Amino Asit Eksikliği ve Vücuda Etkileri

/ 15 Şubat 2018 / 4.027 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların vücutları hücrelerden oluşuyor dolayısıyla bu hücrelerin yapı taşlarına baktığımız zaman proteinleri görebiliyoruz. Proteinin ne demek olduğuna gelirsek kelime olarak en önemli anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla önemi de ona olan ihtiyacımızdan kaynaklanır.  İnsan vücudunda proteinlerin önemli etkileri vardır. Mesela büyümemizi sağlar ve gelişmemize yardımcı olacaktır. Vücudumuzda kasların oluşması için proteinlere ihtiyacımız vardır. Bunun içinde bir takım gıdaları sindirmeniz gerekiyor. Bu sayede sizi hastalıklardan da korumuş olacaktır. Proteinler zeka gelişiminde de önemli bir rol oynuyor. Vücuttaki azot dengesini sağladığı içinde önemlidir.

Yüksek Protein Değerine Sahip 10 Yiyecek TIKLAYINIZ.

Proteinlerin vücudumuz için önemli yapı taşı olduğunu söyledik ancak onlarında neden oluştuğunu merak ederseniz proteinler amino asitlerden oluşuyor. Vücudumuzda almış olduğumuz proteinler parçalanmasının ardından amino asitlere dönüşür ve bu sayede de kanımıza karışır. İnsan vücudunda amino asit oranı % 20 civarındadır. Bu da 50 kilo ağırlığındaki bir insanı düşünecek olursak 10 kilosunun amino asit olduğunu söyleyebiliriz.  Proteinlerin kaslarımızın oluşumundaki etkisinin fazla olduğunu söyledik dolayıyla vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilere baktığımız da onların amino asit takviyelerini vazgeçilmez olarak görürler.

Amino asitler konusunda yapılan araştırmalarda ilk kez Fransa’ da bulundu. İlk bulunduğu bitki ise Kuşkonmaz. Bu anlamda ilk bulunan amino asit türü ise asparajin’dir. Bugün yeryüzünde keşfedilmiş olan 20’ye yakın amino asit türü vardır. İlk olarak asparajan ancak daha sonrasında ise diğer amino asit Türleri bulunmuştur. İlk bulunanı söylemiştik bu anlamda en son bulunan ise 1938 yılında treonin’dir.  Amino asitlerin keşfedilmesinin ardından bilim dünyasında da önemli bir çığır açılmış oldu. Amino asitler konusunda önemli bilgilere yer verdik. Ancak detaylı bir şekilde bahsedecek olursak amino asit ne demektir buna bir bakalım.

Amino Asit Nedir?

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve vücudun protein ihtiyacını karşılar. Amino asitlerin ürettiği proteinler sayesinde kaslarımız, derimiz, tırnaklarımız, saçlarımızla birlikte hormonlarımız ve bütün enzimlerimiz oluşmaktadır. Amino asitler hücrelerimizin yenilenmesini de sağlar dolayısıyla insan hayatının da devam etmesini sağlayacaktır. Amino asitlerin ruh sağlığımız üzerinde de etkisi fazladır. Amino asitleri vücudumuzun bir kısmını kendisi üretirken bir kısmını da dışarıdan gıdalar sayesinde almak zorundayız. Aksi takdir de vücudumuzda istediğimiz gibi etkiler oluşmayacaktır. Örneğin daha kaslı bir vücuda sahip olamayız. Bugün bilim dünyası amino asitler iki ana grupta sınıflandırılmaktadır.

1-) Eksojen (Esansiyel) Amino Asitler

 • Arjinin
 • Histidin
 • İzolösin
 • Lösin
 • Lizin
 • Metiyonin
 • Fenilalanin
 • Treonin
 • Tryphtophan
 • Valin

2-) Endojen (Esansiyel olmayan) Amino Asitler

 • Alanin
 • Asparagin
 • Aspartat
 • Sistein
 • Glutamat
 • Glutamin
 • Glisin
 • Prolin
 • Serin
 • Tirozin

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi sınıflandırmanın nedeni de insan vücuduyla alakalı bir durumdur. Çünkü bazı amino asitler sentezlenemediğinden dolayı bu amino asitlerin dışarıdan alınması gerektiğini söyledik.

BCAA Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? TIKLAYINIZ

Hangi Besinlerde Amino Asit Vardır?

Amino asitler protein içeren besinlerden alınır. Mesela hayvansal gıdaları burada örnek olarak gösterebiliriz. Ya da bazı sebzeler vardır ki içeriğinde bulunan amino asitler sayesinde ihtiyacımızı karşılarlar. Dolayısıyla yalnızca hayvansal gıdaları tüketmeniz gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Amino asit içeren hayvansal gıdalar nelerdir?

Hayvansal gıdaların amino asit bakımından zengin olduğunu söyledik bu anlamda. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt, peynir ve yoğurt gibi ürünleri yediğiniz de vücudunuzun ihtiyacı olan amino asitleri de almış olacaksınız. Hayvansal gıdalar yalnızca amino asit konusunda değil aynı zamanda B12 vitaminleri konusunda da en güçlü depoların başında geliyor. Hayvansal gıdalar lif içermezler dolayısıyla doymuş yağ ve kolesterol açısından da zengindir. Bu nedenle de hayvansal gıdalar tüketilirken dikkat etmek gerekiyor.

Uyarı !  Hayvansal gıdaları çok fazla tükettiğiniz zaman çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirebilirsiniz. Mesela kalp, tansiyon, kolesterol ve bağırsak hastalıkları gibi pek çok hastalığa neden olabilir. İşte uzmanların burada önermiş oldukları dengeli beslenmenin önemi de bundan kaynaklanmaktadır.

Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası TIKLAYINIZ.

Amino asit içeren bitkisel gıdalar

Seze ve meyvelerde bulunan amino asitler hayvansal gıdalara göre biraz daha azdır. Sebzelerden oluşan gıdalardaki amino asitlere bakacak olursak kuru fasulye, nohut, mercimek, soya fasulyesi gibi bakliyatlar; kabuklu kuruyemişler, tahıllar ve tohumlar da bitkisel protein içerirler. Ancak sebze ve meyvelerde bulunan proteinlerin tamamlanmamış proteinler olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için vejetaryen yani et yemeyen insanların bu konuda dikkatli bir şekilde hareket etmeleri gereklidir. Hayvansal gıdaları tüketmeyen bir kişi için amino asit alımının da yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca hayvansal gıdaların B12 içerdiklerini ve bu gıdayı almayan insanlarında B12 bakımından yetersiz olduklarını söyleyebiliriz. B12 vitamininin vücudunuzda eksik olup olmadığını kan testi ile öğrenebilirsiniz. Buna göre takviye almanızda yerinde olacaktır.

Amino Asit İçeren Besinler Nelerdir? | Doğal Amino Asit Takviyesi TIKLAYINIZ.

Amino Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Amino asitleri almadığınız zaman vücudunuzda bir takım rahatsızlıklara da davetiye çıkarmış olacaksınız. Bu sayede vücudunuzdaki dengeyi bozacaksınız. Amino asit eksikliği fiziksel ve de ruhsal birçok hastalığın temelini oluşturabilmektedir. Dolayısıyla yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu hastalıklarla mücadele eden kişilerde önemli oranda amino asit eksikliği söz konusu olmaktadır. Peki, amino asit eksikliğinde nasıl bir belirti ortaya çıkar?

 • Amino asit eksikliğinin ilk belirtilerine baktığınız da kaslarınızın yapımının eksik olacağından dolayı hızlı bir şekilde kilo kaybı meydana gelecektir. Dolayısıyla bu zayıflık nedeniyle vücudunuzda da ciddi bir yorgunluk ve güç kaybı hissedeceksiniz.
 • Kaslarda kayıp olan insanlar gün içerisindeki aktivitelerinde de sıkıntı yaşayacaklardır. Örneğin yürümek ve merdiven çıkmak gibi bir takım işlerinizi yapamazsınız çünkü size yorgunluk verecektir.
 • Amino asitler tırnakların oluşumunda da önemli bir yer alıyor. Dolayısıyla amino asit eksikliği durumunda tırnaklarınız da kırılmalar meydana gelebilecektir.
 • Amino asitler aynı zamanda saçların oluşumunda da etki eder. Dolayısıyla vücudunuzda amino asit eksiliği olduğunda saçlarınızda da dökülmeler meydana gelecektir. Bunun basit gibi görünen ancak ciddi bir sıkıntı olduğunu da söyleyebiliriz.
 • Genel anlamda deride kuruluk, kızarıklık ve dökülmeler gibi ciddi cilt sıkıntılarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
 • Hastalık döneminde amino asit eksikliği yaşamanız halinde de sıkıntılar kendisini göstermeye başlayacak ve bu anlamda da hastalık sürecinizin çok daha uzun olmasını sağlayacaktır.
 • Amino asit uyku sorunlarına ve baş ağrısına neden olur. Bu dönem içerisinde şiddetli bir şekilde depresyon içerisine girebilirsiniz. Dolayısıyla bir süre sonrasında bu durum kronik bir hale dönüşecektir.
 • Vücudunuzda amino asit eksikliği halinde yukarıdaki belirtiler ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bunun için amino asitlerin eksikliğine karşın kendinize mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu duruma karşın ancak siz kesin çözüm getirebilirsiniz.

Amino asit eksikliğine karşın önlem almak istiyorsanız mutlaka dengeli bir şekilde beslenmeniz gerekiyor. Bilinçsiz diyetler maalesef amino asit eksikliğine neden oluyor ve sağlıklı olacağım derken sağlıktan ediyor.

Amino asit eksikliğine karşın mutlaka bir uzman doktordan yardım almanız gerekiyor.

Amino Asit Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kulanılır? TIKLAYINIZ.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kolay Zayıflama
Zayıflama Egzersizleri | En İyi Kilo Kaybı İçin 10 Etkili Egzersiz

Zayıflama Egzersizleri 10 Yöntem Zayıflama egzersizleri arasında en etkili bulunan 10 ayrı hareketi, sizler için belirledik. Hızlı zayıflama niyetindeyseniz, bu...

Kapat