Antrenman Öncesi ve Sonrası Neler Yapmalıyım?

/ 10 Ekim 2014 / 77.277 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Antrenman Öncesi ve SonrasıVücut geliştirme hakkında oldukça önemli bir konu olan antrenman öncesi ve sonrası yapılması gerekenler antrenman esnasındaki performansınızı oldukça etkiliyor. Özellikle yiyecek konusunda dikkat edilmesi, hem antrenman esnasındaki egzersizlerinizi tam anlamıyla yapabilmeniz hem de yaptığınız egzersizlerin vücudunuzda kas olarak depolanması açısından oldukça önemlidir. Beslenme türü ve şekli ile alakalı bilgi vereceğimiz bu makalemizde antrenman öncesi ve sonrası ne ile ve nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme

Antrenman öncesi yapmanız gerekenler, sonrasında yapacağınız egzersizler, sarf edeceğiniz enerji ve antrenmandan verim alabilmek için oldukça önemlidir. Antrenman saatinizden önce rahat olabilmek ve sorun yaşamamak için tıka basa yemek yememeye özen gösterin. Sporunuzdan önce yemek yediyseniz en az.. yarım hatta bir saat sonra egzersizlerinizi yapmak üzere hazırlanın. Ben şahsen yemekten 1,5 saat sonrasında antrenmana başlarım. Antrenman öncesi ve sonrası hazırlıklar daha verimli çalışmanızı sağlayacağı için egzersizlerinizden önce tatlı tüketmeniz hem tatlı ihtiyacınızı gidermiş olurken hem de spor esnasında enerji kazanmanızı sağlayacaktır. Tabi ki tatlı seçimlerinizde çok kalori alamamak için yüksek yağlı tatlıları tüketmemeniz önerilir. Antrenman öncesi ve sonrası için alternatif yiyecekler ve püf noktaları Genç ve Fit’ten Gökhan aşağıdaki videoda sizler için anlatıyor:

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Eğer antrenmanınızdan en yüksek performansı yakalamak istiyorsanız enerji depolamanızı sağlayacak olan besinleri örneğin; mısır gevreği, muz, bulgur, meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanında antrenman öncesi ve sonrası hatta spor esnasında dahi tüketebileceğiniz su oldukça önemli bir içecektir. Genel olarak bildiğimiz vücudumuzun 3/2 sinin su olduğu bilgisini korumamız gerektiği için özellikle fazla enerji sarf ettiğimiz vakitlerde su tüketimine özen göstermelisiniz. antrenman öncesi ve sonrası susuz kaldığınız takdirde daha çabuk yorulabilir ve dikkat dağınıklığı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle spor yapacağınız günlerde diğer günlere göre daha fazla su tüketmeniz veriminizin artması, egzersizler esnasında vücut bitkinliğini önleme ve sıkılmamanız açısından önemlidir. Antrenman öncesi ve sonrası tüketeceğiniz suyun eğer ağır egzersizler ile çalışmıyorsanız marketlerde satılan spor içeceği tarzındaki sulardan olmamasına dikkat edin. Bu tür içecekler kalorisi yüksek sular olduğu için sporunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Oldukça ağır egzersizler ile çalışıyorsanız bu tarz içecekleri aşırı olmamak kaydıyla tüketebilirsiniz. Antrenman sonrası beslenmek de yapmış olduğunuz sporun etkisinin kaslarınızda görülmesi açısından önemlidir. Antrenman öncesi ve sonrası özellikle beslenmeye dikkat edilmesi hızlı bir şekilde kas yapımını sağlayacaktır. Bu nedenle spordan sonra kaslarınız ilk 2 saat içerisinde normalden daha hızlı bir şekilde enerji depolayacağı için enerji dolu yiyecekleri tüketmeniz gerekmektedir. İlk 2 saat içerisinde kaslarınızı şişirmek için şu menülerden herhangi birini tüketebilirsiniz:

  • 250 ml yağı alınmış süt
  • Izgara da pişmiş somon balığı veya tavukla yapılmış sandviç
  • Mercimekle yapılmış sebzeli çorba
  • Yağı alınmış yoğurt ve birkaç çeşit meyve
  • Meyve ile birlikte pişirilmiş yulaf ezmesi
  • Bir avuca sığacak kadar badem
  • 40 gr yağı alınmış beyaz peynir ve 1 adet yumurta

Antrenman öncesi ve sonrası yapmış olduğunuz bu tür beslenme şekilleri sayesinde yapmış olduğunuz egzersizlerin etkisini vücudunuzda daha hızlı bir şekilde görecek ve daha verimli bir şekilde spor çalışmaları yapmış olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Yoga Hareketleri İçin Etkili 6 Yöntem

Yoga, bedenden çok zihinde önemli derecede etken olması ön plandadır. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin en büyük problemlerinin başında...

Kapat