maksimum seviyede glutamin salgılanmasına yol açar. Böylelikle depo edilmiş glutaminin hızla tüketilmesine neden olur.

Glutamin; buğday, süt, yoğurt, ıspanak, lahana ve bakliyat gibi çiğ sebzeler, tavuk, balık proteinlerinde ise yaygın olarak bulunan bir amino asit olarak bilinir. Eğer siroz hastalığınız ya da böbrekle ilgili sorunlarınız var ise glutamin kullanmamalısınız. L-glutamin, kapsül, likit, toz ve tablet olarak da tüketilebilir. Serbest L-glutamin veya başka türdeki amino asitlere de bağlantılı olarak peptit halinde de kullanılabilir. Düzenli olarak idman yapan birisi olduğunuza inanıyorsanız eğer günde 2 – 3 doz şeklinde uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Glutaminin her bir dozu 5 gram civarında olmalıdır. Eğer düzenli olarak idman yapmıyorsanız yani bir sporcu değilseniz, 3 – 5 gram sizin bünyeniz için yeterli olacaktır.

Glutamin, kas hücrelerinin sıvı alabilme durumunda büyük etki sağlar. Susuz kalan bir kas hücresi aniden parçalanmaya başlar. Böyle bir durum kas kaybı, atropiye ve tükenmeye yol açabilir. Glutamin ise kas hücrelerindeki su miktarının artmasına yardımcı olur. Kas hücrelerini nemli tutarlar. Hidrasyon seviyeleri fazlaca hızlı değişir ve su ilavesi stabilizasyonuna yardımcı olur. Glutamin ilaveleri bağışıklık fonksiyonlarında gelişmeler sağlar. Hastalık, enfeksiyon veya herhangi birini ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırır. Glutamin takviyesi gerektirecek vaziyetler arasında, uzun süreli stres veya hastalık, yoğun dayanıklılık eğitimi ve gibi durumlar da sayılabilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:

Kas Geliştirme

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Ağırlığı ile Forma Girebileceğiniz 7 Bomba Egzersiz
Vücut Ağırlığı ile Forma Girebileceğiniz 7 Bomba Egzersiz

Formda bir vücut ya daha kaslı bir görünüme kavuşmak elbette ki spor ile mümkündür. Daha kaslı ve düzgün bir fiziğe...

Kapat