Amino Asit Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kulanılır?

/ 28 Mart 2014 / 337.452 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Amino AsitAmino asit; kaslarımızın ve proteinin yapı taşı niteliğindedir aynı zamanda proteinleri oluştururlar. Bir örnekle açıklamak gerekirse eğer; amino asitleri evleri oluşturan tuğlalara benzetmek çok doğru olur. Tabiri caizse kas inşa edebilmek için buna ihtiyacımız vardır. Tuğla olmadan duvar örülemeyeceği gibi buna bağlı olarak ev de inşa edemeyiz. 23 çeşit amino asit mevcuttur. Bunlardan spor için ideal olanlar da ayrıca bir kategori oluşturmaktadırlar. Her birinin nitrojen sayısı aynıdır. Ancak her birinin karbon sayısı farklıdır. Bunları çeşit çeşit yapan neden de budur. Vücudumuz kendi kendine temel olan amino asitleri üretemez. İsoleucine, lysine, thronine, leucine, methionine, phenylalanine, tryptophan, valine de temel amino asitler olarak bilinir. Bu temel olanları vücudumuz kendisi üretemediği için beslenme yolu ile almak gerekiyor. Diğer her türlü amino asidi vücudumuz kendisi üretmektedir.

Bir kişi protein içeren bir besin aldığı zaman midede parçalanır. Proteinin parçalanmasını da midedeki pepsin enzimi gerçekleştirir.  Bu parçalanma süreci, ince bağırsaklara kadar devam eder. Bu parçalanma sonunda amino asitler tek, iki ve üç gruba bölünür. Tek olanlar başka hiçbir aşama olmadan kana karışırlar. Karaciğerde de emilirler. Karaciğerden sonra tekrar kana karışarak vücuda dağılabilirler ya da başka bir amino asit türüne dönüşebilirler. Amino asitlerin hepsi proteinin yapısına katılamazlar. Fazlalık oluşturan proteinler ise parçalanırlar. Amino asitler hap, toz ve sıvı olarak 3 şekilde kullanılırlar.

 

Amino Asit Ne İşe Yarar?

Amino asitler uç uca eklenerek protein sentezlerler. Sentezlenen amino asitler ihtiyaç olduğu takdirde parçalanarak kullanıma hazır hale gelirler. Amino asitin sonradan kullanılmak üzere bu şekilde depolanması işlemine translasyon denilmektedir.

 

Amino asitlerin rol aldığı etkinlikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücudumuzun asit seviyelerinin düzenlenmesi
  • Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi
  • Vücudumuzun ihtiyacına yönelik olarak yararlı maddelerin aktarımı
  • Bedenimizin enerji deposuna destek olmak

 

Amino Asit Çeşitleri

Hap şeklinde olanlar: Halk arasında yaygınca kullanılan amino asit türüdür. Markadan markaya farklılık gösterse de çok büyük olan ve yutmayı zorlaştıran şekilde de bulunabilirler. İnternetten araştırarak ya da bir doktora danışarak tavsiye almanızda büyük fayda vardır. Hap türünün yaygın kullanılma sebepleri ise tatları ve içim zorluğu olmamalarıdır. Piyasada küçük bir araştırma yapılırsa eğer, fiyat olarak da en uygun amino asit kullanım türü olduğu kolaylıkla anlaşılır. Ilık su ile tüketildiği zaman kana karışma hızı daha da artar. Ortalama olarak 15 dakikada kana karışırlar.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Toz şeklinde olanlar: Bir bardak suya karıştırılarak kullanılır. Ancak pek tavsiye edilmez. Çünkü tatları kötüdür. Protein tozu içen birisi için ise hiç tavsiye edilmez. Hem protein tozu hem de toz amino asit kullanılırsa sizi ve midenizi çok fazla yorabilir bu durum. Hap türüne göre biraz daha fazla kullanılmasının tek sebebi ise; toz amino asitlerin, hap olanlara göre daha hızlı kana karışmasıdır.

Sıvı şeklinde olanlar: En çok tercih edilen türdür.  Çünkü sıvı amino asitler çok yüksek değerlere sahiptirler. Bu nedenden dolayı çoğu insan tarafından kullanılırlar. En büyük özellikleri ise kana çok hızlı karışmalarıdır. Direk kaslara etki ederler. 

Haller bakımından 3′ e ayrılan amino asitler. Üretici firmaların hedef kitlelerine göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Bu bakımdan 5 farklı amino asit çeşidi mevcuttur. Bunlar;

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Amino Asit İçeren Doğal Besinler Nelerdir?

 

 

Amino Asit Nasıl Kullanılır?

Amino asit ürünleri, genellikle spor yapanların kullanımına uygun besin destekleridir. Spor yapanların kullanımına uygun olmasına rağmen, kullanım öncesinde doktora danışılmasını tavsiye ediyoruz. Yan etkileri açısından değerlendirildiğinde, en az yan etkiye sahip olan bu supplementlerden daha emin ve sağlıklı bir kullanım öneririz. Kana karışma hızları hususunda oldukça başarılı olan bu ürünlerin kullanımı ise 3 farklı şekilde olabilir. Antrenman öncesi, esnası ve sonrasında kullanılabilen amino asit supplementleri için hedefe uygun bir aralık seçilebilir. Bu kullanım aralığının tayini için ambalaj üzerinde yer alan talimatların ve uzmandan alınacak bilgilerin dikkate alınması yararımıza olacaktır.

 

En Çok Tercih Edilen Amino Asit Ürünleri İçin Bu Sayfayı İnceleyebilirsiniz.

 

Amino asit ürünlerinde aroma da kullanılarak gayet hoş bir tad olması sağlanmıştır. Fiyat olarak hap ve toz olanlara göre biraz daha pahalı olmasına rağmen en çok tüketilen amino asit türü sıvı olanlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

Vücut geliştirme sporuna son dönemlerde büyük bir rağbet olduğu bilinen bir gerçek çünkü vücut geliştirme sporu hem kilo almayı, hem...

Kapat