Bulk Dönemi Nedir, Ne Kadar Sürer?

/ 19 Mart 2016 / 28.344 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Bulk Dönemi Ne Kadar SürerBulk dönemi teriminin Türkçe karşılığı hacimlenme dönemidir. Bu dönemde vücut gelişimciler daha çok kilo alma ve hacim arttırmaya yönelik çalışırlar. Ancak bu durum tabii ki de yağlanma ile karıştırılmamalıdır. Neredeyse yüzde sıfır düzeyinde yağlanma ve yüksek düzeyde de kas yapma hedeflenmelidir. Bu dönemde tüketeceğiniz besinler çok önemlidir. Her önünüze geleni yememeniz gerekir. Eğer dikkatli ve farkında olarak tüketilecek besinler belirlenmezse istenmeyen yağlanma durumu ortaya çıkacak ve bu kez kalça, göbek yağları eritmeye çalışacağınız için tekrar başa dönmüş gibi hissedeceksiniz.  Bu nedenle aldığınız karbonhidrat, protein düzeylerine dikkat etmelisiniz. Nasıl olsa bulk dönemi içindeyim diyerek sağlıksız ve yağlanmaya yol açacak şekilde beslenmemelisiniz!

 

Bulk Döneminde Vücut Tipi ve Beslenme

Öncelikle bulk dönemi içine girerken vücudunuzu tanıyarak hangi vücut tipine sahip olduğunuzu tespit etmeniz gerekir. Bulk dönemi için vücut tipinizin yaş aralığınızın ve yaşınızın da büyük önemi vardır. Bu nedenle bu tip konulara dikkat etmeniz gerekir.  Vücut tipi üçe ayrılır:

  • Ektomorf Vücut Tipi: Bu kişiler genellikle çok uğraşmalarına rağmen kilo alamaz veya çok zor kilo alırlar. Vücut tipleri biraz sivri olur. Kilo alırken yağ bakımından kilo alamazlar.
  • Endomorf Vücut Tipi: Bu kişiler kilo almaya yatkın ve yağ bakımından daha çok kilo alırlar. Ayrıca bu kişilerin vücutları yuvarlak hatlıdır.
  • Mezomorf Vücut Tipi: Bu kişiler kilo alıp vermek konusunda çok sıkıntı çekmezler daha atletik bir yapıdadırlar.

 

Bulk Dönemi Beslenme

Vücut geliştirme kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Bulk dönemi de kişilerin beslenmesini vücut tipine göre değiştirmektedir. Şöyle ki, çok kilo almaya elverişli bir kişi ile kilo alamama problemi yaşayan biri aynı şekilde beslenerek aynı sonuçları elde edemezler. Bundan dolayı vücut tipinizi bilerek beslenme programınızı buna göre yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

  • Ektomorf vücutlu kişiler bulk dönemi beslenmeleri için karbonhidrat, protein ve yağ miktarını diğerlerine göre çok daha fazla tüketebilir. Bu kişiler göbek bölgesinin yağlanmasına çok daha yatkındırlar. Bu nedenle beslenme programını düzenlerken ve egzersizlerinde buna çok dikkat etmeleri gerekmektedir. 
  • Endomorf vücutlu kişiler kilo almaya çok daha yatkın oldukları için özellikle de karbonhidrattan kaçınmalıdırlar. Beslenme programı protein ağırlıklı olmalı ve yağ oranı da kısıtlı olmalıdır.
  • Mezomorf vücutlu kişiler bulk dönemi için en şanslı ve olması gereken vücut tipine sahiptirler. Bu kişiler daha ortalama bir beslenme programı yapabilirler.

 

Bulk Dönemi Ne Kadar Sürer?

Bulk dönemi ne kadar sürer sorusunun cevabı sizin hedefiniz ile doğru orantılıdır. İstediğiniz kütleye varmanız için belirli bir süre yoktur. Bu dönem belki çok kısa belki de çok uzun sürebilir. Herhangi bir süre kısıtlaması yapmanız mümkün olmayabilir. Bulk dönemi kaç kilo almak istediğinize göre değişmekle beraber ayda 2 kg alabilecek şekilde ayarlamanız en ideali olacaktır. Örneğin; 10 kilo almak istiyorsanız bulk dönemini 5 ay civarında sürdürmeniz yeterlidir. İstediğiniz sonucu aldığınızda bulk dönemi sona ermiş demektir. 

 

Bulk Dönemi Antrenman Programı Nasıl Olmalı?

Bulk döneminde biraz daha ağır spor yapmak gerekiyor. Hatta haftadan haftaya kilo değişiminizi not ederek bu duruma bağlı olarak antrenmanınızı biraz arttırabilirsiniz. Tekrar sayılarınızın genellikle 10-12 arası olmasında fayda vardır. Çünkü ağır antrenman programları kaslarınızı zedeleyeceğinden bu duruma önlem almak için bu tekrar sayıları yeterlidir. Antrenman sakatlıklarının bu şekilde önüne geçilebilir.

Set sayısı ise yaptığınız antrenmana göre değişiklik gösterecektir. Eğer ağır hareketler yaparsanız 3 veya 4 set sayısı sizin için yeterli olacaktır. Ancak antrenmana gitme sayınız da bulk dönemi için çok önemlidir. Çünkü vücudun kas yapması genellikle dinlenme döneminde olur bu nedenle haftada 4 kez hatta 3 kez bile antrenmana gitmeniz yeterli olacaktır. Bulk dönemi içindeyken kardiyo antrenmanlarınızı ise definasyon dönemi kadar çok ve ağır bir şekilde yapmanız gerekmez!

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
kas geliştirmenin kuralları
Neden Kas Yapamıyorum? | Kas Geliştirmenin Kuralları

Dış görünüşün oldukça önemli olduğu günümüzde özellikle erkekler tarafından en çok tercih edilen spor dallarından birisi vücut geliştirme olmuştur. Birçok...

Kapat