Antrenman Yaparken Fıtığa Engel Olmanın Yolları

/ 31 Mayıs 2015 / 7.309 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

vücut geliştirme ve fıtıkDaha çok genetik olarak kendisini herhangi bir zayıf noktada gösteren fıtık, doğuştan da vücutta oluşabilmektedir. Bu fıtıklar kısa sürede kendini gösterebildiği gibi uzun sürede kendini gizleyebilmektedir. Vücutta sonradan oluşum gösteren fıtıklar ise zaman içerisinde kas ya da bağ dokusunun zayıflama ile hasar görme sonucu oluşmaktadır. Her ne kadar tehlikeli bir rahatsızlık olarak bilinmese de fıtık, kendi kendine bir iyileşme evresini sunan bir rahatsızlıkta değildir. Bu nedenle fıtık rahatsızlığını ispatlayan belirtileri fiziki olarak vücudunuz yaşıyorsa bir doktor gözetiminden geçmeniz gerekmektedir. Taşıdığı ciddiyete göre tedavi sürecini elde ederek yaşam şeklini kısıtlayan rahatsızlıktan kolaylıkla uzaklaşabilirsiniz. İlerleyen bir fıtığın tedavi şekli ise ameliyat olup yer alan dokuyla ya kapatma ya da yama maddesi kullanarak deliğin kapatılması sağlanılmaktadır.

Fıtığın Oluşum Gösterdiği Bölgeye Göre Çeşitleri

Kasıkta Fıtık Oluşumu

Karın zarının en zayıf bölgesi olması nedeniyle en fazla görülen fıtık çeşitlerindendir. Genellikle erkeklerde görülen bu fıtığın.. karşılaşılma oranı ise %80 olarak bilinmektedir.

Uyluk Fıtığı Oluşumu

Genellikle bayanlarda karşılaşılan bu fıtık çeşidi nadir olarak görünmektedir. Kilo problemi ya da yaşanılan hamilelik durumunda uyluk kanalında meydana gelen zayıflık sonucunda ortaya çıkarak fıtık oluşmaktadır.

Karın Fıtığı Oluşumu

Karnın farklı noktalarında oluşan bir fıtık olması nedeniyle farklı isimlerle yer alabilen karın fıtığı bağırsağın bir kısmının karın zarı üzerinde delme işlemini gerçekleştirmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Fıtık Oluşumu Nasıl Engellenir?

Fıtık oluşumunda her ne kadar genetik oran yüksek olsa da karın zarı zayıflıkları nedeniyle oluşması göz önünde bulundurularak bazı önlemlerin yaşamda yer alması gerekmektedir. Önlemleri sıralayacak olursak;

Ağırlık Çalışması Etkisi

Genellikle yanlış olarak bilinen doğru, ağırlık çalışmalarının doğru bir şekilde yapıldığı takdirde fıtık oluşumunu engellediğidir. Bağ dokularının güçlenmesi dışında kasların ve tendonların da güçlenmesini sağlayan ağırlık çalışmaları karın zarı üzerinde güç sağlayarak fıtık oluşumunun önüne rahatlıkla set çekebilmektedir. Fıtık genellikle hareketsiz bir yaşam şeklini benimseyen bireylerde ve yapılan ani ağırlık kaldırma, itme gibi durumların alışık olmayan bedenlerle buluşması sonucu vücudun kaldıramayacağı bir yükü yüklenmesiyle meydana gelmektedir. Ağırlık çalışırken öncelikle çalışmaya başlamadan önce gerekli olan ısınma hareketlerinin yapılması ve yavaş bir ilerleme ile yola devam edilmesi gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Kilo

Fıtık oluşumunda güçlü bir etken olarak bilinen kilo fazlalığına dikkat edilmesi ve kilonun kontrol altına alınması gerekmektedir.  Özellikle göbek üzerinde fazla ağırlık taşınması karın zarının gerilerek zayıflamasına neden olmasından dolayı vücut çalışan bireylerin bu riskten uzak olduğu hareket halinde olmalarıyla bilinmektedir.

Uzak Durulması Gereken Sigara

Sigara kullanımının vücuda sunduğu olumsuzluklardan biri de fıtık riskini arttırmasıdır. Zararlı toksinlerin yer alması sonucunda yeni hücre üretimine engel oluşturarak enzimlerin üretim oranını düşürmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme

Beslenme karın zarının güçlenmesine katkı sağlayan önemli bir etmendir. Yeni hücre üretiminin oluşmasını sağlayarak üretimden sorumlu enzimlerin hatasız bir çalışmayla yeterli olan vitamin ve minareler ile protein ve yağ ile birlikte gerekli olan kalorilerin alınmasını sağlamaktadır. Vücut çalışması içerisinde olan bireylerin daha çok beslenmeye dikkat ederek yeterli besinleri alması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Bulk Dönemi Beslenme Programı

Bulk kelime anlamı itibariyle hacimlenme anlamına gelmektedir. Bulk dönemi hacimlenme dönemi ise kişinin gün içerisinde harcamış olduğu kaloriden fazlasının alınmasıyla...

Kapat