Antrenman Sonrası Kaslarımız Neden Ağrır?

/ 14 Kasım 2015 / 25.509 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

kas ağrıları nasıl geçerAntrenmanlar sonrasında kaslarda meydana gelen ağrıların bir değil birkaç sebebi vardır. Sıklıkla karşılaştığımız ilk sebep spora uzun süre ara verip sonrasında ciddi bir dönüş yapan sporcunun kaslarında meydana gelen ağrıdır. Yani aktif ve düzenli bir şekilde spor yapmıyorsanız ve sonrasında spora dönüş yaptığınızda kaslarda ağrı oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı oluşan kas ağrılarına GBKA yani gecikmeli başlayan kas ağrıları da denmektedir.

Sıklıkla karşılaştığımız bir diğer sebep ise yapılan ağırlık çalışmalarından sonra 12-24 saat gibi bir süre boyunca ağırlık çalışılan bölgedeki kaslarda meydana gelen ağrıdır. Bunun nedeni ise egzersiz yapılırken kaslarda enerji açığa çıkar. Oksijensiz bir ortamda enerji açığa çıkarılmaya çalışıldığı için kaslarda laktik asit birikimi meydana gelebilmektedir. Ağırlık antrenmanlarından veya yüksek tempolu egzersizlerden sonra oluşan bu kas ağrılarına sebep olan laktik asidi dağıtmak için.. düşük tempoda soğuma egzersizleri ve esneme hareketleri yapılmalıdır. Yapmış olacağınız bu egzersizler yorulmuş olan kaslarınıza kan pompalayacağı için kasların hızlı bir şekilde iyileşmesini ve ağrının durmasını sağlayacaktır.

 

Kas Ağrılarının Temel Sebebi

Ağırlık antrenmanının dışında kas ağrısına sebep olan bir diğer etmenin de GBKA yani Gecikmeli Başlayan Kas Ağrıları olduğunu söylemiştik. Bu tür ağrının oluşmasına sebep olan egzersizler ise uzayan kas gruplarının kasılıp gevşetilerek çalıştırılmasıdır. Örnek vermek gerekirse oldukça uzun bir merdivenden aşağı inmek veya yukarı çıkmak için ön baldır kaslarımızın vücudun ağırlığını dengeleyebilmesi için uzaması gerekir. İşte bu tarz uzayan kasların aktif bir şekilde çalıştırıldığı antrenmanlar sonrasında GBKA dediğimiz kas ağrıları olabilmektedir. Daha iyi anlaşılması açısından bir örnek daha vermek gerekirse özellikle dambıl çalışmalarında uzayan kaslar aktif bir şekilde çalıştırılır. Bir kolunuzla dambıl çalışırken dirseğinizi yatay pozisyondan dik pozisyona getirdiğinizde aynı şekilde uzayan kasları harekete geçirmiş olursunuz. Burada ağrının meydana gelmesine sebep olan temel etmen ise dışarıdan kasa etki eden fazla ağırlıktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Antrenman Yaparken Fıtığa Engel Olmanın Yolları

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Makalemizi okurken “neden bu kaslar uzadıklarında ağrıyor diyebilirsiniz”. Şöyle ki; eksantrik kasların çalıştırılmasıyla oluşan GBKA o egzersizler sonucunda kas üzerinde oluşan hasar yüzünden hissedilmektedir. Oluşan hasar kasların performansının azalmasına ve ağrının oluşmasına sebep olur. Akla ağrının sebebi olarak kas yırtıkları gelebilir ancak yapılan incelemelere göre GBKA’ya sebep olan hasar, kasın etrafını adeta bir zırh gibi saran ve adı fascia olan dokunun eksantrik kasılmalar sonrasında oldukça fazla etkilenmesidir. Deneklerle yapılan inceleme ve birçok deneme sonucunda gerçekten de bazı antrenmanlardan sonra oluşan GBKA’ ya sebep fascia dokusunun bundan olumsuz etkilenmesi olmuştur.

kas ağrıları

 

Ağrıyan Kaslarınızın Üstüne Gidin!

GBKA yani Gecikmeli Başlayan Kas Ağrıları olarak açılımı olan bu ağrının neden gecikmeli yani antrenmandan belli bir süre sonra başladığı da merak konusu olmuştur. Sizleri bilinçlendirmek için bunun da sebebini araştırdık ve edindiğimiz bilgilere göre antrenmanlardan sonra meydana gelen hasar ve enflamasyonun oluşması belirli bir sürede oluşmaktadır. Ağrının egzersizin hemen ardından değil de belirli bir süre sonra başlamasının sebebi budur. Kaslarınızda meydana gelen ağrı sebebiyle spor yapmak istemeyebilir veya o kaslarınızı çalıştırmak istemeyebilirsiniz ancak tam da bunun aksine göre GBKA olan kaslarınızı çalıştırmak ağrının azalmasını ve hasarın daha çabuk iyileşmesini sağlar. Yani ağrıyan kaslarınızın hafif antrenmanlarla da olsa üstüne gitmeniz iyileşme sürecini hızlandırır. Peki kaslarımızı geliştirmek ve büyük kaslara sahip olmak için illa da bu ağrıları çekmek zorunda mıyız derseniz her işin bir zorluğu var ve bazı şeylere katlanmanız gerek deriz. Yukarıdaki fotoğrafta da (No pain, No gain) gördüğünüz gibi; “Acı yoksa gelişim de yok”. Şunu da bilmelisiniz ki ağrıya sebep olan eksantrik egzersizler diğer egzersizlere göre kasların güçlenmesinde, hacim olarak gelişmesinde daha çok etkilidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Vücut Geliştirmede Motivasyon Arttırma Teknikleri

Kısacası birkaç gün sizi rahatsız eden kas ağrılarınız sebebiyle yılmayın ve sporu bırakmayın. Bunun yerine GBKA’yı azaltan şey oluşmasına sebep olan hareketler yani eksantrik egzersizlerdir. Aynı hareketleri tekrar ettiğinizde ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Bu süreci biraz daha hafif geçirmek için eksantrik egzersizlerinizin ağırlığını, yoğunluğunu yavaş yavaş yükseltin. Psikolojik olarak da ağrıların kaslarınızın geliştiğinin bir sembolü olarak kendinize kabullendirin ve bunun bir sorun olmadığını düşünün.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Amino Asit İçeren Yiyecekler
Amino Asit İçeren Besinler Nelerdir? | Doğal Amino Asit Takviyesi

İnsan bedeninin doğal yapı taşları olan hücrelerde en büyük faktörler amino asitlerdir. Bu sebeple vücudumuzun hemen tüm fonksiyonlarında amino asitlerin...

Kapat