Bel Egzersizleri | En Etkili 11 Bel İnceltme Egzersizi

/ 4 Kasım 2013 / 310.202 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Bel Egzersizleri | Sağlıklı Vücut ve Beslenme

Bel EgzersizleriBel egzersizleri şüphesiz ki dış görünüşümüzün ve vücudumuzun dik durması için önemli bir egzersizdir. Dengeli ve düzgün beslenmek, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın birinci şartıyken, ikinci önemli şartı ise egzersiz yapmak oluşturmaktadır. Ne yazık ki bu iki şartı pek yerine getiremiyoruz ve çeşitli sorunlar ile karşılaşıyoruz. Dengeli ve düzgün beslenemeyerek, fastfood denilen ayaküstü atıştırmalıkları fazla tüketmenin sonucunda kilo alıyor ve dış görünüşümüz bozuluyor hatta bununla birlikte çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşıyoruz. Özellikle bürolarda masa başında çalışan kişilerin baş ağrısından sonra en sık karşılaştıkları sorunlar arasında bel ağrısı geliyor. Bel ağrılarının nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte, bu nedenler arasında en sık görülenler yanlış oturuş-duruş pozisyonları ve aşırı zorlamadır. İstatistiklere göre bel ağrıları kadınlarda daha fazla görülüyor. Bu ağrılardan kurtulmak için doktorlar ilaç tedavisinden ziyade bel egzersizleri önermektedir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi sağlığın birinci kuralını beslenme oluştururken ikinci kuralını egzersiz oluşturuyor. Bu yazıda bahsedilen bel egzersizleri ile bel ağrılarınızdan kurtulurken aynı zamanda belinizin incelmesini sağlayabilirsiniz. Bel bölgesindeki yağlarınızdan kurtulmak için buradaki adımları takip edebilirsiniz ancak bel ağrısı çekenler için önce doktorunuza danışmanız elbette daha uygun olacaktır. Aşağıdaki bel egzersizleri evde yapılması kolay olan hareketlerdir ve… sert bir zemin ile bir çarşaf dışında başka bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Bel Egzersizleri İçin Hareketler

Bel Egzersizleri1. Bel egzersizleri için ilk hareketimizde sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere basın. Ellerinizi öne doğru uzatın ve kürek kemiklerinizin altına kadar yataktan kalkarak, beş saniye boyunca bekleyip, yavaşça geri yatın. Bu hareketi on kere tekrarlayın.

2. Yüz üstü yatarak ellerinizi arkada birleştirin. Göğsünüzün alt hizasına kadar geriye doğru yataktan kalkın ve bu pozisyonda beş saniye bekleyerek yavaşça yatın. Bu hareketi on kere tekrarlayın.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

3. Yüzüstü yatın, karnınızın altına bir yastık koyun ve dizinizi bükmeden bacağınızı yataktan bir karış yukarıya kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyerek bacağınızı yavaşça indirin ve bunu on kere tekrarlayın.

4. Yan yatın ve üstteki bacağınızı düz bir şekilde, dizinizi bükmeden yukarı doğru kaldırarak yana açın ve 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin. Bu hareket özellikle bel çevresini çalıştırdığı için, bel incelmesinde çok etkilidir.

5. Yan yatın ve üstteki bacağınızı öne doğru alın. Altta kalan bacağınızı yataktan yukarı doğru kaldırın ve 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin. Bu hareketi on kere tekrarlayın. Bel egzersizleri arasında çok fazla ara vermeyin. Yaptığınız hareketlerin verimleri düşecektir.

6. Bu egzersiz bel egzersizleri arasında özellikle bel ağrısı için çok etkilidir. Bir çarşafı katlayarak ip haline getirin. Sırtüstü pozisyonda yatın ve ağrının olduğu taraftaki ayağınızın altından geçirin. Sağlam bacağınızı yataktan kaldırmadan ve dizlerinizi bükmeden çarşafı çekerek hasta bacağınızın arka kısmını gerdirin. Bu hareketi kendinizi zorlamadan, yapabildiğiniz kadar yapın.

7. Dizleriniz bükün, sırtüstü yatın ve elinizi bel çukurunuza koyun. Bel çukurunuzu elinize doğru bastırıp 5 saniye bu pozisyonda bekleyin ve gevşeyin. Bu hareketi on kere tekrarlayın.

8. Sırtüstü yatın ve dizlerinizi bükün. Bu pozisyonda kalçanızı yataktan kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve 5 saniye bekleyip, gevşeyin. Bu hareketi on kere tekrarlayın.

9. Sırt üstü yatın ve karnınızın altına bir yastık koyun. Bu pozisyonda yatarken kalçalarınızı sıkabildiğiniz kadar sıkarak 5 saniye bekleyin ve bu hareketi on kere tekrarlayın.

10. Sırtüstü pozisyonda yatarken ellerinizle dizlerinizin altından geçirin ve dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Bel bölgenizi gerdirerek bu pozisyonda 30 saniye bekleyip gevşeyin.

11. Sırtüstü pozisyonda yatın ve bir bacağınızı yatakta düz bir şekilde uzatırken diğer bacağınızı dizinizin altından tutarak kendinize doğru çekin. Yatakta düz kalan bacağınızın ön kısmını gerdirerek bu pozisyonda 30 saniye bekleyin.

Bel Egzersizleri Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

Basen Eritme Hareketleri

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirme ve Zihinsel Egzersiz
Vücut Geliştirmede Zihinsel Egzersiz Nasıl Yapılır?

Artık insanlık olarak sağlıklı ve dengeli yaşam konusunda çok büyük bir emek sarf ediyoruz. Bu nedenle de bilinçleniyor ve kendimizden...

Kapat