Asitli İçeceklerin Vücudumuza Olan Etkileri

/ 30 Ağustos 2015 / 13.495 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Gazlı içeceklerGazlı içeceklerin vücudumuza verdiği zarar düşündüğümüzden çok daha fazladır, ki bağımlılık yapmalarından da zararlı içecekler olduğu kanısına varabilmek zor değil. Sigara, alkol gibi bağımlılık yapan maddeler nasıl vücudumuza zarar veriyorsa asitli içecekler de içerisinde barındırdığı maddeler yüzünden aynı şekilde vücudumuza zararı dokunmakta. Bu konuda bazı insanlar günde litrelerce asitli içecek tüketerek sağlığını tehlikeye atıyor.

Asitli içeceklerin literatürde hafif içecekler olarak geçmesi insanlarda tamamen zararsız olduğu algısını uyandırabilir ancak fazla tüketildiğinde de zararları azımsanmayacak derecededir. Medyada popüler olduğundan dolayı bilimsel açıklamanın ihtiyaç duyulduğu kanısına da varılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tip içeceklerin çoğunun fazla tüketildiğinde.. insan sağlığına zararlı olduklarını belirtmişlerdir. Çeşitli bazı riskler doğurdukları da mevcuttur. Asitli içecekler doğrudan metabolizmaya fayda sağlamaz. Bazılarımız yemekleri daha iyi sindirdiklerini iddia ettikleri için de tüketmektedir. İnsanların asitli içecekleri tüketmesinin diğer nedenleri ise;

 • Tadının güzel olması
 • Her yerde satılabilmesi
 • Fazla kaçırılan yemek sonrası mideyi rahatlatması
 • Reklam sektörünün gelişmesi
 • Alışkanlık olarak da nitelendirilen bağımlılıklar
 • Düşük fiyat
 • Susuzluğa çare olduğunu sanmaları gibi sebeplerden dolayı insanlar hafif içecekler de olarak nitelendirilen asitli içecekleri kullanmaktadırlar. İnsan sağlığına verdiği risklere de biraz göz atalım.

 

Asitli İçecekler Neden Kilo Yapar?

Obezite gibi konuların ortaya çıkmasında da rolü vardır. Su içsem yarıyor hesabına pek getirilmese de asitli içecekler, insanların şişmanlığa yakalanmalarındaki başlıca sebeplerden. Bunun en büyük sebebi ise asitli içeceklerin yüksek düzeyde şeker içermeleridir. Şekeri azaltmalarına rağmen asitli içeceklerden bir türlü vazgeçmeyen insanlar, aslında şekeri daha çok arttırarak vücutlarına almaya başlıyorlar ki bu durum obezite gibi öngörülemez bir hale de gelebiliyor. Bazı bilim adamları ise asit içeren içeceklerin kiloya pek etkisinin olmadığını da dile getiriyorlar. Bu konu hakkında bilim insanları bir ayrıma başvuruyor lakin gazlı içecek tüketiminin vazgeçilmesinin ardından aşırı kilolardan ve obeziteden kurtulacağı konusunda bilim insanları hemfikirdir. Kilo artışının da getirdiği bir diğer sorun ise diyabet. Asitli içecekler kullanan insanların diyabet hastalığı ile karşı karşıya kalmaları daha muhtemel.

Pek fazla bilinmeyen olsa bile en büyük risklerden birisi olan kemik erimesine de neden olduğu söyleniyor ki bu konu hakkında çok büyük çaplı araştırmalar da yapılmıştır. Kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığı vücuttaki gelişmeyi durdurup vücudu küçültemeye başlayabiliyor. Kemik erimesi sonucunda başka riskleri de beraberinde getirebiliyor.

Asitli içeceklerin bir diğer sorunu ise büyük önem verdiğimiz dişlerimizle ilgilidir. Diş aşınması olarak tabir edilen, diş yapısının zayıflayıp bozulmasına neden olur. Asitli içecekler, içerisinde bulundurduğu sodyum, karbonat ve benzeri kimyasal maddeler sebebiyle diş sağlığına zarar verdiği de belirtilmiştir. En azından günde 2 kez düzenli dişlerinizi fırçalamanız bu olumsuz etkiyi bir nebze hafifletebilecek niteliktedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek taşı da olarak bilinen böbreklerimizde bulunabilen kimyasal maddeler sonucunda meydana gelen küçük cisimler insanoğlunun süregelmiş bir hastalığı olarak biliniyor. Asitli içecekler bu konuda da geri kalmıyor ve böbrek taşı oluşumuna sebep oldukları, yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Yüksek asit ve dengesiz radikal mineraller yüzünden asitli içecekler, böbrek taşı oluşumuna ön ayak oluyor. Hem de kalsiyum alımını engellediği de bilinmekte. Günde 2 veya daha fazla sayıda tüketilen asitli içecekler böbrek hastalıklarına yakalanma oranını 2 kat arttırdığı, günümüzde yapılan araştırmalara göre doğrulanmıştır.

 

Asitli İçeceklerin Yan Zararları

Üst tarafta da bahsedilen maddeler asitli içeceklerin en temel zararlarıdır. Sadece temel zararlara sahip olmayan asitli içecek türlerinin bir de vücudumuza vermiş olduğu yan zararları mevcuttur. Vücudumuza vermiş olduğu yan zararlardan bahsetmek gerekirse bunlar;

 • Yüksek Kan Basıncı
 • Kalp Yanması
 • Metabolizma Sendromu
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Su kaybı
 • Yüksek Kafein Almak
 • İnme ve Kalp Krizi Geçirmeyi Tetikleme
 • Sindirim sistemi sorunları gibi birçok yan zararı mevcuttur.

Asitli içecekler olarak da tanınan hafif içeceklerin vücudumuzdaki zararları temel ve yan olarak da ayrılmakta olduğunu belirtmiştik. Maddelere bakılırsa gerek temel gerekse de yan zararları oldukça ciddi boyutlara ulaşabildiğini görüyoruz. Bu konuda vücut geliştirmeciler için zararlı bir diğer içecek türü olan alkolün vücut geliştirmeye etkileri makalesini de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Asitli İçecek Tüketimindeki İlk 60 Dakika

330 mililitrelik bir kutu kolanın vücuda alınmasından sonra geçen ilk 60 dakika.

İlk 10 Dakika: Günlük ihtiyacınız kadar şekeri karşılamış oluyorsunuz ve tat alma duyusunu kaybediyorsunuz.

10-20 Dakika Arası:  Kan şekeriniz tavan yapıyor ve buna neden olan asitli içecekler ileriki dakikalarda çok daha büyük işlere bulaşıyor. Şeker artık yağ olarak depolanmaya başlıyor.

20-40 Dakika Arası: Kafeinin emildiği aralıktır. Göz bebekleriniz büyür ve kan basıncınızın arttığı gözlemlenir.

45. Dakika: Kimyasal maddeler sayesinde keyif duymaya başladığınız evredir.

60 Dakika ve Sonrasında: Metabolizma dalgalanır, şeker ve yapay tatlandırıcılardan ötürü kalsiyumlar idrar yoluyla atılmaktadır.

Tüm bu saydığımız sebeplerden dolayı asitli içecekler gerek insan vücudu için gerekse de vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler için oldukça zararlı ve hastalıklara davetiye çıkaracak derecede olumsuz etkiye sahiptir. Daha sağlıklı beslenmek adına vücut geliştirme ve beslenme kategorimizdeki makaleleri incelemenizi tavsiye ederiz, konuyla alakalı birçok doğru beslenme biçiminin bulunduğu bu kategorideki bilgileri uygulamaya geçirmeden önce asitli içecekler alışkanlığınızı bırakmanız, doğru beslenme adına çok daha hızlı yol alabilmenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Plajda 5 Kalça Egzersizi

Plajda sadece uzanmayın bu eğlenceli, yenileyici vücut ağırlığı programları ile orayı kendi spor salonunuza dönüştürebilirsiniz. Sıcak havalar alt bölgelerinizi biraz...

Kapat