Gainer Nedir Ne İşe Yarar ?

/ 3 Mayıs 2018 / 4.178 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Dünyada istediği forma kavuşmak isteyip de kavuşamayan çok sayıda insan mevcuttur. Bu insanların isteklerine çözüm getirmek için oluşturulan ilaçlar, her zaman herkeste işe yarayamamak ile birlikte maddi ve manevi kayıplara da neden olabilmektedir. Bu durumun tersine etki eden gıdalar da mevcuttur. Gainer adlı “besin takviyesi” bunlardan biridir. Diğer adıyla weight gainer, vücudunu geliştirmek isteyenlerin araştırmalarında karşılarına sıklıkla çıkabilmektedir. Böyle durumda da gainer nedir ne işe yarar? Sorularının cevapları merak edilmektedir.

 Gainer Nedir?

Kısaca bir besin takviyesi olan gainer, vücuda kilo aldırmak ve hacim kazandırmak amacıyla üretilmektedir. %70 oranında karbonhidrat, %30 oranında ise protein içermektedir. Ülkemizde adına kilo aldırıcı da denilmektedir. Spor salonlarında ise karbonhidrat tozu diye de anılır. Kilo almakta zorlanan kişiler tarafından çokça tercih edilir.

#En İyi 5 Kilo Aldırıcı | Piyasadaki En Etkili Kilo Aldırıcılar Hangileri?

 

 Gainer Nasıl Etki Sağlar?

İstenilen sonuçları kısa sürede almak isteyenler, bu ürünü sıkı bir beslenme programı ile kullanmalıdırlar. Toz halinde su ya da süt ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Öncelikli amacı hacim kazandırmak olan gainer, bunu içerisindeki karbonhidratlar ve proteinler sayesinde sağlamaktadır. Piyasada yer alan birçok gainer ürününün içerisinde BCAA, kreatin ve glutamin de bulunmaktadır. BCAA ve glutamin proteinleri oluşturan aminoasitlerden biri oldukları için protein başlığı altında gösterilmektedir. Kreatin ise daha farklıdır. Çünkü kas hücrelerinde temel enerji rezervi olarak kullanılmaktadır. Kreatinin vücut kaslarında depolanabilmesi için hidrojen bağlarına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden kaslarda su depolanır. Bu şekilde kaslar da daha hacimli durmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 Gainer Hangi Zamanlarda Kullanılmalı?

Gainerin antrenman zamanında kullanılması daha uygun olmaktadır. Tavsiye edilen kullanım şekli yarısı antrenmandan önce, diğer yarısı ise antrenmandan sonradır. Ancak, antrenmandan önce midede şişkinliğe sebep olabileceği için antrenmandan sonra kullanılması daha uygun olacaktır.

 

 Gainer Faydaları Nelerdir?

Kolesterol oranında düşüş sağlayabilmektedir. Spor sırasında ciddi bir enerji kaynağı olur. Kilo alamayanların gerçekçi bir çözüme kavuşmasında etkilidir. Bilinen faydalarından biri de spor sonrasındaki toparlayıcı etkisidir. Ayrıca glikoz ve insülin dengelerinde koruyucu olduğu gibi, vücuttaki suyun da dengeli olmasını sağlamaktadır. Antrenman sonrasında en üst düzeylere ulaşan kalori ihtiyacını da rahatlıkla karşılamaktadır.

 Gainerin Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan gainer, içerisinde yer aldığı yüksek kaloriden dolayı bazı kişilerde sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Başka hiçbir yan etkiye sebep olmayan gaineri bir ay kullandıktan sonra, bir hafta kadar ara vermeniz tavsiye edilir. Her ne kadar doğal yollardan elde edilse de doktorunuza danıştıktan sonra kullanmaya başlamanız doğru olacaktır.

İlgili makaleler;

#Kilo Aldırıcı Nasıl Kullanılır, Vücuda Etkileri Nelerdir?

#Hardline Progainer Kilo Aldırıcı İncelemesi

#Sağlıklı Kilo Almak ve Hacim Kazanmak İçin Etkili Yöntemler

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Antrenman Yaparken Fıtığa Engel Olmanın Yolları

Daha çok genetik olarak kendisini herhangi bir zayıf noktada gösteren fıtık, doğuştan da vücutta oluşabilmektedir. Bu fıtıklar kısa sürede kendini...

Kapat