Bir Spor Salonunun Kötü Olduğunu Gösteren 9 İşaret

/ 25 Ekim 2017 / 5.103 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Çağımızın son zamanlarını ele aldığımız zaman insanoğlunun spora vermesi gereken önemin daha da artmış olduğunu fark ettik. Birçok insanın bu bilince ulaşmış olduğunu biliyoruz. Peki insanların bu bilince ulaşmasına zorlayan faktörler nelerdir? Bunların en başlıcaları;  yeme-içme alışkanlığının sağlıksız bir yöne doğru gitmesi ve masabaşı işlerin çoğalması olarak söyleyebiliriz. Spor yapmak içinse insanların çok fazla seçeneği bulunmuyor. Şehirleşmiş yaşamlar düşünüldüğünde en iyi spor faaliyetlerinin spor salonlarında yapılabileceğini söyleyebiliriz çünkü spor salonunda ihtiyaca yönelik tüm ekipman ve yardımı bulmak mümkün olabiliyor.

Spor salonu seçimi hususunda ise yanılgıya düşmemiz gayet doğaldır. Çünkü salon ile ilgili görüşme ve kayıt olma aşamasında herşey bir anda olup bitiveriyor. Kayıt olma aşamasında bizimle ilgilenen insanların profesyonel ikna kabiliyetine sahip olduğunu düşünürsek, istemediğimiz bir salona yazılmış olma ihtimalimiz yüksek olabiliyor. Spor yapmak için gittiğimiz salonun kötü olmasını istemeyiz. Bu yüzden bir spor salonunun kötü olduğunu gösteren 8 farklı faktörü sizler için ele aldık.

 

1. Ekipman Yetersizliği

Kaliteli bir spor salonunda olması gereken 3 tip ekipman vardır. Bunlar;

  • Kardiyo ekipmanları

  • Serbest ağırlıklar

  • Makineli ağırlıklar

Kötü bir spor salonuna girdiğimiz zaman içeride bu 3 tip ekipmandan eksiklikler olduğunu görebiliriz. Bu spor salonunda sanki içerdeki herkes Herkül’müş gibi sadece ağırlıklar ya da herkesin kilo vermeye ihtiyacı varmış gibi sadece kardiyo ekipmanları olabilir. Böylesine bir spor salonu idealimizdeki fiziği bize kazandıramaz.

Ekipmanların yeterli olduğundan emin olmalıyız. Bu yüzden kayıt esnasında önce salona girip ekipmanları gözden geçirmek bizim yararımıza olacaktır. Her gruptan ekipmanın olması, bu husustaki ilk yeterliliği sağlasa da yeterli adetlerde olması da oldukça önemli bir durumdur.

Koskoca spora salonunda 3 tane koşu bandı 4 tane de bisiklet olması, ısınmak ya da uzun süre kardiyo yapması gereken insanların sırada beklemesine neden olur. Bu durum bizi daha başlangıç aşamasında spordan soğutur. O kadar hevesle geldiğimiz salonda bekleme süresi uzarsa 20 dk koşup eve gitmemiz ne yazık ki olası bir sonuçtur.

 

 

2. Spor Hocalarının Uzmanlık Derecesi

İyi bir spor salonunda spor hocasının sayısı ve uzmanlığı çok önemlidir. Konuyu öncelikle hoca sayısı bakımından incelediğimizde, üye ve ekipman çokluğuna bağlı olarak hoca sayısının da doğru orantılı olması gerekiyor. Bir spor salonunda 200 üyeye karşılık 1 ya da 2 spor hocasının olması oranın kötü olduğunu gösterir. Ayrıca hocalarda cinsiyet çeşitliliğinin de olmaması oranın kötü olduğunu gösterebilir. Bayan üyelere de hitap edebilecek bayan hocaların bulunması daha uygun olacaktır.

Spor salonundaki hoca sayısının çok olması da tek başına yeterlilik sağlayamaz. Bu hocaların bilgi ve deneyim sahibi olması da gerekir. Üyelerin çalışmasını engellemeden ve rencide etmeden, gerekli müdahale ve tavsiyeleri verebilmelidir. Bunun yeterli bir seviyede yapılması, hocalığa soyunmak isteyen bazı üyelerin müdahalesini engelleyici nitelikte olur.

Kötü bir spor salonuna gittiğimiz zaman makinelerin başında hocaların dışında bekleme yapan üyeleri görmemiz mümkündür. Hocalığa soyunan bu üyelerin varlığı oranın kötü olduğunu gösterir.

 

 

3. Havalandırma

Temiz hava ihtiyacını rahat bir şekilde karşılamayı hemen her ortamda isteriz. Evimizde, çalışma ortamımızda, toplu taşıma araçlarında rahat bir nefes almak gibisi yoktur. Havasız ortamlarda bulunduğumuzda olur elbette ancak o ortamdan mümkün olduğunca çabuk çıkmak isteriz. Hal böyle olunca uzun süre bulunduğumuz ortamın da havadar olmasını istemek kadar doğal bir durum olamaz.

Bazı spor salonlarına gidip de dolaşmak istediğimiz zaman ekipmanların bulunduğu ortamda yoğun bir koku olduğunu hemen algılayabiliriz. Bu durum o spor salonundaki havalandırmanın yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Akşam saatlerinde üyelerin salona akın ettiği zamanlardaki havasızlığı tahmin bile etmek insana işkence verebilir.

Salonların havasızlık sonucu kokması ve nefes almakta güçlük çekmek bir yana, bazı salonlarda da aşırı havalandırma işlemi uygulanabiliyor. Bu durum da terleyen sporcuyu hasta edebilir. İyi bir spor salonunda havalandırmanın kararında olması gerekir.

 

 

4. Müzik

Ülkemizdeki birçok spor salonunda yapılan en büyük yanlış uygulamalardan birisi de müzik seçimleridir. Kötü diye nitelendirebileceğimiz spor salonlarında, müzik çaların başına oturan arkadaş sanki o anki ruh haline göre hareket ediyor. Utanmasa arabesk müzik açıp, koşu bandında bize sigara yaktıracak… Spor salonuna giden insanlar kendini bir şekilde gaza getirecek parçalar dinleyip motive etmek ister. Bunun için de bol bass içeren müzikleri tercih ederler. Kötü spor salonlarında ise bazen pop bazen hit yabancı parçalar çalarlar. Bu durum spor tempomuzu da haliyle bozar.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

 

5. Temizlik

Spor salonlarının temizliği üyeler açısından oldukça önem arz eder. Özellikle kalabalık üyelere sahip salonların temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü spora gittiğimizde aşırı terleme durumları oluyor. Ter yolu ile bazı hastalıkların bulaşabildiğini bildiğimiz için temizlik ve sterilizasyonun önemini vurgulamak istiyoruz.

Kötü diye nitelendirebileceğimiz spor salonlarında birçok üyenin havlusuz bir şekilde ekipmanları kullandığını görebiliriz. Bu durum, terleyen sporcuların vücut sıvılarına maruz kalmamıza yola açabilir. Bir spor salonunda 1 günde ortalama 200 kişinin spor yaptığını düşünürsek, 200 kişinin terinin birbirine karıştığı teorisine ulaşabiliriz. Bunların yanında spor salonlarında bulunan lavabo, duş vb gibi ortamların da steril olması gerekiyor.

Spor salonu seçimi yapacağımız zaman, üyelerin havlu ile spor yapması zorunluluğu olduğuna dikkat etmeliyiz. Ayrıca günlük olarak temizlik ve sterilizasyon olup olmadığını araştırmalıyız.

 

 

6. Kurallar

Spor salonlarında belirli kurallar bulunur. Bu kuralların ayarında tutulabilmesi ve uygulamaya geçirilmesi oldukça zor bir hal alabiliyor. Dediğimiz gibi kural olsa da bunun uygulanması bazen can sıkabiliyor.

Salonlarda özellikle ağırlık kaldırılması sırasında bazı üyelerin acayip sesler çıkardığını biliyoruz. Bu hoş bir durum değildir elbette ama güç ve konsantrasyon açısından da aşırıya kaçmadan bunun yapılmasına müsade edilmelidir. Bu kuralların bazen ufak esneklikler ile üyelerin daha güzel bir ortamda spor yapmasını sağlar.

Yukarıdaki başlıkta ve burada verilen örneklerdeki gibi üyelerin kurallara uymaları sağlanmalıdır. Kötü spor salonlarında ise kuralların uygulanmasını sağlaması gereken kişi olan hocaların, genellikle bir koltukta oturarak etrafı öylesine izlediğini ya da birkaç kişi ile bağıra bağıra konuştuğunu ve gülüştüğünü görmemiz mümkün olabiliyor.

 

 

7. Üyelerin Form Durumu

İnsanların spor salonlarına akın etmesinin 3 sebebi bulunuyor. Bunlar;

  • Vücut geliştirmek (Kas yapmak)

  • Kilo vermek ve kas yapmak

  • Kas yaparak kilo almak

Bizler hedefimiz doğrultusunda kendimize bir rol model almayı severiz. Bu bizim daha kolay motive olmamızı ve o yolda sabırlı bir şekilde ilerlememizi sağlar. Buradan yola çıkarak, spor salonuna vücut geliştirmek için gidiyorsak eğer diğer üyelerin kilo vermek için gelmesi bizim işimize gelmez.

Spor salonu seçimi yaparken bizi gaza getirecek başka üyelerin de olması gerekiyor. Bu yüzden çalışma yapan sporcuların profilini şöyle bir incelemekte fayda bulunur. İçeride çalışan 20 kişinin 18’i kiloluysa bu spor salonundan pek hayır bekleyemeyiz. Çünkü bizi gaza getirecek öğe yoktur.

 

 

8. Eğlence

Spor salonlarında olması gereken tek eğlence öğesi bizce iyi ve gaza getirici müzikler olmasıdır. Bunun fazlası bize göre gereksiz oluyor. Hatta dikkat dağıtıcı bir faktör olduğunu da söyleyebiliriz.

Spor yaparken en önemli şey kendimizi dinleyerek, tam konsantre bir şekilde antrenman çıkarmaktır. Fakat kötü spor salonlarında olduğu gibi her tarafta TV ve monitör olduğu zaman oralara takılı kalabiliyoruz.

Dizi ya da klip izlemek isteyen evinde izleyebilir. Bu yüzden eğlencenin ve üye çekmenin bu denli fazlalaşması bizce salonun kötü olduğunu gösterir. Bazı spor salonları bu durumu abartarak maç bile açtığı oluyor. Tribün yapmaya mı geldik spor yapmaya mı belli değil…

 

 

9. Yiyecek – İçecek Menüsü

Bu başlığı 2 farklı faktörde değerlendirmek istedik. Bunlar;

  • Salonun sunduğu imkanlar

  • Beslenme programı

Spor yapmak isteyen insanlar spor salonunda bazı şeylerin bulunmasını ister. Bunun en basit örneği, yanımıza su almadan spora gittiysek bunu salondan temin edebilmeliyiz. Ayrıca spora aç gittiğimiz zaman oradan alabileceğimiz hafif atıştırmalıklar bulunmalıdır. Kötü spor salonlarında su bile bulmak zor olabiliyor.

Diğer bir bakış açısı ise hedeflediğimiz ve istediğimiz fiziğe göre yapılan beslenme programının iyi olmasıdır. Bu hususta bize yardımcı olan spor hocalarının uzmanlığından emin olabilmeliyiz. Yoksa yapılan sporun hiçbir yararı olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Bacak Kasları Geliştirme Hareketleri Resimli Anlatım

Günümüzde spor yapan kişilerin kadın olsun erkek olsun fark etmeksizin en çok hoşlarına giden ve geliştirmeyi istedikleri kas bölgelerinden biri...

Kapat