En İyi Trapez Kası Geliştirme Hareketleri

/ 21 Nisan 2018 / 17.855 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Spor yapan kişilerin en çok geliştirmeye çalıştıkları kas gruplarından biri de trapez kaslarıdır. Trapez kasları aslında birer sırt kasları grubunda yer almasının yanı sıra bir kısmı ile de boyun bölgesine doğru da uzanmaktadır. Sporcuların trapez kaslarının geliştirmek istemelerinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Fakat bunların en önemlisi, bu kas grubunun vücudun sırt bölgesinde bulunan ikinci büyük kas grubu olmasıdır. Yani bu kasların gelişmesi demek otomatik olarak kişinin daha kaslı bir vücuda sahip olduğunu gösterecek olması demektir.

Kişinin spor yaptığını net bir şekilde göstermesine sebep olan trapez kasları geliştirmek ise sanıldığının aksine oldukça zordur. Ağır ve düzenli olarak çalışmayı gerektiren bu kas çeşidi, sadece belli noktalara ve hareketlere dikkat edilerek geliştirilebilmektedir. Daha kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olmak için yazının devamında bulunan birbirinden farklı ve etkili trapez kası geliştirme hareketleri ile harikalar yaratabilirsiniz.

Trapez Kası Geliştirme Hareketleri

1.FACE PULL HAREKETİ:

  • Bu egzersiz sayesinde hem alt hem de orta trapez kasları hareket eder ve çalışır. Bunun yanı sıra, bu hareket trapez kaslarını geliştirdiği gibi aynı zamanda da vücutta bulunan kürek kemiğinin de uyarılmasını sağlamaktadır.

Face Pull hareketinin yapılışı; spor salonunda bulunan egzersiz halatını salondaki istasyon barın üzerine takın. Ardından sistemi göz seviyenizin biraz daha üzerine gelecek şekilde konumlandırın. Sonrasında ise halatı tutun ve ipin gerilmesini sağlayacak şekilde istasyon aletinin karşısında konumunuzu alın. Bu pozisyonu alırken ayaklarınızın omuz hizasından bir azcık daha açık olduğuna da dikkat ediniz. Halatı sıkıca tuttuktan sonra, dirsekleriniz arkanızda kalan duvarı gösterecek şekilde halatı çene bölgenize doğru gelecek şekilde çekin. Hareketi 2 saniye boyunca kaslarınızın kasıldığını hissedecek şekilde uygulayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün.

2.SNATCH GRIP SHRUG HAREKETİ:

  • Snatch grip shrug hareketi ile hem üst trapez kaslarını hem de aynı zamanda omuz kaslarınız çalışmaktadır.

Hareketin yapılışı ise; Barbell aletini iki eliniz arasındaki mesafenin açık olmasına dikkat ederek kalça genişliğinizden biraz daha açık olacak şekilde sıkıca kavrayın. Halterin belinizin üzerinde olduğundan emin olduktan sonra, omuzlar yukarıda iken topuk bölgenizden, omuzlar aşağıda iken ise kalçanızdan destek alarak hareketi gerçekleştiriniz. Kollarınız ve dirsekleriniz tamamen düz ve halter vücudunuza yakın olacak şekilde egzersizi tamamlayınız.

3.BARBELL SHRUG HAREKETİ:

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Barbell aletinin düz olduğundan emin olduktan sonra iki eliniz yardımı ile aleti tamamen kavrayın.

Bu işlemi yaparken merkez bölgenizin kasılıp sert bir pozisyon aldığından emin olun!

Ardından omuz eklemlerinizin ileri ya da geri dönmesini engelleyecek şekilde pozisyon alıp hareketi doğru bir şekilde tamamlayın.

 

4.UPRIGHT ROW HAREKETİ:

  • Upright row hareketi yaparken halteri her zaman tuttuğunuz geniş pozisyonun aksine yine çift eliniz ile fakat bu sefer daha dar olacak şekilde kavrayın. Halteri yukarı doğru kaldırırken özellikle üst trapez kaslarınızın kasıldığını ve çalıştığını göreceksiniz.

Hareketin yapılışı ise; Halteri vücudunuza yakın gelecek şekilde kavrayın. Bu esnada yumruğunuz yeri gösterirken dirsek bölgeniz ise tavanı işaret etmelidir. Daha sonra halteri mümkünse çene bölgenize kadar, eğer halteri çene bölgenize kadar getiremiyor iseniz de o zaman kaldırabileceğiniz en üst noktaya kadar kaldırın ve ardından geri indirerek egzersizi sonlandırın.

5.FARMER’S WALK HAREKETİ:

  • Farmer's walk hareket diğer dört harekete nazaran trapez kasları geliştirme konusunda en başarılı olan egzersizdir. Fakat bu kadar başarılı ve etkili olmasının yanı sıra, herkes tarafından ilk denemeden başarılamayan birkaç deneme sonrasında adapte olunan oldukça ağır ve zor bir harekettir.

Yapılışı: Harekete başlarken herkesin kendini bildiği bir dumbbell kaldırma ağırlığı vardır. Bu noktada sizi zorlayacak ve kaslarınızı çalıştıracağından emin olduğunuz dumbbell ağırlıkları seçerek işe başlayabilirsiniz. Ardından bu hareketi eğer spor salonunda yapıyor iseniz, müsait ve tek başına olabileceğiniz boş bir alan bulun ya da yaratın. Fakat hareketi evde ya da dışarı da yapıyor iseniz de o zaman kendinize minimum olarak 20-25 adım atabileceğiniz bir alan yaratın.

Daha sonrasında hareketin tamamlanabilmesi için iki elinize aldığınız ve sizi güç anlamında zorlayacak, kaslarınızın çalışmasını sağlayacak dumbbellar ile bu alanda, dumbbellar kesinlikle yere değmeden ya da yere düşmeyecek şekilde yürüyün. Okurken çok kolay gibi gelse de oldukça zor olan bu hareket sayesinde kısa sürede muhteşem trapez kaslarına sahip olmak sizler için hayal olmanın dışına çıkacaktır.

Diğer vücut geliştirme hareketleri ile ilgili makaleler;

Ön ve Arka Kol Kası Geliştirme Hareketleri

En Etkili Omuz Hareketleri Nelerdir ?

Göğüs Kaslarını Geliştirme Hareketleri | En Etkili 11 Egzersiz

Sırt Kasları Nasıl Geliştirilir? Sırt Kası Geliştirme Hareketleri

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Protein Tozu Bırakınca Vücut Sarkar mı
Protein Tozunu veya Sporu Bırakınca Vücut Sarkar mı?

Vücut geliştirmek ve daha fazla kasa sahip olup o harika kaslara kavuşmak için mutlaka çok sıkı spor yapmanız gerekmekte. Yalnız...

Kapat