En İyi 5 İzole Protein Tozu İncelemesi

/ 7 Aralık 2016 / 19.907 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

en iyi 5 izole proteinİzole protein seçimi konusunda kararsız kalan okuyucularımız için kaleme aldığımız etkili ürünlere geçmeden evvel izole protein tozunun tüm detaylarına vakıf olmakta fayda var. Makalenin sonunda daha iyi fikir edinmeniz ve karar verebilmeniz açısından işin ABC’sinden başlayalım istedik. Proteinin insan vücudu için önemine değinerek bir giriş yapalım. İnsan bedeninde hücrelerinin büyük bir kısmı proteinden oluşmaktadır.Bu hücreler sürekli olarak değişerek kendini yenilemektedir. Sonuç olarak vücuttan bir miktar protein atılmış olmaktadır. Bu yüzden protein, insanların düzenli bir şekilde ve günlük almaları gereken bir besin öğesidir. Normal bir yaşam düzenine sahip insan, günlük protein ihtiyacını besinlerden rahatlıkla karşılayabilir. Protein ihtiyacını miktar olarak standarda bağlamak doğru olmaz. Çünkü bu ihtiyaç insanların kilosuyla da doğru orantılıdır. Bununla birlikte bazı sağlık kuruluşları günlük protein ihtiyacını kadınlar için 46 gram, erkekler için 56 gram olarak tavsiye etmektedir. Elbette bu oranlar ideal kilosunda ve normal bir yaşam süren insanlar için geçerlidir.

Proteini kısa bir şekilde özetleyecek olursak, yapıtaşı aminoasit olan ve kas yapılanmasını sağlayan besin olarak nitelendirebiliriz. Bu besini, tüketim miktarı olarak normal yaşam süren insanların dikkate alması gerekmese de, düzenli spor yapan insanların buna özen göstermesi gerekir.

Orta ve üstün nitelikte ağırlık çalışması yapan insanlarda protein ihtiyacı, normal insanlara nazaran iki katına kadar çıkabilir. Protein ihtiyacının artmasına paralel olarak, tüketilen besin miktarının da artması olağandır. İhtiyacımız olan miktarı sağlayacak olan protein kaynaklı doğal besinleri bu denli tüketmek her zaman mümkün olmadığı gibi burada protein tozları devreye giriyor.

Besinler, doğada saf karbonhidrat, protein ya da yağ kaynakları şeklinde bulunmaz! Tüm besinler bunları kendi içinde belirli oranlarda içerirler ve bunları ayrıştırarak tüketme imkanımız yoktur.Bu durumda sporla uğraşan bireyler ek protein takviyelerini düşünebilir.

Protein tozu, sporcuların sağlıklı ve hızlı bir şekilde günlük almaları gereken protein ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan takviye gıdalardır. Günlük yaşamımızda tıpkı normal besinlerde yaptığımız gibi protein tozu çeşitlerinde de seçim ikileminde kalmaktayız. Buradan hareketle, protein tozu çeşitleri ve özelliklerinden kısaca bahsedelim istedik.

Protein tozları izole, konstantre ve hidrolize olmak üzere üçe ayrılır.

1) İzole Proteinler: %90 protein ve az miktarda karbonhidrat

2) Konstanstre Proteinler: %80 protein ve %5 karbonhidrat

3) Hidrolize Proteinler: İçine bazı enzimler eklenerek önceden sindirilmiş olan protein türüdür.

Biz bu makalemizde izole protein türünün detaylarından bahsedeceğiz.

 

İzole Protein Nedir ve Ne İşe Yarar?

izole protein özellikleri

Protein tozları, peynir altı sularının bir takım işlemlerden geçirilip daha da yoğunlaştırılarak toz haline getirilmiş biçimidir. Protein tozu alanında son zamanlarda hızlı bir gelişim kaydedilmiş ve bunun sonucunda izole protein tozları dediğimiz ürünler keşfedilmiştir. İzole protein ayrıştırmalar yapılarak elde edilen protein oranı yüksek toz halinde bir besin takviyesidir. İzole whey proteinler konsantre proteinlere nazaran daha çok saflaştırma işlemi geçirdiği için genelde yağ ve şeker içermezler. İzole whey protein içinde karbonhidrat miktarı sıfıra yakındır. Bu nedenle yağsız kas kütlesi hedefleyen sporcuların sıklıkla tercih ettiği protein çeşididir.

BCAA yönünden oldukça zenginleştirilmiş olan bu tip protein tozları, yoğunlaştırma işlemleri sırasında laktozdan da tamamen arındırılmış olur. Bu yüzden laktoz alerjisi olan kişilerin de kullanmasında sakınca görülmediğine dair ibareler vardır.

Yoğun bir spor sonrası vücudumuz çok hızlı bir şekilde beslenmelidir. Aksi halde kaslar ihtiyaç duyduğu amino asidi edinemediklerinde katabolik etkiye girerler ve başka hücreleri parçalamaya başlarlar. Bu sebeple yoğun spor sonrası hızlı bir şekilde kasları beslemek önemlidir. İzole whey proteini işte burada önem kazanır. İzole proteinler saf biçimde oldukları için çok hızlı bir şekilde sindirime uğrar ve emilirler.

 

İzole Protein Tozunun Özellikleri ve Faydaları

Whey proteinine mikrofiltreleme, ultrafiltreleme ve iyon değişimi gibi teknikler kullanılarak izole whey üretimi yapılmaktadır.Bir whey protein olan izole protein, en saf proteindir. İzole whey protein, konsantre whey proteininin iyon değişimi ya da çapraz-akım mikrofiltreleme işleminden geçirilerek, daha da saflaştırılmasıyla elde edilir.

Fiyat konusuna değinmemiz gerekirse, daha saf olduğu ve daha yüksek protein içerdiği için konsantre whey ürünlerinden bir miktar daha pahalıdır.

Günümüzde birçok insanın tehlikeli madde olarak gördüğü ve uzak durduğu bu proteinler aslında bazı besinlerde de kullanılmaktadır. Örneğin, protein barları, bebek mamaları, süt ürünleri ve hızlı atıştırmalıkların bazılarında besin değerini arttırmak için kullanılmaktadır.

İzole proteindeki düşük yağ oranı ve karbonhidrat oranları sayesinde,bu toz besinler kas geliştirirken formunu korumak isteyenler için de seçim sebebi olmaktadır. Özellikle hızlı emilimi ve karbonhidrat oranının düşük olması, diyabet hastaları tarafından da kullanılmasını uygun hale getirmiştir. Çünkü bu tozlar hızlı emilime bağlı olarak insülin salınımını arttırıcı etki göstermektedir. Yine de diyabet hastalarının en sağlıklı bilgiyi doktorlarından edinmesi gerektiği gerçeğini de tekrardan hatırlatalım!

İzole whey proteinin tercih edilme sebeplerinden birisi de toz halinde olmasıdır. Bu özelliği ile kolay taşınabilir ve her zaman yanımızda bulundurulabilir bir haldedir. Bir başka bakış açısı ile spor yaptığımız kalabalık salonlara pişmiş bir yumurtayı götüremeyiz ancak izole protein tozu bu aşamada işimizi kolaylaştırır.

Protein tozlarını tat açısından karşılaştırmak gerekirse, izole protein konsantre proteinlere nazaran daha akışkan halde olur ve tadı biraz daha güzeldir.

 

İzole ve Whey Protein Farkları

izole ve whey protein farkları

Whey protein, geçirmiş olduğu işlemlere göre 3 alt gruba ayrılır. Bunlar sırasıyla; konsanstre whey protein, izole whey protein ve hidrolize whey proteindir. Ancak whey protein denilince akla konsantre whey protein gelir. Bu sebeple konsantre whey yerine sadece whey kelimesinin kullanıldığı sık karşılaştığımız bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 • Whey izolesinde karbonhidrat, laktoz ve yağ gibi oranlar sıfıra yakındır. Whey proteini konsantresi, izole whey’e göre daha az işlemden geçirilmiş ve doğala daha yakındır. Bu sebeple konsantre whey’in biyolojik değerinin daha yüksek olması beklenir fakat izole whey proteinin biyolojik değeri daha yüksektir.
 • İzole whey’in konsantre whey’e göre karbonhidrat, yağ ve laktozu neredeyse içermemesi sebebiyle emilimi kolay ve alınan verimi daha yüksektir. 
 • Konstantre whey protein filtre edilmediğinden dolayı belli bir miktar yağ içeriğine sahiptir. Ancak izole whey proteinde yağ miktarı yok denecek kadar azdır.
 • Konstantre whey proteinin içerdiği bir çok madde ile kullanımının vücut için çok daha verimli olduğu düşünülmektedir. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde izole whey’in bağışıklık sistemini daha çok desteklediği tespit edilmiştir.
 • İzole whey proteinler, konsantre whey proteinlere göre daha karmaşık işlemlerden geçirilerek üretilir. Bu yüzden izole whey proteinler,konsantre whey proteinlere nazaran daha pahalıdır.
 • İzole whey proteini, konsantre whey proteininden daha hızlı emildiği için vücudun daha çabuk insülin salgılamasına neden olur.
 • İzole whey proteinleri, konsantre whey proteinlerden daha fazla protein oranına sahiptir.

 

İzole Whey Protein Tozunun Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Spor yapanlar tarafından yüksek oranda kabul gören izole whey protein tozu, çok hızlı sindirildiği ve kaslara enjekte olma hızı sayesinde vücudun kas yapımı durumuna geçmesine yardımcı olur.

Spor antremanları ve yapılan programların heba olmaması için spor, beslenme vb. bütün faaliyetlerimizi belirli bir düzen içinde gerçekleştiririz. Vücudun yeniden inşaası için hacadığımız çabalardan daha iyi sonuçlar alabilmek amacıyla kullandığımız protein tozlarında ise itinalı davranmalıyız. Protein tozu seçimini yaptıktan sonra elbette bu besinin nasıl alınması gerektiği de önemli bir unsurdur. En mükemmel sonuç doğru bir kullanımla alınır.

Orta ve daha üstün düzeyde spor yapan bir insanın günlük alması gereken protein miktarı spor yapmayan bir bireye oranla tabi ki daha fazladır. Vücut ağırlığının kilosu başına alınması gereken miktar 1,5-2 gramdır. Spor yapmayan bir insanın ise 0,8-1 gramdır. Yani 100 kg ağırlığa sahip bir kişinin günlük ortalama 100 gram protein ihtiyacı olacaktır. Aynı kilodaki spor yapan bir bireyde ise protein ihtiyacı 150gr ile 200 gr gibi hesaplanabilir.

Protein tozu kullanımı, beslenme ve yapılan spora bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak su ya da süte karıştırılarak içilir. Protein tozunun bir çok çeşidi olduğu için kullanım şekilleri ve dozları da değişiklik gösterir. Bu dozajları ise her ürünün üzerinde kullanım tavsiyesi olarak görebilirsiniz.

Konsantreye göre daha hızlı emilim gösteren izole proteinler, spor öncesinde de spor sonrasında da kullanılabilir. En ideal kullanım ise antrenman sonrası 30 dakika içinde alınan protein tozudur.

Protein tozu genellikle, shaker ile kullanılmaktadır. Shaker ile protein tozu hazırlamaktan kısaca şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Tozun tortulanmaması için önce sıvı (süt ya da su) ardından protein tozu eklenir.
 • Shaker kabı kapağı, çalkalama esnasında sızdırmayacak şekilde kapatılır.
 • Aşağı-yukarı çalkalama hareketleri akabinde 2-3 kez dairesel çalkalanır.
 • Çalkalama işlemi ortalama 100 saniye devam etmelidir.
 • Çalkalama işlemi devam ederken, karışımda meydana gelen köpürmeler başarılı olduğumuzun işaretidir.
 • Hazır hale gelen karışım bekletilmeden tüketilmelidir.

 

 

İzole Protein Tozu İçin 5 Tavsiye

Protein seçimi konusunda farklı kriterler söz konusu olmaktadır. Bu kriterler sporcunun fiziksel özellikleri ve ulaşmak istediği hedefiyle de alakalıdır. Kriterlerden hareketle, izole protein kullanıcılarını düşündüğümüzde kas kütlesini arttırma amacının güdüldüğünü söyleyebiliriz. Bu sebeple yapılacak tercihler karbonhidrat oranının düşük, protein oranının ise olabildiğince yüksekler arasından olmalıdır.

 

1) Multipower %100 Whey Isolate

Protein destek ürünlerinde dünyaca ünlü Alman markası olan Multipower’ın üretimi olan izole protein ürünüdür.Bu ürün ile yüzde 86’lık protein ve sıfıra yakın şeker – karbonhidrat oranıyla sporcuların kas kütlesinin artırılmasında yardımcı olmaktadır.Çilek aroması ile ağızda hoş bir tat bırakır. %98’ lik protein oranı ile başarılı bir protein tozudur.

 • 26 gr Protein
 • 0,4 gr Yağ
 • 111 Kalori
 • 0,8 gr Karbonhidrat
 • 0,4 gr Şeker

 

 

2) Weider CFM Whey Protein

30 gramlık servisinde 24,6 gram protein bulunan bu ürün, CFM firmasının gerçekleştirmiş olduğu filtreleme teknolojisi ve yüzde 100 izole içeriğiyle protein ihtiyacını kısa sürede kaslara ulaştırma açısından ön plana çıkmaktadır. Yağ, karbonhidrat ve laktoz oranları sıfıra yakın olan ürün, 30 servislik kutusu ve çilek-çikolata aroma seçenekleri lezzetine de önem verir.%100’ lük protein oranı ile başarılı bir protein tozudur.

 • 26 gr Protein
 • 0,3 gr Yağ
 • 112 Kalori
 • 1 gr Karbonhidrat
 • 0,7 gr Şeker

 

 

3) Hardline Hipro Iso Whey

İzole yapıdaki bu ürün laktoz içermeyen formülü sayesinde hızlı bir şekilde emilir. İçeriğinin yüzde 21’i BCAA amino asitlerinden oluşan bu ürünün yağ oranı ise %1. 56’ dır.Yağsız kas kütlesini artırmak isteyen sporcular için başarılı bir üründür.%100’ lük protein oranı ile başarılı bir protein tozudur.

 • 24 gr Protein
 • 0,5 gr Yağ
 • 101 Kalori
 • 0 gr Karbonhidrat
 • 0 gr Şeker

 

 

4) Optimum Platinum Hydrowhey

İzole whey proteinin hidrolize edilerek hazırlanmış olan bu ürün, hızlı emilimi ve 9 grama yakın BCAA profiliyle sporculara kas gelişimi için gerekli olan desteği sağlamaktadır. 39 gramlık servisinde 30 gram protein bulunan bu üründe laktoz ve kolesterol bulunmamakta. Çilekve çikolatalı aromaları ile ağızda hoş bir tat bırakır.

 • 30 gr Protein
 • 1 gr Yağ
 • 136 Kalori
 • 1,9 gr Karbonhidrat
 • 0,9 gr Şeker

 

 

5) Musclepharm Combat %100 Isolate

Ürün içeriği % 88.88  saf ve izole proteinden oluşmaktadır.%100 izole, hızlı emilimi ve glütensiz formülü sayesinde sporcular kas gelişimi için ihtiyaç duyduğu takviyeyi bu üründe bulabilir. Bir kutusunda 88 servis bulunmaktadır. 27 gramlık servisinde 24 gram protein bulunan bu ürün %100 izole, ayrıca karbonhidrat ve şeker içermeyen yapısıyla da diyet uygulayan sporculara çözüm getirmektedir.

 • 24 gr Protein
 • 0 gr Yağ
 • 100 Kalori
 • 0 gr Karbonhidrat
 • 0 gr Şeker

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Egzersiz Hareketleri
Kolay Zayıflama | Kolay Kilo Vermenin 5 Kolay Yolu

Kolay Zayıflama Yöntemleri Kolay zayıflama yöntemlerinin başında egzersiz hareketleri gelir. İnsanların yoğun yaşam tarzları, zayıflama hareketlerine vakit ayırmalarını imkansız hale...

Kapat