Barfiks Çekemiyorum Diyenlere Çok Etkili Teknikler

/ 2 Ocak 2016 / 167.073 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

barfiks çekemiyorumBarfiks çekmek yöntemini bilmeyenler için oldukça zor ve güç isteyen bir harekettir. Bodybuilding teriminde pullups olarak adlandırılır. Eğer tekniği bilinirse kolayca çekilebilen ama her halûkârda diğer hareketler ile kıyaslandığında güç sembolü olduğu da tartışılmaz bir harekettir. Barfiks özellikle kolları ve sırtı çalıştırmaya yarayan bir üst bölge hareketidir. Tamamı güce dayalı bu hareket ile kollarınızı ve sırtınızı şekillendirmeniz mümkün. Fakat tekniği bilinmeden bu hareketin yapılabilmesi gerçekten zor ve aynı zamanda işin tekniği bilinmeden yapılan barfiks hareketi çok etkili olmayabiliyor. Öncelikle barfiks için mutlaka şart olan bir yardımcı ekipman var bunun ismi herkesin bildiği üzere bir adet bar. Uzanıp kollarınızla asılabileceğiniz ve ağırlığınızı kolaylıkla taşıyabilecek bir yardımcı olan bar, barfiks çekmek için şart.

 

Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks hareketini uygulayabilmek için bilinmesi gereken teknikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bara iki elinizle ve bir kol mesafesinde asılın.
  • Bu esnada kendinizi sıkmayın veya kasmayın tamamen serbest bırakın.
  • Karın bölgenizi iyice kasın ve hareket tamamlanıncaya kadar karın kaslarınızı kasmayı bırakmayın.
  • Kendinizi sırt bölgenizden iterek yukarı çekin. Bu aşamada kollarla değil de sırt ile kendinizi çekebilmeniz çok önemlidir.
  • Bu kısmı dirseklerinizi yere iterek veya yerden destek alıyormuş gibi kullanarak da başarabilirsiniz.
  • Sırtınız, kollarınız ve gövdeniz hiçbir şekilde eğilmesin dik durmak için çaba sarf edin.
  • Pek çok kişi gibi çenenizi yukarı kaldırmayın. Doğal duruşunuzu bozmamalısınız.
  • Son olarak da yukarı çekebildiyseniz kendinizi yine aynı şekilde yavaşça aşağı indirin.

 

Barfiks Çekmenin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Barfiks çekmenin yararları elbette oldukça fazladır. Bunlardan ilki üst vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırdığı için duruşunuzun değişmesi ve düzelmesidir. İkincisi ise sırt kasları ve kol kaslarında ciddi anlamda kuvvetlenme gözlenir. Karın kaslarınızı barfiks hareketi boyunca kastığınız için güçlü karın kasları elde edersiniz. En önemli bir diğer özelliği ise düzenli yapılması halinde kalbi güçlendirir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Sırt Kası Geliştirme Hareketleri

 

Barfiks Boy Uzatır mı?

Barfiks hareketinin boy uzamasına katkı sağlayıp sağlamadığıyla ilgili bilimsel bir veri bulunmamakla birlikte küçük yaşlardan itibaren barfiks hareketini düzenli uygulayan kişilerde 2 ila 5 cm arası boy uzaması gözlemlenmiştir.

 

Daha Fazla Barfiks Çekmek İçin Ne Yapmalı

Uzun zamanlar eşit sayılarda barfiks hareketi yapıp bir türlü daha fazlasını yapamıyor veya kendinizi daha fazla geliştiremiyorsanız bu konu hakkında da birkaç önerimiz olacak. Önerilerimizden ilki ısınmanın önemi hakkında olacak. Kollarınızı barfiks hareketi öncesi mutlaka ısındırmalısınız. Bunun sebebi kolların ani bir hareket karşısında zarar görmesini engellemektir. Bunun dışında kol ısınmasını yapabilmek için bir dumbella ihtiyacınız var. Bu yüzden mutlaka seviyenize göre ısınabilmek için bir çift dumbell edinmelisiniz. İkinci önerimiz ise; birkaç seviye ilerledikten sonra yapacağınız işlem, kollarınızı omuz seviyesinden daha fazla açmak ve karın kaslarınızı kasarken bacak bacak üzerine atmaktır. Bu sayede karın kaslarınız daha çok çalışırken kendinizi yukarı çekebilmek için sırt kaslarınızı daha fazla kasmak ve bu bölgeyi çok daha fazla çalıştırma amacı güdülmektedir. Ayrıca diğer seviyelerde olduğu gibi yavaş değil oldukça hızlı hareket etmeli ve seri bir tempo tutturulmalıdır.

 

Tek Elle Yapılan Barfiks

Barfikste en son seviye olan tek kol ile barfiks çekmek ise oldukça zordur ve ilk deneyenler veya henüz ilk seviyelerde olanlar için önerilmez. Profesyonellerin tercihi olan bu barfiks türü oldukça zorlayıcı ve son derece fazla güç isteyen bir harekettir. Kol kasları tam anlamıyla güçlendiğinde tek el ile bar tutulur ve diğer el barı tutan elin bileğinden tutarak destekler. Bu şekilde barfiks çekilir. Bu hareketi yapabilmenizi kolaylaştıracak tavsiye ise zorlandığınızı hissettiğiniz anda nefes vermektir. Nefes alış verişi hareketleri kolaylaştırmak adına çok etkilidir. Oldukça zor fakat bir o kadar da etkili olan tek elle yapılan bu hareket ciddi anlamda bir çalışma gerektirmektedir. Eğer daha önce bu şekilde barfiks çeken kişileri görmüşseniz mutlaka farkı da anlamışsınızdır. Çok kuvvetli kolları, sırt kasları ve karın kasları bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Egzersiz
Doğru Egzersiz Nasıl Yapılmalı? Evde Egzersiz Yaparak Zayıflama Yolları

Egzersiz daha iyi ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz için hayatınızda olması gereken faktörlerin başında gelir. Yaşamın hızlanması ve insanların artık...

Kapat