Crossfit Nedir ve Nasıl Yapılır?

/ 16 Nisan 2016 / 49.367 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Crossfit Nasıl YapılırGittikçe popüler olma yolunda ilerleyen crossfit antrenman çeşidi, özellikle günlük aktiviteleriniz için esneme, atletik bir forma sahip, ağırlık ve kardiyo yoğunluklu bir çalışmadır. Özellikle de günlük yaşantısında, spor hayatında, hızını ve atikliğini kaybettiğini düşünenler için hız ve çevikliği tekrar kazandıracak olan crossfit çalışmaları idealdir.

Önceleri bir fitness çeşidi olan crossfit son zamanlarda farklı bir kol olarak anılmaya başlandı. Vücudun neredeyse her yerini çalıştırarak temelde ağırlıklarla yapılan ancak evde ve ya garajınızda bile küçük ayrıntılarla birlikte rahatlıkla yapabileceğiniz bir spor türüdür.

 

Crossfit’in Kazandırdıkları

Crossfit aslında bir markadır. Halter, jimnastik ve olimpik sporların karmalaştırıldığı kasların çalıştırılmasından çok kaslarla patlayıcı bir güç esneklik ve dayanıklılık ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Yani crossfit size birçok şey kazandırır. Bunlar: atiklik, hız, güç, denge, esneklik, koordinasyon, dayanıklılık ve kas gücüdür.

 

Crossfit Avantajları

Diğer fitness türlerine göre crossfit daha çok farklılık içeren ve her günün programının farklı olmasını sağlayan bir spor türüdür. Çok fazla hareket potansiyeline sahip olduğu için crossfit uğraşçılarını sıkmadan monoton bir düzenin içine sokmadan isteklerine karşılık veriyor. Özellikle de antrenmanların ortalama 20 dakika kadar sürmesi de dikkat çeken bir başka özelliğidir. Diğer spor antrenmanları düşünüldüğünde crossfit sakatlanma açısından çok daha düşük bir orana sahiptir. Ayrıca eğlenceli bir yönü de bulunmakta ve birçok spor dalından alıntılar yapılmıştır. Ancak yine de bu sporla ilgilenirken dikkatli olmakta ve uzman fikir ve yardımlarından yararlanmakta fayda vardır. Bu tarz alanlarda özellikle spor eğitmenlerinin yönlendirmesi sonucu çok daha etkili ve hızlı sonuçlar almak mümkün olur. Bu sporun en güzel avantajı ise her yaş grubunun bu spor dalı ile ilgilenebilme şansının olmasıdır.

 

Crossfit Nasıl Yapılır?

Crossfit toplu bir şekilde birkaç kişi ile birlikte yapılabilmektedir. Çünkü belli bir fiziksel güç gerektiriyor. Bu nedenle de çok daha eğlenceli ve aktif bir yapıya sahiptir, crossfit. Her devrenin 5 ila 20 dakika arasında tamamlanabiliyor olması da gayet güzeldir.

Bu sporu yaparken özellikle kaslarınızın dinlenmeye ara ara ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle birkaç gün için ara vererek kaslarınızın dinlenmesine izin vermeniz gerekirr. Ayrıca crossfit antrenmanlarını dilerseniz spor salonunda dilerseniz de evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Crossfit egzersiz hareketlerinden bazılarına değinelim:

 

Crossfit Hareketleri

Squat: Kalça, bacak ve karın çalıştıran bir antrenman türüdür. Squat egzersizi, vücut geliştirme sporunda çömelme hareketi olarak da bilinir. Crossfit çalışmaları içerisinde de yerini alır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Burpees: Çekme yani şınav çekme gibi hareketlerden oluşan bu hareket tüm vücudu çalıştırma özelliğine sahiptir.

Flutter Kick: Alt karın kasları bölümünü çalıştırmaya yönelik bir harekettir. Yere sırt üstü yatılarak hareket ayaklarınızı yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeniz ile gerçekleşir.

Esneme-Gerdirme: Crossfit bilinen esneme gerdirme hareketlerini de kullanmaktadır.

Jimnastik: Bu spor dalına ait bazı hareketlerde mesela ayı yürüyüşü gibi birkaç egzersiz kullanılmaktadır.

 

Crossfit Antrenman Programı

Kardiyo jimnastik ve ağırlık antrenmanlarının birleşmesi ile oluşan crossfit antrenmanları birleştirilmiş bir şekilde ya da tek tek günlük bir şekilde uygulanabilmektedir.

1. Gün: Kardiyo egzersizleri

2. Gün: Jimnastik egzersizleri,

3. Gün: Ağırlık, kardiyo ve jimnastik egzersizleri

4. Gün: Dinlenmek için ara vermelisiniz.

5. Gün: Tekrar jimnastik hareketleri ile başlar.

6. Gün: Kardiyo ve ağırlık

7. Gün: Ağırlık, kardiyo ve jimnastik egzersizleri yapılarak crossfit çalışması tamamlanır.

Bu programın dışında aşağıdaki videolarda hem başlangıç seviyesi hem de orta ve ileri düzey crossfit antrenman örneklerini bulabilmeniz mümkün.

 

Yeni Başlayanlar İçin Crossfit Antrenmanı

 

Orta ve İleri Düzey Crossfit Antrenmanı

Crossfit çalışmalarını yaptıktan sonra çok daha atik, dinamik, esnek hareket özgürlüğü kazanarak kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Bu çalışmalar ile birlikte kazanımlarınız sizin için crossfit antrenmanlarını kaçınılmaz kılacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Bulk Dönemi Ne Kadar Sürer
Bulk Dönemi Nedir, Ne Kadar Sürer?

Bulk dönemi teriminin Türkçe karşılığı hacimlenme dönemidir. Bu dönemde vücut gelişimciler daha çok kilo alma ve hacim arttırmaya yönelik çalışırlar....

Kapat