Fitness Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır ?

/ 18 Mayıs 2018 / 6.951 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Fitness sporu ile kilo almak isteyenler kolay ve hızlı bir şekilde istedikleri kiloya ulaşmaları mümkün hale gelmektedir. Size uygun bir beslenme programı ve fitness kilo alma diyeti sayesinde haftalık ya da aylık olarak vücudunuza uygun olarak kilo alabilirsiniz. Diyet ve beslenmenin yanı sıra ana faktörlerden bir tanesi de fitness sporunun hakkını vererek yapmanızdır. Sadece biri kilo almanız da pek etkili olmayacaktır. Kasların gelişimi için mutlaka almanız gereken ana yiyecekler bulunduğunu da unutmayınız. Yağ, protein, karbonhidrat gibi besinler enerji depolamanıza yardımcı olacağından ve kas gelişiminize büyük bir etki de bulunacağından dolayı bu besinleri mutlaka tüketmeniz de fayda vardır.

Fitness Kilo Alma Diyeti

  • Karbonhidrat

Karbonhidrat, hem enerji hem de kalori kaynağı olduğundan dolayı fitness öncesinde almanız size hem kilo aldıracak hem de enerji sarf ederken vücut deponuzdan kullanmanızı engelleyeceğinden dolayı almanız gerekmektedir. Ancak karbonhidratlı ürünler alırken mutlaka kaliteli be besin değeri yüksek olanları seçmelisiniz. Bu sayede daha doğru ve sağlıklı beslenerek kilo almış olursunuz. Bu durum ile kilo verme durumunuzda kaslarınızdan harcamamış olursunuz. Günlük olarak karşılamanız gereken karbonhidrat oranının yarısını karşılamaya çalışınız. Bu karbonhidratlar yiyeceğiniz besinler olabileceği gibi bunlar spor öncesinde destek için kullanacağınız karbonhidrat tozları da olmaktadır.

  • Protein

Vücudun yapı taşlarından biri haline gelmiş olan kaslarımızın gelişmesi ve yeni kasların oluşumu için gerekli olan besin kaynaklarından bir tanesidir. Vücut karbonhidrat depolamasını yaptığı gibi protein depolamasını yapamamaktadır. Bu yüzden de günlük olarak spor rutininize ek olarak mutlaka protein almanız gerekmektedir. Protein alırken protein değeri yüksek olan besinleri almak, yüksek derecede protein sağlamak kasların gelişim hızını yükseltecektir.

#Sporcular İçin En İyi 5 Protein Tozu

  • Yağ

Kalorilerin büyük bir bölümünü yağlar oluşturmaktadır. Çok çabuk yakılan ve çok çabuk alınan yağlar sayesinde, kalorilerin büyük bir bölümü oluşmaktadır. Bitkisel sıvı yağları tüketmek yerine zeytin, keten tohumu, Hindistan cevizi ve tereyağı gibi yağ türlerini tüketiniz. Ayrıca balık yağı olarak satılan omega-3 yağlarını tüketmeniz yağ alımının yanı sıra birçok yarar sağlamaktadır. Hem hafıza gelişiminize hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri almanızı sağlayacaktır.

Kilo Almak İçin Doğru Bir Beslenme Programı

Fitness yaparken doğru beslenmek, hem kilo almanızı hem de kas gelişiminizi büyük ölçüde etkileyecektir. Spor yaparken terleme ve efor esnasında kaybetmiş olduğunuz sıvıyı mutlaka bol miktarda su içerek karşılamaya çalışınız. Öncelikle bu beslenme programı haftada 3 veya 4 kez spor salonuna giden ve 75-80 kilo erkek bireyler için hazırlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

* İlk olarak sabah uyandığınız da bir bardak su içiniz.

* Kahvaltınızı bol proteinli ve yağlı olarak yapmaya dikkat ediniz.

*Sabah kahvaltısında 3 yumurta ve tereyağından bir omlet yapabilirsiniz.

* Normal ekmek yerine kahvaltı da tam buğday ekmek tüketiniz.

* Karbonhidrat ve şekerinizi düzenlemesi için sabah kahvaltıdan sonra veya kahvaltı esnasında 2-3 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi içiniz.

* Omletinizin yanı sıra her sabah mutlaka olarak protein almanız için 2-3 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir,

* İki yemek kaşığına sığacak adet olarak siyah ve yeşil zeytin

* 1 adet orta boy domates

Bu örnekteki gibi bir beslenme programı uygulayınız. Protein, karbonhidrat ve yağ depolarken sağlıklı besinlerden fayda almanız, düzenli beslenmeniz ve bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapmanız ile mutlaka kilo aldığınızı kolay ve hızlı bir şekilde göreceksiniz. Kahvaltınızı genel olarak protein ağırlıklı yapmanız kaslarınızın gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Peyniri ve yumurtayı günlük rutinlerinizde mutlaka bulundurunuz.

Akşam yemeklerinizde de aynı şekilde 2-3 dilim tam buğdaylı ekmek ve bunun yanı sıra daha çok sebze ağırlıklı ve protein ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Ara öğünlerde bir tam öğün yemek yerine yağ oranı yüksek olan kuru yemişlerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca unutmamak gerekir ki süt, muz ve yoğurt gibi besinleri gün içine yayarak tüketmek kas gelişimini çok büyük derece de destekleyecektir. Bunları isterseniz bir karışım halinde isterseniz de tek olarak tüketebilirsiniz.

Fitness Öncesinde Ve Sağlıklı Kilo Almak İçin Gereken Yiyecekler

Egzersiz sırasında bol su tüketmeniz kaybettiğiniz sıvıları tekrar kazanmanızı sağlayacağından dolayı, vücut sıvı oranı seviyesinde kalacaktır. Fitness öncesinde bol şekilde protein ve karbonhidratlı yiyecekler ile beslenmeniz kas yapınızın gelişmesine, onarılmasına ve yeniden oluşumlara olumlu etkide sebebiyet vereceğinden sağlıklı kilo almanıza da katkı sağlayacaktır.

Tavuk, tereyağı, süt ve süt ürünleri, yağ oranı yüksek olan kuru yemişler, protein oranı yüksek meyve ve sebzeler, yeşil fasulye, badem, ceviz, brokoli, tam buğday ekmeği, yumurta, protein ve karbonhidrat takviyeleri sayesinde vücut gelişiminize katkı sağlayacağınızdan dolayı sağlıklı bir şekilde kilo almanızı da sağlayacaksınız. Bu şekilde daha sonrasında kilo verirken ise kaslarınızdan değil yağlarınızdan vermiş olur. Bu da daha iyi ve sağlıklı görünmenizi sağlayacaktır. Ancak dediğimiz gibi doğru beslenmenizin yanı sıra bunu mutlaka spor ile desteklemeniz gerekmektedir.

Yararlanılan makaleler;

Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

Kilo Aldırıcı Nasıl Kullanılır, Vücuda Etkileri Nelerdir?

Fitness Nedir | Fitness Sporu Hakkında Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Vücut Geliştirme Besinleri ile Hızlı Kas Yapma

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Steroid Hakkında Merak Edilen Her Şey

Günümüzde hemen hemen herkes kadın erkek fark etmeksizin spor yapmaktadır. Fakat bazı kişiler bunu sadece sağlıklı olmak ve bunun yanında...

Kapat