Alkolün Vücut Geliştirmeye Olan Etkileri

/ 4 Temmuz 2015 / 18.152 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

alkol ve vücut geliştirmeİnsan sağlığına zararlı olan birçok tüketim maddesi vardır. Genel olarak insanların çoğunun dikkate almadan tükettiği bu zararlı maddeler özellikle sporcular için oldukça tehlike arz etmektedir. Sporcuların sağlıklı ve düzenli beslenmelerinin yanında sigara, uyuşturucu madde, doping maddeleri ve özellikle alkolden uzak durmaları ve akıllarına dahi getirmemeleri gerekmektedir. Verimin düşmesini ve aynı zamanda yapılan çalışmalardan istenilen sonucun alınamamasına sebep olan alkolün, vücut geliştirme sporu yapanlar üzerindeki etkisini bilimsel olarak Nutrition&Metabolizm dergisinde yayınlanan yazı ile sizlere açıklamaya çalışalım. Alkol ve vücut geliştirme ilişkisi, spor yapan kişiler için her dönem merak edilen konular arasında olmuştur.

Normal hayatında sıkça alkol kullanan birisinin spora başladıktan sonra bunu tamamen bırakması zor olacağı için yaşayacağı sorunlar veya spor esnasında vücudunun yaşayacağı sıkıntılar sıkça sorulan sorular arasında. İki taraftan da incelemek gerekirse alkolün birçok zararı olduğu bilindiği gibi olimpik haltercilerin ve diğer kuvvet sporcularının alkolü bir nevi toparlanma maddesi olarak kullanıp çalışmalardan sonra damarlarını genişletmek ve bu sayede kan akışını hızlandırmak için tükettikleri bilinmektedir ancak bizim sizlere önerimiz spor yapan veya yapmayan her kişi eğer vücut sağlığına önem veriyorsa kesinlikle alkol tüketmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Alkol Kasların Gelişimini Engeller mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda alkolün vücut geliştirme sporu üzerindeki.. etkilerinden birisinin protein sentezi üzerinde olduğu görülmektedir. Hepimizin bildiği gibi vücut geliştiren kişilerin kas yapmak, onarmak ve geliştirmek için en çok ihtiyaç duydukları besin değeri proteindir. Alkolün buradaki olumsuz etkisi ise insan vücuduna giren proteinin devri ile alakalı kısımdır. Şöyle ki; protein devri kişinin vücuduna giren proteinden, kaslarda parçalanan protein miktarının çıkarılmasıyla bulunmaktadır. Böylece vücutta yapılan protein miktarı kaslarda parçalanan protein miktarından fazla olursa kaslarınızı geliştirebilir ve şişirebilirsiniz. Alkolün vücut geliştirme sporu üzerindeki olumsuz etkisi incelendiğinde protein devri olarak sizlere anlattığımız bu işlem alkol nedeni ile zarar görmüş oluyor. Alkol direkt olarak kas yıkımına sebep olmasa da protein sentezi esnasında engelleyici rol oynamaktadır. Bundan daha tehlikeli ve korkunç olanı ise alkol ile en hızlı kas fiberleri olarak adlandırdığımız tip II kas fiberlerindeki protein sentezinin en büyük düşüşü yaşamasıdır. Tip II kas fiberleri vücut geliştirme ve kuvvet sporları ile ilgilenen kişiler için oldukça önemli olan ve en çok büyüme özelliğine sahip olan kısımlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda alkol nedeni ile protein sentezinde %30’a kadar varan düşüş gözlemlenmektedir. Bunca olumsuz etkisine rağmen “Biraz olsun bile alkol tüketemez miyiz” diye soranlarınızı şimdiden duyar gibiyim 🙂 İlla ki alkolü az da olsa sınırlı veya tadımlık olarak tüketmek istiyorum diyen varsa Savaş CEBECİ Hocamızın sizler için hazırladığı bu videoyu izleyerek hangi durumlarda ve ne kadar alkol tüketebilir gibi sorularınıza detaylı cevaplar edinebilirsiniz.

Alkolün Hormanlar Üzerindeki Etkisi

Alkol ve vücut geliştirme ilişkisinin uyumsuz olduğunun bir diğer örneği de, protein sentezi üzerindeki etkisi dışında bir de hormonlar üzerinde meydana getirdiği tahribatın gözlemlenmesidir. Özellikle büyüme ve lüteinleştirici hormonlar üzerinde oldukça büyük olumsuz etkisinin varolduğu görülmüştür. Yağ yakımı ve kas yapımında önemli bir yer tutan büyüme hormonu alkol nedeni ile engellenmiş oluyor. Büyüme hormonu dışında alkol stres hormonu kortizolünün artmasına sebep olarak kasların yıkımını hızlandırmış olacaktır. Çok ufak dozda alınan alkol testosteron seviyesini yükseltse de yüksek miktarda alındığında bu seviye tam tersine düşüşe geçmektedir. Sürekli içildiğinde bu durum daha vahim bir hal almakta ve lüteinleştirici hormonların da azalması nedeniyle testosterone, uzun vadede azalma göstermektedir. Bilimsel olarak alkol ve vücut geliştirme ilişkisi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda görüldüğü gibi tamamen tahrip oluşturan alkol hiçbir olumlu bir etkiye sahip değildir. Normal insanların dahi birçok sağlık sorunu yaşayabileceği bu içecek türü, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin de vücutlarında tahribat gösterdiği gibi yapılan çalışmaların da ilerlemesini engellemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücudum Neden Gelişmiyor?

En az kadınlar kadar erkeklerde daha güzel ve düğün bir fiziğe sahip olmak isterler. Hatta diyet yapmak hep kadınların yaptığı...

Kapat