Hangi Egzersiz İle Kaç Kalori Yakarız ?

/ 11 Eylül 2018 / 12.992 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı yaşamın koşullarından birisi düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz ile gün içerisinde alınan kaloriler yakılarak vücut kilo almayacak daha dinç ve direnci yüksek olacaktır. Vücut her harekette belirli bir kalori yakmaktadır. Bu hareketler yapılırken yapılan hatalardan birisi düzenli hale getirmemektir.

Gün içerisinde ne kadar hareketli bir gün geçirilirse geçirilsin düzenli olmayacağından istenen etki oluşmayacaktır. Vücudun yağ yakmaya geçebilmesi için bir müddet aynı ritim ve tempo ile hareketin devam ettirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme programı uygulama ve düzenli egzersiz ile kısa sürede istenen vücut esnekliğine kavuşularak kilo vermeye başlanacaktır. Hangi egzersiz kaç kalori yakar konusunda hazırlanan yazının devamında kalori miktarı öğrenilebilecektir.

Egzersizler ve Kaç Kalori Yakılır?

1.Mekik

Göbek bölgesini eritmek, karın kaslarını harekete geçirmek için en ideal hareketlerden birisidir. Bu hareketin maksimum kalori yakma sağlayabilmek için setler halinde yapılmalı her setin arasında 1 dakika dinlenme molası verilmelidir. Mekik hareketinin setlerinin ayarlanabilmesi için çekilen mekiğin maksimum miktarının 4’te 1’i alınarak başlanabilir. Bu şekilde 3 veya 4 set yapılabilir. Her defasında setlerdeki tekrarlar fazlalaştırılmalıdır. Yaklaşık 70 kilo civarındaki bir kişi 6 dakikalık 4 set ile 40 kalori civarında kalori yakılabilir.

2. Bisiklet Mekik

Karın kasların belirgin hale gelmesinde yarar sağlayan bisiklet mekik sayesinde 70 kilo civarındaki bir kişi hareket miktarı kadar kalori yakabilecektir. Bisiklet mekiğin 20 tane yapılması durumunda 20 kalori yakılacaktır.

3. Şınav veya Push up

Bu egzersiz tamamen güce dayalıdır. Dolayısıyla zorluğuna karşın kalori yakma miktarı daha az olmaktadır. Şınav yapılarak metabolizma hızlandırılabilir. Bu hareketi uzun süre yapabilmek mümkün değildir. Bu nedenle mekik hareketi gibi bu harekette de setler halinde yapılmalıdır. İlk başlangıç esnasında çekilen en fazla şınav miktarının 6’da 1’i alınarak set yapılabilir. Bu şekilde 5 veya 6 set yapılabilir. Vücut düz olmalı, ilk aşamalarda diz üzerinde şınavla başlanabilir. Dinlenme süresinin ayarlanmasında bir sonraki hareketi tam yapabilecek kadar güç toplamasına yetecek süre olmalıdır. Müteakiben şınava geçildiğinde ortalama 70 kilodaki bir kişi 30 dakikalık setin sonunda 220 kalori yakacaktır.

Şınav hakkında detaylı bilgilereŞınav Çeşitleri Nelerdir Resimli Anlatımulaşabilirsiniz.

4. Duvar Yaslanarak Dizleri Kırarak Oturma veya Wall Sit

Duvara sırtın yaslanarak dizlerin 90 derece kırılması ve bacak kasların gerilmesi ile 70 kilo civarındaki kişiler 1 dakikalık süre içerisinde 5 kalori yakabilmesi mümkündür.

5. Squat

Kalça ve basen bölgesini hedefleyen hareketlerin başında gelen hareketle 70 kilo civarındaki bir kişi 30 dakikalık bir sürede 240 kalori yakacaktır.

Squat hakkında diğer yardımcı makaleler;

Squat Nedir? Squat Hareketleri

Squat Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

6. Lunge

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir spor aleti ve donanım gerektirmeyen hareketlerden birisidir. Oldukça yüksek oranda kalori yakmaktadır. 70 Kiloda olan kişilerin 30 dakika süresince yapacakları hareketlerin sonunda 300 kalori yakacaklardır.

7. Burpee

Zıplama, squat ve şınavı bir arada barındıran hareket serisi 70 kilo civarı bir kişi 30 dakikalık bir set sonrasında 300-370 kalori yakabilir. Vücutta birçok noktayı çalıştırması açısından ideal hareketlerden birisidir.

8. Plank

Plank hareketi çok fazla kalori yaktırmasa da tüm vücuda direnç kazandırması ve kasların toparlanması için etkili egzersiz türlerinden birisidir. Bu şekilde 1 dakikalık 2 veya 3 set sonunda 70 kilo civarındaki bir kişi 20 civarında kalori yakacaktır.

9. Yürüme

Yürüme günlük olarak yapılan hareketlerden birisidir. Fakat gün içerisinde belirli bir tempo ve sürede olmadığı için herhangi bir yarar sağlamamaktadır. Yürüyüş temposunu ayarlamak için nabız kontrolü yaparak ayarlanmalıdır. 220 sayısından yaş çıkarılmalı çıkan sayının % 60 oranında nabız sayısına ulaşıldığında yürüyüş temposu yakalanacaktır. Örneğin 220-40=180, 180×0.60= 108 nabız sayısı dakikada 108’in üzerinde olması durumunda etkili bir yürüyüş yapılması sağlanacaktır. 70 Kilo bir kişi 30 dakikada 280 kalori yakacaktır.

10. Koşu

Kalori yaktıran hareketlerin başında gelen koşu aynı ritim ve tempoda yapılan koşularda araya eklenen hızlı tempo kalori yakmayı artırmaktadır. Ağır, orta ve yüksek tempoda yapılan yürüyüşlerde yakılan kalori miktarı artacaktır. Ağır tempoda 70 Kilo olan bir kişi 30 dakikada 320 kalori yakacaktır. Orta tempoda 360 kalori yakmak mümkündür. Yüksek tempoda 420 kaloriye kadar çıkacaktır.

11. Yüzme

Yağ ve kalori yakmada yüksek skor elde etmek yüzme sayesinde mümkün olmaktadır. Tüm vücut kasları ile beraber çalışması nedeniyle bu sayede vücut şekillendirilebilirken yüksek miktarda kalori yakılabilecektir. Yüzme faaliyeti başlanan tempoda muhafaza edilerek devam edilmelidir.

Bu egzersizde 70 kilodaki bir şahıs 30 dakikada 350 ila 450 civarında kalori yakmak mümkündür.

12. Bisiklete Binmek

Bisiklete binmek özellikle açık havada hem egzersiz yapmayı hem de stres atmayı sağlayacaktır. Yüzme ve koşudan sonra yüksek kalori yakılan sporlardan birisidir.

70 Kilo civarındaki bir kişi nabız hesaplamışı yapılarak ayarlanacak hızda 30 dakika sürüş yapılır ise 300 kalori civarında kalori yakmak mümkündür.

Kapalı alanda bisiklet kullanması gerekmesi halinde 70 kg civarındaki bir kişi yarım saat egzersiz esnasında 200-250 civarında kalori yakmak mümkün olacaktır.

Tüm Egzersizlere ulaşmak için; > Egzersizler

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
İyi Bir Vücuda Sahip Olanların Çok İyi Bildiği 6 Alışkanlık

Görünümün iyi olması tüm insanlık tarafından kabul gören bir durumdur. Ev, araba, yol vb gibi her şeyde iyi görünenlere sahip...

Kapat