Definasyon Diyeti ile Kaslar Nasıl Ortaya Çıkar?

/ 25 Ağustos 2014 / 73.514 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Definasyon DiyetiDefinasyon diyeti sporcuların kaslarını ortaya çıkarmak için uygulayacağı bir diyettir. Kas yapma sürecinde ağırlıklı olarak protein ve karbonhidrat ile beslenen sporcuların bir süre sonra oluşan kaslar ile birlikte vücutta yağlanmalarda meydana gelmektedir. Uygulanan bu diyetin amacı diyet süresince oluşan yağlardan tamamen kurtularak aynı zamanda kasların miktarını korumaya çalışmaktır. Definasyon diyeti sporcuların deri altında biriken yağlarından tamamen kurtularak sergilemek için kaslarını parçalayarak şekillenmesini sağladıkları bir programdır. Diyet süresince yağlardan kurtulmak için yağ ve şeker tüketimi olmamakla beraber kasları korumak için protein beslenmesine önem verilmektedir. Kas yapma yani bulk döneminden sonra artık baklavalarınızın, kol vs. kaslarınızın tamamen gözükmesini istiyorsanız.. antrenmanlarınızı terk etmeden uygulayabileceğiniz diyet sayesinde oldukça fit bir görünümü sahip olabileceksiniz.

Definasyon ve Karbonhidrat İlişkisi

Definasyon diyeti süresince yağlardan hızlıca kurtulmak için önerilen düşük karbonhidrat diyeti amacınıza hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Bir yandan yağ yakımı hızlanırken bir yandan da kasların korunmasını sağlayan düşük karbonhidrat diyeti bu süreçte rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir diyettir. Düşük karbonhidrat diyeti sayesinde temel enerji kaynağınızı karbonhidrattan yağlara çevirebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken definasyon diyeti boyunca 2 hafta 50 gramın altında karbonhidrat alımı gerçekleştirmelisiniz. Diyeti uygulayacağınız bu zaman içerisinde daha az karbonhidrat aldığınız için yorgunluk veya çalışmalarınızda performansa düşüklüğü olması gayet normaldir ve emin olun ki ilerleyen zamanlarda enerjiniz gittikçe artacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Definasyon Diyeti İçin Örnek Diyet Listesi

definasyonDefinasyon diyeti boyunca oldukça dikkat etmeniz gereken konularda titiz davrandığınızda istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Şöyle ki yağ yakımını hızlandırmak için daha az karbonhidrat tüketeceğiniz için beslenmenizi dengelemeniz dikkat gerektirmektedir. Yaşa ve cinsiyete göre hesaplayabileceğiniz günlük almanız gereken kalori miktarına göre hazırlayacağınız diyetinizi yüksek kalorili hazırlamanız yağ yakımını engellediği gibi, gerektiğinden de az almanız kaslarınızın erimesini sağlayacaktır. Bu nedenle definasyon diyeti hazırlarken hatalar yapmamak için kalori hesaplamalarını iyi yapmalısınız. 80-90 kg arasındaki bir sporcu için hazırlanmış örnek diyet listesini soldaki küçük resme tıklayarak görebilirsiniz. Diyet süresince kaslarınızı korumak için kilonuz başına 3 gr. olmak üzere protein tüketmeye dikkat etmelisiniz. Karbonhidrat değerleri düşük olan kepekli makarna, mercimek, yulaf ezmesi veya bulgur pilavı tüketebilir ancak yaptığınız spor çalışmalarınızdan önce ve sonra yağ tüketmemeye özen göstermelisiniz. Definasyon diyeti boyunca hazırlayacağınız program boyunca ara öğünlere yer vermeyerek en fazla 4 öğün halinde hazırlamanız yeterli olacaktır. Oluşturacağınız sağlıklı bir diyet ve devam edeceğiniz düzenli spor çalışmaları kaslarınızın ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler;

Definasyon Dönemi Nedir Nasıl Yapılır ?

Bulk Dönemi Nedir, Ne Kadar Sürer?

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Acemi Ağırlıkçıların Ustalaşması İçin Gereken 6 Hareket

Yeni başlayanlar daha ileri seviyede kas geliştirme hareketlerine geçmeden önce bu basit egzersizlerde kavrama yapmalıdır. Temele inmek: Ağırlık egzersizleri oyununda yeniyseniz,...

Kapat