Definasyon Dönemi Nedir Nasıl Yapılır ?

/ 30 Nisan 2018 / 4.043 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Definasyon genel olarak orta veya ileri düzeyde vücut geliştirme ile uğraşan kişilerce yapılmakta olup temelini protein odaklı beslenme programları oluşturmaktadır. Genel anlamda protein yönlü bir beslenmenin yanı sıra karbonhidratı besinlerin tüketiminin azaltılması esasına dayanır. Bu bağlamda definasyon döneminde yağ kaybı ile birlikte kas kaybının da yaşanmadan gerçekleştirilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli husus olmaktadır. Dolayısıyla kas kütlesi kaybetmeden yağ yakabilmek definasyonun tam verimli olması açısından önem taşımaktadır. Peki definasyon dönemi nedir nasıl yapılır?

Definasyon Dönemi ve Önemi

Vücut geliştirme konusunda kullanılan bir vücut terimi olan definasyon veya definasyon dönemi, kas kütlesinin arttırılması adına yüksek kaloriye sahip besinlerin tüketilmesi ve sonrasında vücuttaki yağ oranının azaltılarak kas kütlelerinin ortaya çıkarılması olarak tanımlanmaktadır

Vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin istenilen vücudun elde edilmesi için uygulanmakta olan son adım definasyon dönemi olmaktadır. Bu bağlamda kişi yapmış olduğu tüm antrenman ve beslenme programlarının karşılığını bu dönemde almaktadır.

Tüm kış boyu yapılan çalışmalar doğrultusunda bulk döneminde yani serbest beslenme ve egzersiz döneminde oluşturulan vücut ve kas kütlesinin, sıkı bir diyet programı doğrultusunda tam anlamıyla şekillenme dönemi olmaktadır. Dolayısıyla bulk döneminde alınmış olan kilo veya yağların parçalanarak kas kütlelerinin ortaya çıkarıldığı dönem olması nedeniyle vücut geliştirme alanında oldukça önem taşımaktadır.

Ne Zaman Definasyon Dönemine Geçilmeli

Definasyon, bulk döneminden sonra yapılmaktadır. Yani serbest beslenme ve egzersiz programı doğrultusunda bol kalori ile meydan gelen kas kitlesi oluşumundan sonra yapılmaktadır.

  • Definasyon dönemi için belirleyici nitelikte olan bulk döneminin yanı sıra mevsimsel faktörler de etkili olmaktadır. Bahar ve yaz ayları definasyon için en uygun dönemler olmaktadır.
  • Yağ yakımının hızlandığı bu dönemlerde yapılan definasyon verimliliği oldukça yüksektir.

Definasyon Döneminde Beslenme Kuralları

Definasyon döneminde bulk dönemine oranla oldukça düşük kaloriye sahip besinler tüketilmektedir. Karbonhidratlar vücudun bir numaralı enerji kaynakları olmaktadır. Yapısında yağ, şeker ve karbonhidrat bulundurmayan besinlerin tüketilmesi durumunda, vücut çeşitli metabolik olaylar ve fiziksel aktiviteler için gerekli olan enerji ihtiyacını yağları parçalayarak elde etmektedir. Bu bağlamda yağ yakımının gerçekleşmesi için içeriğinde karbonhidrat, yağ ve şeker bulundurmayan besinler tüketilmeli ve protein ağırlıklı beslenmelidir.

  • Günlük kalori hesabı yapılmalı ve bu doğrultuda besinlerden alınan kalori miktarı kontrol altında tutulmalıdır.
  • Bu bağlama kalori hesabı ile günde alınan ve harcanan kalori değerleri belirlenerek not alınmalıdır.
  • Ayrıca hiçbir zaman alınan kalori harcanan kalorinin üstüne çıkmamalı ve aralarında 200-500 kalori kadar bir fark bulunmalıdır.

Bu konulara dikkat edilmediği takdirde kas yıkımı gerçekleşecek ve definasyon döneminden verim sağlanamayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Definasyon Döneminde Antrenman Programı

Definasyon döneminde beslenme programı kadar egzersiz programları da oldukça önem taşımaktadır.

  • Vücut geliştirme konusunda yapılmakta olan çeşitli ağırlık egzersiz programlarına ara verilmeli ve daha çok aerobik ağırlıklı egzersiz programları uygulanmalıdır.
  • Fakat kas yıkımının yaşanmaması adına gerektiği kadar ağırlık egzersizleri de yapılmalı ve protein ağırlıklı besinler veya ek besinler ile desteklenmelidir.
  • Bu bağlamda uygulanmakta olan diyet programı ile birlikte aerobik çalışmaları yağ yakımının hızlanmasını sağlamaktadır.

Ek besinlerin kullanılma zorunluluğu olmayıp bazı genel faydalar sağlayabilmektedir. Bu bağlamda bazı yağ yakıcı nitelikteki ek besinler, yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ayrıca ek besin olarak kullanılan protein takviyeleri de kas yıkımının oluşmaması adına faydalı olabilen ürünler olmaktadır.

#En Etkili 5 Yağ Yakıcı Ürün TIKLAYINIZ.

Definasyon Döneminde Bilinmeyenler

Definasyon dönemi konusunda genelde ağırlık egzersizlerinin çok yapılmadığı, daha çok uzun setlere dayalı aerobik ağırlıklı çalışıldığı bilinmektedir. Fakat bu durum tam anlamıyla öyle olmayıp, kişinin fiziksel özellikleri ve yaş faktörüne göre değişim göstermektedir. Bu dönemde asıl amaç yağların yakılıp, kas kitlelerinin arttırılmasıdır. Dolayısıyla bu durumun gerçekleşebilmesi adına farklı aerobik egzersizler, değişkenlik gösteren set sayıları ve ağırlıklar ile çeşitli ve istenilen kas gruplarının çalıştırılması temeline dayanmaktadır.

Definasyon döneminde düşük kalorili besinler tüketilmektedir. Fakat aşırı düşük kalori alınarak yapılan egzersiz programları istenilen etkiyi yaratmamaktadır. Ayrıca kas kitlelerinde kayıplara ve çeşitli hastalıklara yol açabilmekte, vücut direncinin düşüşüne neden olmaktadır. Bu bağlamda mutlaka düzenli ve kontrollü bir kalori hesabı neticesinde beslenmek hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla dikkat edilmesi gereken tek ve en önemli husus alınan kalorinin harcanan kaloriden az olması, arasındaki farkın 200 veya 500 gibi bir rakam olmasıdır. Bu definasyon döneminin verimliliği için yeterli bir yaklaşım olacaktır.

Eğer ek besin kullanılmak isteniyorsa mutlaka içeriğine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Çünkü bilinçsiz bir şekilde kullanılacak olan bir ek besin ürünü vücutta istenmeyen etkilere yol açarak kalori miktarında artışa neden olabilmektedir.

Definasyon döneminde tek yönlü bir beslenme programı uygulamak yapılan en büyük hata olmaktadır.

Vücudun proteine ihtiyacı olduğu kadar çeşitli mineral ve vitaminlere de önemli derecede ihtiyacı vardır. Bu durum çoğu zaman bağışıklık sisteminde güçsüzlüğün meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca bazı vitaminlerin vücut tarafından kullanılması için yağ gerekmektedir. Bu bağlamda yağın hiçbir şekilde tüketilmemesi de yanlış bir yaklaşım olup az kaloriye sahip yağ kaynaklarının mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla tek düze beslenme tarzından kesinlikle kaçınılmalıdır.

 

İlgili Makaleler;

Definasyon Diyeti ile Kaslar Nasıl Ortaya Çıkar?

Definasyon Diyeti ile Kaslar Nasıl Ortaya Çıkar?

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Neden Karın Kası Çıkmıyor? Karın Kası Belli Olmuyor ?

Spora yeni başlayan veya orta seviyede sporla ilgilenen herkesin muzdarip olduğu konulardan birisi, alt karın kaslarının belirgin olmamasıyla alakalıdır. Karın...

Kapat