Kısa Sürede 500 Kalori Yaktıran 10 Etkili Egzersiz

/ 25 Nisan 2017 / 32.702 views / 1 Yorum

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

500 kalori yaktıran egzersizlerKalori ile ilgili insanlığın bilinçaltına oturmuş birçok soru işareti bulunur. Peki bu soru işaretleri bizi ne zaman etkiler ve çözüm yolları ararız? Kalori ile ilgili sorulardan önce neden bunlara ihtiyaç duyduğumuzu ya da gerçekten kalori kaybına ihtiyacımız var mı diye öğrenmemiz gerekir. Normal süreçte (fit olduğumuz zamanlarda) kalori takibi hiç aklımıza gelmezken, yağlanmaya başladığımız zaman hemen bunun hesabını tutarız. Kısa sürede kalori hesabını yapabilmek bize büyük avantaj sağlayacaktır elbette. Fakat kilo aldığının çok sonra farkına varan ve erken tanı şansını kaçıran insanlar da mevcut. Bu insanlar aşağıda bulunan etkili kalori yakma yöntemleri ile vücutlarını toparlama şansına sahip olabilecekler. Kalori yakma söz konusu olduğunda, öncelikle kalori hesabını yapmayı öğrenmeliyiz. Çünkü bilinmelidir ki, haftada 1 kilo verebilmek için 3500 kCal yakmamız gerekmektedir. Bu durum günlük 500 kCal’ ye denk gelir. Kalori yakma egzersizlerinin devam süresini ise fazla kilolarımıza bağlı olarak belirleyebiliriz. Örneğin; 4 kilo fazlası olan bir insan 4 hafta etkili egzersizleri sürdürmelidir.

Kilo vermek için yapacağımız birçok egzersiz mevcut. Yapacağımız en iyi şey bunlardan hoşumuza gidenleri ve gerçekten yapabileceklerimizi seçmektir. Ayrıca bir tek egzersiz yerine bunları bölerek, örneğin 1 günde 2 egzersizi yarı yarıya da yapabiliriz. Kalori yakmak için yapılan egzersizlerin yanı sıra, mümkün olduğunca günlük işleri de yapmaya özen göstermeliyiz. Çünkü gün içerisinde yaptığımız ve bize çok basit gelen  küçücük işler bile hatırı sayılır derecede kaloriler yaktırabilir.

Tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerektiği bir gerçektir. Fakat aşırı bir diyet programı gerekmeksizin ve ara sıra istediklerimizi yiyerek de kalori yakabiliriz. Bunun için aşağıda sıraladığımız egzersiz programlarını özenle uygulamalıyız.

 

1) 1 Saat Yüzmek

Yüzme insan vücudunu en iyi şekilde çalıştıran sporlardandır. Spor diyoruz çünkü, burada yapılan yüzme eğlence amacıyla 4 ya da 5 kulaç attıktan sonra 10 dk durmak değildir. Vücudu dinlendirmek ya da eğlenmek amaçlı yüzmek yerine, 1 saat boyunca tempolu ve düşük aralıklı dinlenmelerle yüzmeliyiz.

yüzmek

Tempolu bir yüzme programına kısa süreli hızlı tempo da ekleyebiliriz. Örneğin; her 20 dakikada 1 turu hızlı bir şekilde yüzmek hedef kaloriyi yakmamızı sağlar. Her gün yapılacak bu yüzme eylemi haftalık 3500 kCal hedefimize ulaşmamızı sağlayacaktır.

 

2) 1 Saat Süresince 5 km Hızla Yürümek

En iyi kalori yakma yöntemlerinden olan tempolu yürüyüşte, hiçbir ekipmana ihtiyacımız olmaz. Bunun için yürüyüş bandı ya da sokaklar bize yeterli olacaktır. 1 saat boyunca tempoyu düşürmeden yürümek kilo vermemize yardımcı olur. Fakat bu esnada kas kütlemizden de kilo kaybetmemiz söz konusu olabilir. Bu sebeple haftada bir kaç gün de hafif bir ağırlık programı yaparak kas kütlemizi artırabiliriz.

 

3) 30 dk Süresince 8 km Hızla Koşmak

Yürüyüş ile aynı etkiye sahip olan fakat hızı daha yüksek olduğu için daha kısa sürede etkisini gösteren koşmak, kolayca gerçekleştirebileceğimiz egzersizlerdendir. Koşu esnasında vücudun daha çok ısınması, kalorilerin daha kolay yakılmasına yardımcı olur. Bu sebeple koşunun süresini yürüyüşe kıyasla yarı yarıya tutabiliriz. En iyi yöntem ise koşu ve yürüyüşü karıştırarak bir egzersiz yapmaktır. Bu sayede vücut hem dinlenir hem de kendini iyice ısıtabilir.

 

 4) Dans Etmek

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Hem eğlenip hem de kalori yakmak, dans ile mümkün hale gelir. Herhangi bir dans etmek için profesyonel olmak şart değildir ancak dans türüne göre yakılacak kalori miktarı da değişir. Bu sebeple süre ve kalori hesabını yaparak, günlük 500 kalori yakabileceğimiz dansları seçmeliyiz. 1 saat boyunca yapılacak olan salsa ortalama 290 kCal yaktırabilirken, bale ya da modern dans 310 kCal yaktırabilir. Bu yüzden günde ortalama 1 – 2 saat dans etmemiz gerekebilir. Benim kişisel tavsiyem ise zumba dansıdır. Zumba dansı çok hareketli olduğundan saatte 500 kalori kadar kalori yakmanızı sağlayacaktır.

zumba-dans-egzersiz

 

5) Doğa Yürüyüşleri Yapmak

Normal yürüyüşe nazaran daha eğlenceli ve farkında olmaksızın kalori yaktırıcı etkiye sahiptir. Doğada yapılacak yürüyüşlerde engebeli arazilerden geçebilir, sulardan atlayabiliriz. Bunları yaparken daha çok enerji harcar ve kalori yakabiliriz. Üstelik saf oksijenin soluyabilmek de yanımıza kar kalır. Fakat doğa yürüyüşü esnasında da tempolu olmalı ve ortalama 45 dk bunu devam ettirebilmeliyiz.

 

6) 2 Saat Boyunca Ata Binmek

Dünyanın belirli yerlerinde zayıflama programlarına dahil edilen ata binmek, doğru yapıldığı zaman gerçekten etkili bir kalori yakma egzersizi olabiliyor. Ata binme esnasında atın üstünde durabilmek için yaptığımız basit duruşu sağlamak bile kalori yakmamızı sağlar. Bunun dışında atın bir yerden atlaması ya da koşması esnasında, üzerinde durabilmek için vücudumuzu hareket ettirmemiz ve kendimizi kasmamız hatırı sayılır kalori yaktırabilir. 2 saat boyunca yapılacak at binme egzersizi ortalama 500 kalori yakmaya yardımcı olur.

 

7) 1 Saat Boyunca Tenis Oynamak

Tıpkı dans etmek gibi sürenin farkında olmadan etkili bir şekilde kalori yaktırabilen bu egzersiz, bize bazı malzemeler edinmeyi gerektirir. Tenis kortu, tenis raketi ve tenis topunu edindikten sonra yüksek kalori miktarlarını yakmaya hazır duruma gelmiş oluruz. Tenis oyununu 2 kişi ya da tek başına oynamak yakılan kalori miktarında da farklılığa sebep olur. Tek başına oynarken daha çok kalori yakılır. Bu yüzden süreyi de buna göre ayarlamalıyız.

tenis-antrenman-egzersiz

 

8) 1 Saat Boyunca Voleybol Oynamak

Oynarken hem keyif aldıran hem de iyi miktarlarda kalori yaktırabilen bu sporu, her gün yapabiliriz. Üstelik zorluk seviyesini arttırarak aynı sürede yakılan kalorinin de artmasını sağlamak bizim elimizde.Salon voleyboluna nazaran plaj voleybolunda aynı sürede daha çok kalori yakabiliriz. Çünkü kumda oynama esnasında vücudumuz daha çok enerji sarf eder. Bu esnada güneşten korunmak ise önceliğimiz olmalı ve bol su tüketmeliyiz.

 

9) 75 dk Boyunca Bisiklet Kullanmak

Günlük yaşamımıza kolayca adapte edebileceğimiz bisiklet ile kalorilerden kurtulabiliriz. İşe gidip gelirken ya da ufak çaplı alışverişlere giderken bile kullanabileceğimiz bisiklet, hem eğlenceli hem de sağlıklı bir kalori yakma yöntemidir. Uzun yollar katedebileceğimiz bisikleti kullanırken bazen yüksek tempoya ulaşmak, kalori yakımını hızlandıracaktır.

 

10) 45 dk Süresince Spinning Yapmak

Kısa sürede hızlı kalori yakma amaçlı olarak kurulan spinning sınıfları, kilo verme sürecinde işimize yarayabilir. Bu tür derslerde yüksek motivasyonla birlikte yüksek tempo hedeflenir. Belirli bir süre içinde temponun giderek yükseldiği spinning derslerinde belirli sayıda katılımcı ile birlikte motivasyonun üst safhalara çıkması ile yağ yakımı maksimum seviyeye ulaşır. Ortalama olarak 45 dk boyunca yapabileceğimiz yüksek tempolu bir spinning antrenmanı ile 500 kCal’ den rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısa Sürede 500 Kalori Yaktıran 10 Etkili Egzersiz (1 Yorum)

  1. haftada 1 kilo verebilmek için 3500 kCal yakmamız gerekmektedir denilmiş ama bu yarım kiloya denk yani haftada 1 kg verilmek isteniyorsa 7000 kcal yakılmalı.

DMCA.com Protection Status
CLA ne işe yarar
CLA Nedir ve Ne İşe Yarar?

Obezitenin bir alt evresi olan aşırı kilolar artık günümüzde büyük sorun teşkil etmekte. Böylesine küresel problem haline gelen bu konuda...

Kapat