Doğru Kardiyo Egzersizi Nasıl Yapılır?

/ 23 Ekim 2015 / 95.356 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kardiyo ProgramıFazla kilolardan kurtulmak için kardiyo egzersizleri yapmak oldukça etkilidir. Ancak etkinin en üst düzeyde olması için doğru ve bilinçli bir şekilde kardiyo yapılmalıdır. Sporcuların bu egzersizleri yaparken en çok yaptıkları hata düşük yoğunlukta, aynı tempoda ve uzun süre boyunca çalışmaktır. Daha iyi anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse 1 saat boyunca aynı tempoda yavaş koşmak ya da yürümek veya bisiklete binmek. Bunun yerine hızlı bir şekilde vücudunuzdaki yağları eritmek için yapmanız gereken yüksek seviyede interval antrenman şeklinde çalışmak olacaktır.

Uzun süre düşük yoğunlukta kardiyo yapıp kilo verme düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Kısacası sizler de yapılan bu hatayı tekrarlıyorsanız bunun yerine interval çalışmalarına ağırlık vermelisiniz. Zaten iki uygulamayı da yaptığınızda aradaki farkı kendiniz göreceksiniz. Sizlere yardımcı olmak için kondisyon bisikletiyle yapabileceğiniz bir interval kardiyo çalışmasını şu şekilde uygulayabilirsiniz:

  • 5 dakika boyunca.. ısınmak için yavaş tempoda
  • 1 dakika boyunca son hızda ve ağır yükle pedal
  • 2 dakika boyunca yavaş tempoda
  • 1 dakika boyunca son hızda ve ağır yük pedal
  • 2 dakika boyunca yavaş tempoda
  • 1 dakika boyunca son hızda ve ağır yük pedal

 

 

Kardiyo Egzersizleri ve Yakılan Kaloriler

Vermiş olduğumuz kardiyo çalışmasında bu sıralamaya dikkat ederek 20-30 dakika boyunca devam edin. Gün içerisinde herhangi bir alet kullanmadan bu tip yoğun bir çalışma yapmak istiyorum diyorsanız bunun için de sizlere birkaç öneri verebiliriz. Bulunduğunuz apartman veya çok merdivenli bir yerde en üst kata kadar en son hızınızda çıkıp sonrasında aşağı inip ve tekrar son hızda yukarı çıkarak bu çalışmayı yapabilirsiniz. Kardiyo çalışmalarında en çok yapılan hata bu anlattığımız düşük yoğunluktaki kardiyo antrenmanlarıdır. Birçok kişinin hala bilmediği ve tekrarladığı bu hatalar kilo verme etkinizi minimum seviyeye indiriyor.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

kardiyo egzersizleri

 

Kardiyo Çalışmasından Önce Isınmayı Ağırlıklar İle Yapın

Kardiyo hakkında bir diğer önemli konuyu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer kardiyo çalışmasından önce ağırlık çalışması yapmıyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Yapılan kardiyo çalışmaları sırasında enerjiyi sağlayan glikojen deposu azalmaya başlar, yani kaslarınız yorulur. Bundan sonra ağırlık çalışırsanız kas gücünüz yeterli olmaz ve istediğiniz verimi alamazsınız. Özellikle de konu fazla kilolardan kurtulmaksa kesinlikle önce ağırlık çalışması yapılmalı ve kaslar glikojen açısından zenginken en yüksek verim alınmalıdır. Ağırlık çalışmasından sonraki kardiyo egzersizleri ile kaslarda bulunan glikojen miktarının bir kısmı normal olarak azalmaktadır. Ağırlık çalışmasının hemen ardından yapacağınız kardiyo çalışması sayesinde ise giden glikojen yerine vücuttaki yağlar glikoza çevrilerek depolanır. Bu sayede hem yağlarınızdan kurtulmuş hem de yapacağınız çalışma için enerji sağlamış olursunuz. Kardiyo çalışmalarını da içerisinde barındıran en etkili zayıflama egzersizlerini bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz egzersizlerden en yüksek verimi alabilmeniz adına ısınmak için bile spora kardiyo ile başlamayın! Ağırlık çalışmaları ile ısının ve ağırlık çalışmaya her zaman bacak egzersizleri ile başlayın. Isınmak için egzersizlerinizde kullandığınız ağırlıktan daha hafif ağırlıkla birkaç set yüksek seviyede tekrar yapmaya dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme

Eğitim ve beslenme programına başlamadan önce, vücut tipini belirlemek iyi bir fikirdir. Üç tip vücut tipi vardır ve bu vücut...

Kapat