Antrenman Programı Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

/ 9 Mayıs 2018 / 5.521 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kişilerin spor yapma amaçları farklı olabilir, kimi insanlar kilo vermek için, kimileri fit kalabilmek adına, kimileri de kas yapmak için spor salonlarına giderler. Spor antrenmanı yapmanın sebebi ne olursa olsun, antrenmanlar sonucunda ilk haftalarda elde edilen sonuçların, bir süre sonra elde edilemediği ve vücuttaki değişikliklerin durduğu gözlemlenir. Antrenman programı her kişinin yapısına ve amacına göre farklı olarak belirlenir.

Antrenman Programının Değiştirilmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Programa başladıktan sonra geçen süre zarfında, kendinizde sıkılma ve motivasyonsuzluk hissediyorsanız, programınızı gözden geçirme vakti gelmiş demektir. Spora ilk başlandığı zaman, basit kas ağrıları çekiyorsanız bu normaldir. Ancak çekilen ağrılar basit olmanın ötesine geçmişse, ya da antrenman sırasında yaptığınız belirli hareketlerde ağrılar oluşuyorsa, hareket yumuşak dokulara zarar veriyor olabilir.

Kaslara fazla gelen antrenman hacmi, sakatlıklara yol açabilir. Ara vermek, bu durumda iyi bir çözüm olacaktır. Ara vermek istemezseniz tekrar sayılarını, set sayılarını ve antrenman sayılarını azaltmanız gerekebilir.

Spora başlama hedefleriniz de, geçen süre zarfında artık bir değişiklik görmemeye başlarsanız, antreman programını ne zaman değişmeliyim? düşüncesini çıkarabilir, programınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Buna sebep olan, vücudun nöronal adaptasyon dediğimiz olaya verdiği tepkidir. Nöronal adaptasyon, vücudunuzun alışık olmadığınız ve yeni başladığınız bir aktiviteye, gösterdiği duyarlılık demektir. Bu duyarlılık seviyesi, aktivitenin ilk başladığı zaman ile aradan bir süre geçmesi durumunda farklılık gösterecektir.

#Antrenman Öncesi ve Sonrası Neler Yapmalıyım? TIKLAYINIZ

Egzersiz programlarında da durum benzerdir. Egzersizlere ilk başlandığı zaman, kaslar olaya alışkın olmadığı için hızla cevap verecek, bir süre sonra sinir uyarılmaları azalacak ve olay rutin bir hale gelerek kasların uyarılması duracaktır. Antrenman programı ne sıklıkla değiştirilmeli sorusunun cevabı burada yatar.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

  • Kişiden kişiye değişen bu süre genellikle bir aydır. Bir ay sonucunda vücut yapılan hareketlere alışır. Kişi kendinde yaptığı egzersizler sonucunda bir değişiklik görmemeye başlarsa, program değiştirilmelidir.
  • Antrenman sonralarında, kişi kendisini yorgun olmasına rağmen enerjik hisseder. Egzersizler sonrasında, bitkin düşme durumu yaşanıyorsa, enerji durumunda düşme varsa, yine değişik gerekli demektir. Vücut belirli sınırlar içerisinde uyarılmalı ve zorlanmalıdır, bu durum hiç bir zaman bitkinlik derecesine varmamalıdır.
  • Antrenmanlarda önemli olan ne kadar çok hareket yaptığınız değil, gerekli kasları, gerekli miktarlarda çalıştırarak, kaliteli hareketler yapmanızdır. Egzersizler sırasında aşırı yoruluyor ve güçten düşüyorsanız, antrenman programınızdan gereksiz hareketleri çıkartma zamanı gelmiş demektir.
  • Antrenmanlarınız sırasında yaptığınız hareketler hep aynı ise ve bitiş süresi de hep aynı oluyorsa, ileriye yönelik gelişmeler, bir süre sonra duracaktır. Egzersiz hareketlerinde ve sürelerinde, belirli sürelerle hacim genişletmesine gitmeniz gerekmektedir. Yeni hareketler programa katılmalı, eskiden yapılan hareketlerinde, tekrar ve set sayılarında artışa gidilmelidir.

Antrenman programını değiştirme süresine, kişi kendisi karar vermelidir. Vücudunu dinlemeli, değişiklikleri gözlemlemeli, performansını göz önüne almalı ve tüm bu sonuçlara göre programını yenilemelidir. Vücudun nöronal adaptasyona girme süresi en fazla 6 haftadır, bu program değişikliği için gözden kaçırılmaması gereken önemli bir noktadır.

 

Antreman ile ilgili konulara göz atanlar bunları da inceledi…

Alman Hacim Antrenmanı (GVT) ile Daha İri Bir Vücuda Kavuşun

HIIT (İnterval) antrenmanı nedir nasıl yapılır ?

4 Kg Kas Kütlesi Nasıl Kazanılır? | Antrenman Programı

7 Günde Kas Yapmak için Antrenman Programı

Vücut Geliştirme Teknikleri | Hızlı Kas Yapma Antrenmanı

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Nutrade Premium Protein İnceleme
Nutrade Premium Protein Tozu İncelemesi

Tercih sıralamasında çok üst sıralarda bulunan nutrade premium protein Alman üretimi olmak ile birlikte en çok kullanılan en iyi protein...

Kapat