BCAA Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

/ 25 Nisan 2014 / 297.372 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BCAABCAA nedir?, inek sütünden elde edilen peynirden geriye kalan peynirin altındaki suyun içerisinde bulunur. Vücuttaki hücre süreçlerini yürütebilmek ve sağlıklı kalabilmek amacıyla kullanılan proteinin temel yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler genelde protein kaynaklarının tüketilmesiyle alınabilir fakat BCAA, peynir altı suyundan yapılmış protein tozlarıyla veya çeşitli takviyelerle alınabilir. Kaslarda metabolize olmaları nedeniyle BCAA’ların, anabolik etkileri vardır. Yani protein parçalanmasını azaltabilir ya da protein sentez oranının yükselmesini sağlar. BCAA kullanımından sonra çoğu atletin egzersiz sonrası kas ağrılarında ciddi oranda azalmalar olmuştur. Ayrıca BCAA kullanımında, idman kaynaklı protein hasarının hızlı bir şekilde iyileşmesi de çok önemlidir ki bu da hızı ve gücü tekrar kazanmak anlamına gelir. Bu hızlı iyileşme sporcuların hedefe daha hızlı ulaşmasını sağlar. İdman öncesi BCAA takviyesi almak yorgunluğun ertelenmesini sağlıyor. BCAA formülünde Lösin, valin ve izolösin kullanılan bir üründür bu maddeler vücutta bulunamayan amino asitler olarak bilinmektedir. Bu kombinasyon ile etkili sonuç almak isteyen sporcular BCAA kullanmaktadır. BCAA zararlarından çok faydaları bulunmaktadır bundan dolayı da kullanılması sorun oluşturmayacaktır. Valin, lösin ve izolösin gibi amino asitler proteinlerin yapı taşı olarak kullanıldığı için vücut sağlığı için gerekli maddelerdir. Protein tüketimini yapıyor ise vücudunuz bunu azaltmak için amino asit destekleri kullanılabilir.

 BCAA kullanan kişilerin amacı enerji düzeylerini kontrol edebilmektir bunun yanında protein metabolizmasına yardımcı olacak esansiyel yani vücudun üretimini yapamadığı amino asitleri içerisinde bulundurduğu için kullanmaktadır. BCAA zararlarından çok faydaları ile öne bir üründür faydaları arasında en çok kullanılan ise kaslar arasında oluşacak protein sentezini azaltarak kasların protein kaybını önlemesidir bu sayede sporcular kas kaybetmeden yeni kas oluşumu sağlayabilirler. Sporcular arasında kas ağrıları çok rastlanan bir durumdur bu durum da bulunan sporcular arasında BCAA kullananların bu ağrılardan kurtuldukları gözlemlenmiştir. BCAA kullandığınız zaman kaslarınızda oluşabilecek hasarları da onarabilirsiniz bunun yanında oluşmuş hasarlarında iyileşmesinde yardımcı rol oynayacaktır. BCAA kullanımınızı antrenmanlarınızdan önce yaparsanız yorgunluk hissini bir nebze azaltırsınız. 

BCAA Faydaları

Kas kütlesi, protein sentez oranı ve protein parçalanma oranının farkından oluşur. Eğer bu iki oran birbirine eşit ise, kas kütlesi alınmaz ya da kaybedilmez. Protein sentez oranı parçalanma oranından yüksek ise kas yaparsınız fakat protein sentez oranı, protein parçalanma oranından düşük ise kas kaybı yaşarsınız. Protein sentez oranını arttıran BCAA’lar, aynı zamanda hücrelerin protein sentezi kapasitesinin de yükselmesini sağlar. BCAA, bunlara ek olarak, protein parçalanma yolundaki bileşiklerin aktivitelerini azaltarak ve protein parçalanması ile ilgili birçok kompleksin ifadelerini azaltarak, protein parçalanma oranını da azaltır.

  • BCAA kullanımında yağ yakımı hızlanır. İçeriğinde bulunan lösin, harcanılan enerjiyi yükselterek bu süreci destekler.
  • BCAA ile birlikte kas protein sentezi desteklenir. Kas protein sentezinin desteklenmesi ise yeni kas dokusunun oluşumuna katkı sağlar.
  • Antrenman yapmadığınızda bile kas yapımını desteklediğinden buna mukabil kas kaybını da minimum düzeyde tutar.
  • BCAA’lar genellikle antrenmandan 1-2 gün sonra ortaya çıkan kas ağrılarını azaltır ve büyük ölçüde engeller.
  • Crossfit antrenmanı gibi uzun süreli ve yoğun olan antrenmanlarda dayanıklılığı arttırır. Aynı zamanda kaslar, ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını da BCAA’dan karşıladığı için antrenman esnasında yorgunluk veya bitkinliğin de önüne geçilmiş olur.

–  BCAA’lar antrenman öncesinde kullanıldığında testosterone seviyesini yükseltir ve kaslara zararlı bir hormon olan cortisol seviyesini de aşağıya çeker.

– Diyette destek olarak kullanabilirsiniz bu desteğini eksik amino asitleri tamamlayarak gösterecektir bunun yanında bağışıklık sistemini de ek besinleri ile destekleyecektir ve daha sağlıklı bir diyet süresi geçirmenize imkan sağlayacaktır.

– Vejetaryenler et ürünlerini tüketmedikleri için bazı amino asitlerden uzak kalmaktadır bu durumda da sağlık problemleri oluşabilmektedir bundan dolayı vejetaryenler bu ürünlerden kullanması sağlık açısından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

– BCAA kullanan kişilerde en çok görülen durum kas dokusunun sentezlenmesini üst sınırlara çıkarmasıdır.

– Bağışıklık sisteminin korunmasında yardımcı rol oynamaktadır. Yaptığınız diyetler ile bu ürünü kullanırsanız bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalanma riskiniz azalır.-

– BCAA kullanan kişilerde yağsız kas kütlesinin sentezlenmediği gözlemlenmiştir.

– Kaslarda oluşan yorgunların azalmasına yardımcı olur ve antrenman sürenizi artırır.

– Vücudun kendini yenilemesine yardımcı olur.

– Kilo vermek isteyenlerin yağ yakmalarında etkili rol oynayacaktır.

– Vücudun enerji seviyesini yükseltir ve daha sağlam bir yapıya sahip olmanızı sağlar.

– Hasarlı kasların iyileşmesinde yardımcı olurken onları onararak eski hallerine gelmesinde etkili rol oynar.

BCAA ZARARLARI

  • BCAA kullanan kişilerin kullandıkları dozlara ve ölçülere dikkat ettikleri sürece herhangi bir rahatsızlık ile karşılaşmaları mümkün değildir fakat fazla kullanım sonucunda belirli yan etkiler göstermesi kaçınılmaz olacaktır. Takviyeler arasında belirli oranda kullanıldığı zaman en sağlıklısı olarak bilinmektedir.
  • Böbrek ve karaciğer problemlerinden şikayetçi olan kişilerin BCAA kullanması dönüşü olmayan sorunlar oluşturabilir.
  • BCAA kullanan kişilerin su tüketimlerinin normalin üzerine çıktığı gözlemlenmiştir. Bu durum sonucunda vücudunuz olumsuz bir etki ile karşılaşmaz sadece aşırı su şişmenize neden olabilir su zaten zararlı bir madde değildir.

BCAA Hakkında Yapılan Araştırmalar

BCAABCAA ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri, 2006 yılında “Journal of Nutrition” da yayınlandı. Bu çalışmaya göre, BCCA’lar, kas iyileşmesinin hızlanmasını ve gecikmeli kas ağrılarının azalmasını sağlamıştır. Çalışmalardan bir diğeri ise, 2010 yılında yayınlanan “International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” çalışmasıdır. Bu çalışmaya göre, BCAA takviyelerinin gecikmiş başlangıçlı kas ağrısını azalttığı gözlenmiştir. İdman öncesinde alınan BCAA dozu, kaslarınıza gerekli olan enerjiyi sağlar ve idman süresince yorgunluğu önler. Ek olarak, araştırmalara göre, BCAA kullanımının, yoğun antrenmanlar sonucunda oluşabilecek her türlü kas ağrısını minimuma indirdiği onaylanmıştır. BCAA, protein içeren tüm besinlerde bulunmasına rağmen, büyük ölçüde süt ürünleri ve kırmızı et içerisinde bulunur. BCAA’nın bulunduğu diğer besin kaynakları ise, peynir altı suyu proteini ve yumurta proteinidir.

 

BCAA Kullanımı

BCCA takviyeleri 3 farklı şekilde piyasada mevcuttur. Bunlar;  kapsül olarak, tablet olarak ya da içeceklere karıştırılabilecek toz şeklinde bulunur. BCAA takviyeleri, kahvaltı ile birlikte 3-5 gram, antrenmandan önce 3-5 gram ve yatmadan önce 3-5 gram alınır. Antrenman öncesi peynir altı suyu protein karışımı tüketilirse, antrenmandan önce 3-5 gram BCAA alınmasına gerek yoktur.

  • 70 kg üzerindeyseniz yaklaşık 10 gr
  • 70 kg’dan düşükseniz yaklaşık 5 gr tüketilmesi öngörülüyor.

Bunun dışında yoğun antrenman yapanlar ise; antrenmandan önce ve sonra 30-40 dakika içerisinde BCAA almalıdır. Bu şekilde kullanılan BCAA kas yenileme sürecini de hızlandıracaktır.

Güncelleme: 02.04.2018

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası

İnsanlığın vücut geliştirme konusunda daha istekli bir görünüm sergilediğini görmekteyiz. Bunu 2 şekilde anlayabiliyoruz. İlk olarak fit ve kas oranı...

Kapat