Gebelikte Egzersiz ve Spor

/ 12 Mart 2018 / 3.421 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik dönemi kadınların kısa süre içinde en fazla kilo aldığı dönemlerden birisidir. Gebelik süresince “normal” olarak karşılanabilecek ölçüde, yani 9 – 12 kilo alınması anne adayı ve bebek için her hangi bir sorun yaratmaz. Ancak gereğinden fazla kilo alan kadınlar bazı sorun yaşayabilirler. Gebelikte anne adayının normalden daha fazla acıkması, hormonsal açıdan dengesizlikler yaşaması kilo alımını arttırabilir. Bununla birlikte bir de hareketsiz bir hamilelik süreci yaşamak fazla kilo alımına sebep olabilir. Gebelik sürecinde alınan fazla kilolar hem hamileliğin gidişini olumsuz etkiler hem de bebek ve anne için sağlık sorunları yaratabilir. Aynı zamanda fazla kilo almak doğum sürecinde bazı olumsuzluklar yaşanmasına da sebep olabilir.

Hamilelikte Kaç Kilo Almak Normal Karşılanır?

Hamilelik döneminin nasıl geçeceği ve bu süreçte kaç kilo alınacağı kadının fiziksel, duygusal, ruhsal özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Bunun yanında kadının gebelik boyunca alacağı kilo hamilelik öncesinde kaç kilo olduğuna, kaç yaşında hamile kaldığına, beslenme şekline, gebelikte spor yapıp yapmamasına ve daha pek çok faktöre göre değişebilir. Fakat uzmanlar gebelik dönemi boyunca 9 – 12 kilo alınmasını önermektedir. Gebelikte her faktörün normal seyrettiği düşünüldüğünde ve anne adayının gebelik öncesinde normal kiloda olduğu varsayıldığında bir hamilelik dönemi boyunca kadının en az 9, en fazla 12, kimi zaman da 15 kilo alması normal olarak kabul edilir. Ancak anne adayının bu sınırlar arasında kilo alabilmesi için de hem sağlıklı, dengeli, yeterli beslenmesi hem de hamilelik dönemi boyunca doktorun öneri ve izniyle düzenli olarak spor ve egzersiz yapması gerekiyor.

Gebelikte Spor ve Egzersizin Önemi

Gebelikte düzenli olarak yapılan egzersiz hem kadının genel sağlığı ve daha az kilo alması hem doğumun daha kolay gerçekleşmesi hem de bebeğin daha sağlıklı olabilmesi için çok önemlidir. Fakat anne adayı gebelik için bir egzersiz rutini belirlemeden önce doktoruna danışmalı ve gebeliğin egzersiz için bir sakınca barındırmadığını öğrenmesi gerekiyor. Zaten gebelikte riskli bir durum yoksa doktor gebeliğe uygun bir egzersiz düzenini önerecektir. Koşulların olumlu ilerlediği gebelikte ilk 3 ay içinde genellikle hafif yürüyüş, 3. ay bittikten sonra da yine yürüyüşe ek olarak hamile yogası, hamile pilatesi önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte egzersiz ve sporun faydaları

  • Alınan kilo miktarı azalır, gebelik kilosu dengelenir.
  • Kadının bel ve sırt ağrıları önlenir, azalır.
  • Daha rahat uyumak mümkün olur.
  • Kadın kendisini hem fiziksel hem psikolojik olarak daha iyi hisseder.
  • Fazla kilo almaktan kaynaklanan duruş ve vücut şekil bozuklukları azalır.
  • Normal doğum yapabilme ihtimali artar.
  • Normal doğum kolaylaşır, anne daha az sancı yaşar.
  • Gebelikte spor yapan kadınların vücutları doğum sonrasında daha kolay toparlanır.
  • Kadın gebelik sürecini daha kolay ve özgüvenli tamamlar.
  • Gebelik döneminde sık sık yaşanan şişlik ve ödemler azalır.

Arada bir değil, düzenli olarak egzersiz yapılmalı!

Gebelikte egzersiz; anne adayına, bebeğe çok faydalı ve doğum sürecini kolaylaştıran bir husustur. Sağlıklı bir hamilelik için anne adayı gebelik planladığı andan itibaren her gün ya da iki günde bir düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Bu süreçte egzersize ara vermek, zaman zaman egzersiz yapmak hem faydalı değildir hem de bazı zaman zararlı olabilir. Zira egzersize alışkın olmayan vücut ve kaslar zarar görebilir.

Anne adayına gebelik döneminde egzersiz yapmasını önermekteki asıl amaç kilo vermek veya almayı engellemek değildir. Çünkü her anne adayı bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve gebeliğin sorunsuz devam edebilmesi için belli miktarda kilo alacaktır. Fakat bu dönemde gereğinden fazla kilo almak ve vücudun hareketsizleşmesi gebelik için zararlıdır.

Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar normal standartlarda kilo alırlar ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olurlar. Ancak gebelikte egzersizin mutlaka bir uzmandan yardım alarak yapılması önerilir. Bu bağlamda aşırı yoğun, yorucu ve uzun süreli egzersizler faydalı değil, zararlı olur. Ancak ortalama olarak 20 – 30 dakikalık bir egzersiz rutini yeterli ve doğru olacaktır. Bununla birlikte egzersize başlamadan önce 5 dakika yavaş yavaş ısınma ve egzersiz sonrasında da yavaş yavaş soğumak en uygun olandır.

 

Kaynaklar

Ali Osman Koyuncuoğlu

American Pregnancy

Baby Center

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
İnsülin Hormonunun Vücut Gelişimi İçin Önemi

Vücudumuzda yer alan farklı hormonların farklı görevleri bulunmaktadır. Eğer kaliteli ve güzel görünüşlü bir vücuda ulaşabilmek için insülin hormonunun görevini...

Kapat