Doğru Bilinen Beslenme Yanlışları Nelerdir?

/ 10 Ağustos 2014 / 18.196 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme YanlışlarıHayatımızı idare ettirebilmemiz için en önemli etmen olan beslenmeyi doğru yapmak oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Gün içerisindeki yoğunluk veya aksine hareketsizlikten dolayı beslenmenin ayaküstü yapılması bunun yanında yanlış, sağlıksız yiyeceklerle beslenmek kişide en başta kilo sorunu olmak üzere birçok sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu tip beslenme yanlışları herkes tarafından bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Özellikle de yanlış beslendiğimizi anlayıp diyet yapmaya çalışırken uyguladığımız beslenme yanlışları, hem diyetin hatalı olmasına hem de vücudunuzun zarar görmesine sebep olur. Bu yanlışları makalemizde sizlere detaylıca anlatarak sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmenizi ve bu yanlışlar nedeni ile aldığınız kiloları geri verme konusunda yardımcı olacağız.

Özellikle aldığı kilolardan rahatsız olan kişilerin tercih ettiği diyet uygulamalarında yaptıkları beslenme yanlışları vücudumuzda aşırı kilolar gibi büyük olumsuzlukları tetikleyebilmektedir. Örneğin; her diyetin uygulanması için.. belirli bir süresi vardır ve bu süreden daha az veya daha fazla yapıldığında insan üzerinde negatif etkileri gözlemlenebilir. Kilo vermek veya kas çalışmaları için diyet yapan kişilerin, genellikle diyeti 1 yıl boyunca her gün uygulamaya çalışması oldukça yanlış bir düşüncedir. Diyetin süresine göre tam uyguladıktan sonra nefsinizi rahatlatmak için abartılmayacak kadar kaçamaklar yapın ve diyetinize tekrara başlayın. Ancak verdiğiniz bu molada her yiyeceği fazlaca tüketmek, yapacağınız bir diğer beslenme yanlışı olacaktır. Yapılan beslenme yanlışları her şeyi altüst edebilecek kadar etkili olduğundan, özellikle sporla ilgilenen kişilerin ne bulursa yemeleri de oldukça hatalı bir düşüncedir. Düzenli olarak spor yapıyorsanız ve ideal bir kiloda iseniz normalden daha çok yemeniz gerekmektedir, ancak yakamayacağınız kadar çok yerseniz yediklerinizi kas değil yağ olarak vücudunuzda biriktirebilirsiniz.

Vücut Geliştirmede Beslenme Yanlışları

Sporcuların yaptığı beslenme yanlışları bununla da sınırlı kalmıyor, fazla kilo almaya çalışmaları da yanlış uygulamalardan bir tanesidir. Spor sayesinde fazla enerji harcadığı için karbonhidrat tüketimi konusunda sınırlama koymayan kişiler vücudunda yağlanma ile karşılaşacaktır.

Bu ve bunun gibi beslenme yanlışları yapmamak için vücudunuzu iyi tanımalı ve metabolizma hızınızı önemseyerek beslenmeye çalışmalısınız. Çok yemek yemek beslenme konusunda yapılan büyük yanlışlardan olduğu gibi az yemekte aynı derecede yapılan önemli yanlışlardandır. Vücudunuzun ihtiyacı olandan daha az beslenmeniz kas oluşumunu oldukça olumsuz etkiler. Bunu üstüne birde spor yapıyorsanız vücudunuz ihtiyacı duyduğunda yağları yakabileceği gibi kasları da yakabilir, bu şekilde de kas kütlesini geliştirmek pek mümkün olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

  • Kilo vermek isteyen bireyler öncelikle diyete ve düzenli bir spor programına sahip olmalıdır ancak yanlış diyet seçimlerinden dolayı yapılan beslenme yanlışları zararlı olabileceği için her yerde gördüğünüz diyet programlarını uygulamaya çalışmamalı ve kendinizi tanıyarak belirli değişiklikler yapmalısınız.
  • Diyet programlarında beslenme yanlışları yapmamak için metabolizma hızınızı, vücudunuzu iyi tanımalı ve ona göre diyet seçimlerinde bulunmalısınız. Kilo almak veya vermek için yapılan veya hazırlanan her diyet programı herkese özel olmalıdır. Çünkü herkesin vücudu, kilosu, bünyesi ve metabolizması farklılık göstermektedir.

Beslenme Yanlışları ve Diyet

Zayıflamak isteyen kişiler diyetlerini hazırlarken veya bir diyet örneği bulup onda değişiklikler yapmak istediklerinde, normalde yediği yiyeceklerin listesini yapıp kalori miktarını hesapladıktan sonra kendisine özel diyet listesini hazırlayıp diyete başlamalıdır. Yapacağınız 300-350 kalori gibi bir düşüş oldukça iyi kilo vermenizi sağlayacaktır. Hazırladığınız diyet süresince yapılan büyük beslenme yanlışları arasında olan yağın tüketilmemesi durumu oldukça yanlış bir düşüncedir. Doğal yağlar aşırıya kaçılmadığı sürece oldukça yararlı ve gereklidir. Diyet süresinde sadece doymuş yağlardan uzak durmak yeterli olacaktır. Diyet ile birlikte yapacağınız spor antrenmanlarınız önemlidir ancak unutmayın ki doğru beslenme olmadan antrenmanın etkisini tam olarak görmeniz mümkün olmaz. Öncelikle sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenin ve sonrasında antrenmanlarınızı düzenli bir şekilde yapmaya çalışın.

Beslenme yanlışları arasında yapılan diğer bir hata ise düzgün beslenmeyi yanlış almayıp sadece besin takviyelerine yönelmektir. Besin takviyeleri elbette faydalıdır ancak öncelikle ihtiyacımız olan desteği yiyeceklerden almalı, besin takviyesinin ise destek niteliğinde bir faydası olduğunu unutmamalıyız.

 

Vücut geliştirme beslenme ilgili makaleler…

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme

Bulk Dönemi Beslenme Programı

Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası

Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası

İnsanlığın vücut geliştirme konusunda daha istekli bir görünüm sergilediğini görmekteyiz. Bunu 2 şekilde anlayabiliyoruz. İlk olarak fit ve kas oranı...

Kapat