Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

/ 28 Kasım 2015 / 31.386 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

arjininArjinin, vücudun doğal yollarla üretemediği bir amino asittir. Vücuttaki bu açığı kapatabilmek için arjinin bakımından zengin besinleri diyetlerinize eklemenizde fayda vardır. Bu madde çok sayıda fizyolojik fonksiyon yerine getiren bir proteinin yapı taşı olarak da adlandırılır. Yoğun anlamda fıstık, fındık ve badem gibi kuruyemişlerde bulunur. Ayrıca arjinin kuru üzüm ve çikolatada da vardır. İnsan vücudunda lif tüketimi önemlidir. Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan arjinin, bu anlamda vücut lifleri üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Çünkü lifler aynı zamanda vücuttaki farklı besinlerin kullanım yeteneklerini artırmaktadır.

 

Arjininin Vücuttaki Görevi Nedir?

Vücuttaki birçok fizyolojik sürecin yerine getirilmesi için arjinin gereklidir. Fizyolojik süreçler içinde bulunan, büyüme hormonundaki artış, vücuttan zehirli olan artıkların atılması ve hormon salgılaması gibi durumlar söz konusudur. Arjinin ayrıca damar genişlemesinden sorumlu olan nitrik oksit üretimine de yardımcı olmaktadır. Bunlarla birlikte bir takım hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıklar; kadın ve erkek kısırlığı, yüksek tansiyon, göğüs krampı, cinsel fonksiyon bozukluğu olarak sıralanabilir. Bunun yanında arjinin vücuttaki tuz seviyesini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Arjinin Kullanımı

Spor yapan veya yapmayan tüm kişilerin arjinin maddesine ihtiyacı vardır. Özellikle de büyüme çağındaki çocukların yanında sporcular, fazla kilolular, yaşlılar ve sporcular da arjinin kullanımına özen göstermelidir. Özellikle yetişkinlerde bu madde, esansiyel olmayan amino asit olarak düşünülmektedir. Çocuklarda ise bağışıklık sisteminin uygun bir şekilde oluşturulması ve bu sistemin savunulması için kullanılmalıdır. Vücutta ise yaralanma ve onarım zamanlarında arjinin ihtiyacı artmaktadır.

Günümüzde yoğun bir şekilde çalışan sporcular tarafından da kullanılmalıdır. Vücuda arjinin desteği sağlamak; bağışıklık sistemini güçlendirir ve sporcuların daha verimli çalışmasını sağlar. Bunun yanında zararlı olmayan hastalıkların etkilerinden de koruma sağlar. Yüksek tansiyona neden olan steroidler için de arjinin kullanmak son derece faydalıdır. Büyüme hormonu seviyelerini artırma gibi bir özelliği de bulunan bu madde, tansiyonu düşürür ve damar tıkanıklığını da azaltır.

Psikolojik problemleri ve kalp rahatsızlıkları olan kişiler arjinin kullanmak için ilk olarak uzman bir doktora danışmalıdır. Ürün amino asit içerdiği için doz aşımı durumu tavsiye edilebilir. Fakat aşırı dozda alınması bazen halsizlik, ishal ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Kullanılması gereken doz miktarı tespit edilmediği için vücudunuza göre arjinin kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Tavsiye edilen kullanım şekli; İlk hafta az miktarda kullanmak ve faydalarını gördükten sonra bu dozu artırarak kullanmaya devam etmektir. Her şeyden önce bu doz miktarını mutlaka doktorunuza danışarak ayarlamanızda fayda vardır!

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Pilates Hareketleri
Pilates Hareketleri | En Etkili 6 Pilates Egzersizi

Çağın gittikçe modernleşmesi ve ekonomik düzeyin her geçen gün artması sebebiyle insanlar kendilerine, kilolarına veya giysilerine oldukça önem vermeye başlamıştır....

Kapat