En Etkili Boy Uzatma Hareketleri Boy Uzatır Mı?

/ 20 Temmuz 2018 / 6.583 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Pek çok insanın hayalidir uzun boylu olmak ve bu sebepten dolayı çok çeşitli arayışlar içine giren insanların varlığı söz konusudur. Boylarının kısa olmasında şikayet eden insanlar için boy uzatma hareketleri konusu oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Fiziksel yönüyle boy kısalık sorunu pek çok insanın hem psikolojik olarak hem de fiziksel bakımdan oldukça kötü hissetmesine neden olabilmekte olan bir durum olma özelliği taşımaktadır. Bu bakımdan kısa boylu olma sorunun ortadan kaldırılabilmesi için oldukça güvenilir özellik ortaya koyan boy uzatma egzersizlerini rahatlıkla deneyebilirsiniz. Boy uzatma amaçlı olarak başvurabileceğiniz bu egzersizlerin tümü sağlık açısından oldukça zararsız ve doğal olan bir boy uzatma tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Her zaman rahatlıkla yapabileceğiniz boy uzatma egzersizleri ile sağlıklı bir şekilde boyunuzu uzatabilme imkanınız bulunmaktadır.

Ergenlik dönemi sona eren ve büyümesi durmuş olan kişiler için bile boy uzatma egzersizleri oldukça olumlu sonuçlar elde edilmesine imkan vermektedir. Fakat bu konuyla ilgili olarak unutulmaması gereken en önemli nokta boy uzatma egzersizlerinin yanı sıra düzenle ve son derece sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olunması büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca düzenli bir uyku ve düzenli spor yapmak da sağlıklı bir boy uzama sonucuna kavuşmak için oldukça gereklidir. Tüm bu konulara özen gösteren kişiler boylarının uzamasını sağlayabilme imkanına sahip olmakla birlikte kendisini mutsuz hissetmelerine sebep olan kısa boylu olma durumundan git gide kurtararak uzun bir boya sahip olmasına sebebiyet verebilir.

Yaşayan her bir insanın sahip olduğu doğal bir büyüme sürecinin varlığı söz konusudur. Mevcut durumdaki bu büyüme ve gelişmeyi insanlar, yaptıkları hatalı hareketler ve yanlış beslenme alışkanlıklarıyla yavaşlatmakta ve zamanla durdurabilmektedirler. Bundan dolayı insanların belli bir döneme kadar uzayıp sonrasında ise boy uzamasının durması söz konusu olabilmektedir.

Boy Uzatma Egzersizleri Nasıl Yapılmalı?

Boyun uzamasını sağlamak amacıyla temelde yapılması gerekli olan egzersizler vardır. Bu egzersizler; Gerilmek, Zıplamak ve Asılı Kalmak gibi hareketleri içermektedir. Ancak bu egzersizleri hem doğru şekilde hem de düzenli olarak yapmak iyi bir sonuç elde edilebilmesi açısından büyük bir önem teşkil etmektedir.

İyi sonuç verecek nitelikte olan boy uzatma hareketleri, düzenli olarak ve istikrarlı bir şekilde yapıldıklarında bu hareketlerin yapan kişilerin boyunda belirgin bir uzama durumu söz konusu olacaktır. Bundan dolayı kesinlikle unutulmamalıdır ki, bunu boy uzatma hareketlerini büyük bir ciddiyetle ve düzenli olarak doğru şekilde yapmanız size istediğiniz sonucu elde etme konusunda kesin bir sonuç verecektir. Bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir.

Boy Uzatan Hareketlerde İlk Aşama Duruşu Düzeltme

Boy uzatan hareketleri yapmaya başlarken ilk olarak duruşunuzu düzeltmeniz gerekmektedir. Boy uzatma amaçlı olan hareketler de ilk olarak duruş bozukluklarını ortadan kaldırma konusu oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

 Doğru Şekilde Yürüyüş Yapılmalı

Boy uzatma hareketlerinde doğru yürüyüş önemlidir. İlk olarak yürüyüş yapma esnasında kişinin kafasını ve çenesini yukarıda; omurgasını da düz tutarak yürüyüş yapması oldukça önemlidir. Bu şekilde bir duruşta bulunulması dahi kişinin 2 ila 3 cm kadar uzun görünmesini sağlayacak bir sonuç ortaya koyacaktır.

Boy Uzatma Egzersizlerinde Asılma ve Gerilme Hareketinin Önemi

Boy uzatma hareketleri arasında asılma ve gerilme hareketleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu egzersiz hareketleri omurilik üzerinde olumlu etki yaratmaları bakımından hem boyun uzamasını sağlayacak hem de duruş söz konusu durumdaki duruş bozukluklarının düzeltmesine önemli katkı sağlayacaktır.

Boy uzatma hareketlerinde askı egzersizi, gücünü yer çekiminden almakta olan bir hareket olma niteliği barındırmaktadır. Bu hareketi yaparken yatay pozisyondaki bir çubuğa tutunup asılmanız, omurganızın üzerinde var olan baskıyı hafifletici bir etki yaratmaktadır. Böylece disklerin arasının açılarak esnemesine büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Boy uzatan hareketler yalnızca omurga üzerinde etkili olmakla kalmayıp kol ve bacaklar üzerinde de oldukça olumlu etki yaratmaktadır.

Diğer Önemli Boy Uzatan Hareketler

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Boy uzatma egzersizleri arasında bulunan bir başka önemli egzersiz ise Asılı Kalma Hareketidir. Bu hareketi düz ve baş aşağı şekilde yapabilirsiniz. Bu egzersiz hareketini düz olarak yapmanız durumunda kollar ve omurga uzama da etki gösterirken ters olarak yapmanız durumunda ise bacaklarınız uzama da etki gösterecektir. Bu boy uzatma hareketlerden düz olanını her gün düzenli olarak 5 dakika, ters askı egzersizini ise günde 10 dakika kadar yapmanız yeterli olacaktır.


Boy Uzatan Kobra Hareketi; Boy uzatıcı etki yaratan bu hareketi yapmak için, omuz hizasında avuç içi yere bakacak biçimde yüz üstü bir pozisyon alınır. Çene yukarı doğru alınır ve göğüs kafesi öne doğru itilir. Bu hareket esnasında ters kambur pozisyonu oluşturulmaya çalışılmalıdır. Bu hareketin tekrarları 5-30 saniyelik aralıklarla yapılmalıdır.

Boy Uzatan Köprü Hareketi; Bu hareket yapılırken sırt üstü yere uzanılır ve dizler bükülür. Bu esnada mümkün olduğunda gövdenin yukarıya doğru itilmesi gerekir. Egzersizin yapılışı esnasında baş kolların arasında olmalı ve avuç içleri de yere bakmalıdır.

Boy Uzatan Kedi Esneme Hareketi; Bu hareket esnasında avuç içleri yere bakacak şekilde ve kalça üst bacağın yere 90 derecelik açıda olacak şekilde pozisyon alınır. Baş kolların arasında olmalıdır. Sonrasında ise nefes alınarak başın geriye doğru itilir ve gerilme hissinin hissedilmesine dikkat edilir. Bu hareketi tekrarı 3-8 saniyelik zaman aralığında yapılması gerekmektedir.

Boy Uzatan Süper Kobra Hareketi; Bir önceki harekette anlatılmış olan kobra hareketi konumunda iken bu harekete başlanmalıdır. Bu hareketin yapılması esnasında kalça yukarı doğru itilir, ters V pozisyonu alını ve sonrasında ise tekrar ilk pozisyona dönülür. Bu egzersizin yapılması esnasında çene göğüse yaklaştırılır. Bu egzersiz hareketi ortalama olarak 20 saniye kadar sürdürülmelidir. Kesinlikle hızlı bir şekilde yapmamalıdır. Bu hareketin yapılışı esnasında kişinin kendisini mümkün olduğunca germeye çalışması gerekmektedir.

Diğer egzersiz hareketlerine aşağıdaki yardımcı kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

Göbek Eritmek İçin Egzersiz Hareketleri | En Etkili 5 Karın Egzersizi

1 Ayda 5 Kg Yağ Nasıl Yakılır? | Diyet ve Egzersiz Programı

Vücut Ağırlığı ile Forma Girebileceğiniz 7 Bomba Egzersiz

Hızlı Yağ Yakmak için Egzersiz Programı

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Evde Kas Yapma
Evde Kas Yapma | Evde Kas Geliştirme Teknikleri

Evde Kas Yapma Çalışmalarının Püf Noktaları Evde kas yapma ile ilgili genel kanaat çoğunlukla olumsuzdur. Kas geliştirme söz konusu olduğu...

Kapat